Pedagog, novinář a Pirát Wagner: Řešení uprchlické krize je prodlužováno záměrně, protože...

15.07.2015 18:25 | Zprávy

ROZHOVOR Nechávat vše na poslední chvíli je pro naši politiku i veřejnou správu zdrojem zisků, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysokoškolský pedagog, novinář a člen Pirátské strany Janek Wagner. Vypočítává množství uprchlíků a přináší pro nás snad pozitivní zprávu, že tisíce běženců jsou oproti milionům poměrně zklidňujícím fenoménem, a to hlavně z důvodu, že nejsme a pravděpodobně ani v blízké budoucnosti nebudeme cílovou, nejpřitažlivější zemí jak pro ekonomické, tak politické běžence.

Pedagog, novinář a Pirát Wagner: Řešení uprchlické krize je prodlužováno záměrně, protože...
Foto: Reprofoto
Popisek: Janek Wagner

Co říkáte na skutečný počet běženců, které máme přijmout? Byl to boj vlády, respektive ministra Chovance versus EU, nebo jde podle vás o politický kompromis?

Oficiální odhad počtu, který jsem v posledních dnech registroval, uváděl deset tisíc uprchlíků do konce příštího roku. To bude zřejmě realita, kterou neovlivní ani vláda, ani ministr Chovanec a ani EU. Za prvé nejsme zřejmě pro uprchlíky nejpřitažlivější cílovou zemí, zadruhé jsme vázáni mezinárodními smlouvami a zatřetí z uprchlictví je bohužel i obchod, kterému žádné zátarasy na hranicích nezabrání.

Navzdory velkému nárůstu počtu uprchlíků v Evropě jich našla většina, tedy přesněji 86 procent, útočiště v takzvaných rozvojových zemích. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je jich v současné době 1,6 milionu v Turecku, 1,5 milionu v Pákistánu, 1,2 milionu v Libanonu, milion v Íránu a přes 600 tisíc v Etiopii či v Jordánsku. V ČR žije zhruba 3 300 legálních uprchlíků, jestliže se počet zvýší na čtyřnásobek podle uvedeného odhadu, ve srovnání s těmito rozvojovými zeměmi na tom budeme stále dobře.

Rozdělujete vy osobně nějak běžence, imigranty, azylanty?

Nemám k dispozici tvrdá data o struktuře uprchlíků, ale v každé zdrojové zemi jsou určitě odlišné převládající důvody, které je třeba brát v potaz. A jako v podobných uprchlických vlnách v minulosti si uvědomuji určitá rizika. Přesto se domnívám, že standardní procedury pro azylanty jsou dostatečné.

Jaké by bylo nejideálnější řešení v tomto problému?

Neexistují jednoduchá řešení. Je ale třeba si uvědomit, kdo na konfliktech vyvolávajících vlny uprchlictví profituje, a jejich vliv co nejvíce eliminovat. Navíc jde často i o důsledky kolonialismu a studené války. Obávám se, že naše možnosti jsou velmi omezené.

Jak to tak vypadá, otevřou se další utečenecké tábory nebo azylové ubytovny. Jsou na to naši občané připraveni?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…