Peroutka se musí z propagandistických médií točit v hrobě jak ventilátor. Ale letos už lidé pochopili, co jsou zač. Zkušený analytik rozebírá zásadní přelom roku 2016

26.12.2016 7:46 | Zprávy

ROZHOVOR Důsledkem mediálního zlomu, k němuž došlo ve Spojeném království i v USA, jsou takové letošní události jako brexit a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Podle mediálního analytika a bývalého ředitele Slovenské televize Radima Hrehy však už i česká veřejnost ztrácí důvěru k produkci tradičních médií včetně veřejnoprávních, a tak stále více sleduje internetová média. Kritiku České televize a Českého rozhlasu opírá i o to, jak si v souvislosti s prezidentskými volbami v USA počínali oba tamní veřejnoprávní zpravodajové.

Peroutka se musí z propagandistických médií točit v hrobě jak ventilátor. Ale letos už lidé pochopili, co jsou zač. Zkušený analytik rozebírá zásadní přelom roku 2016
Foto: Archiv R. Hrehy
Popisek: Ing. Radim Hreha

Co považujete za nejpozoruhodnější událost končícího roku z mediálního pohledu?

Jednoznačně brexit a dominantní převzetí postu prvního muže planety Donaldem Trumpem. Obě události jsou důsledkem mediálního zlomu, k němuž letos došlo jak v Británii, tak i ve Spojených státech. Pro každého opravdového demokrata je to velmi pozitivní důsledek rozvoje alternativních médií, která z mediálního prostoru vytěsňují manipulativní a sebestředná tradiční média, coby nástroje propagandy establishmentu. Tento vývoj jen potvrzuje známou zkušenost, že pokrok se šíří ze západu. Tentokrát však nejsme pozadu ani my v Česku, spíše naopak. To ostatně potvrdila i studie alma mater většiny tuzemských novinářů, tedy Fakulty sociálních věd UK v Praze. Ze studie plyne, že česká veřejnost ztrácí důvěru k produkci tradičních médií včetně veřejnoprávních. Sledovanost a důvěryhodnost internetových médií dle studie roste.

Signifikantní na studii je to, že nad jejími výsledky ronil krokodýlí slzy i laureát Peroutkovy ceny a vrcholový manažer ČT Marek Wollner na konferenci Czech Internet Forum 2016. Tedy jeden z těch, kteří mají na propadu důvěryhodnosti ČT nemalý podíl. Inu, Peroutka se musí točit v hrobě jako ventilátor.

Nicméně, pokrok je nezastavitelný. Důvěryhodnost propagandistických médií je totiž nepřímo úměrná mediální gramotnosti veřejnosti, jejíž vysoká úroveň má v českých zemích tradici už od dob Habsburků. Na tom nic nezmění ani odbor opinionmakerů, který by prý měl analyzovat dezinformace „zvenčí“, temně řečeno „z východu“. Tito novodobí exorcisté se však bez dvojího metru neobejdou, v opačném případě by museli hned zkraje diskreditovat svého ministra či premiéra.

Myslíte si, že vytvoření odboru boje s dezinformacemi na Ministerstvu vnitra, jehož šéfovou bude Eva Romancovová, nesplní svůj účel?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…