Českou mediální scénu před několika dny rozvířil „trapas“ naší olympijské výpravy, kdy lékař tenistů Vlastimil Voráček byl hned po příletu do Tokia pozitivně testován na covid. Problém je v tom, že zmíněný pan doktor nepodstoupil očkování, a mnoho sportovců i značná část veřejnosti se nyní podivují, jak se mohl takový člověk-lékař vůbec dostat do čs. olympijské výpravy. V souvislosti s tím pak byli nakaženi další čtyři sportovci, kteří se museli vrátit domů, a jejich náročná příprava i naděje byly tak zmařené. Někteří lidé to označují za neomluvitelný šlendrián ze strany ČOV. Co si o této kauze myslíte?
Vzhledem k tomu, jak moc jsou pro sportovce olympijské hry důležité a kolik času věnují přípravám na tuto událost, ČOV měl eliminovat jakékoliv možné hrozby tak, aby co nejlépe ochránil sportovce. Je zřejmé, že to se nestalo, a následky můžeme vidět sami. Jde jak o preventivní očkování, tak (ne)dodržování hygienických opatření. Samozřejmě se něco takového mohlo stát i při dodržení všech opatření, ale organizátoři mohli mít dobrý pocit z toho, že udělali maximum. Je mi líto hlavně sportovců, jimž nebyla umožněna reprezentace; je to škoda nejen pro ně samotné, ale také pro český sport.
Domníváte se tedy, že naši činovníci z ČOV mohli tomuto nepříjemnému problému zabránit větší důsledností? Nemohli třeba stanovit jako podmínku pro doprovod sportovců ukončené očkování? Na sociálních sítích se totiž nyní objevily názory, že letět za peníze daňových poplatníků na olympiádu není žádné základní lidské právo...
ČOV mohl nařídit očkování, mohl zajistit tytéž testy, jaké sportovci podstupovali v Japonsku, a mohli také snížit počet účastníků mimo sportovce. Tím by se omezilo riziko možné nákazy. Toto rozhodnutí ovšem mělo být především nejdříve učiněno ze strany Mezinárodního olympijského výboru. Osobně bych volila opravdu striktnější podmínky pro doprovod, tedy očkování.
Vedení ČOV zahájilo vyšetřování tohoto nepříjemného incidentu. Myslíte si, že se vůbec dobere nějakého konkrétního výsledku? Není to jen taková kamufláž, jako když se ustanoví při některém problému, který nemá nikdo zájem dořešit, vyšetřovací komise, která mnohdy nic nezjistí? A jaké byl měl ČOV z tohoto případu vyvodit důsledky?
Podle mne se vyšetřovací komise nedobere ničeho. Vyhoví se tak kritikům, ale pochybuji, že přinese konkrétní zjištění nebo sankce. Měli bychom se tedy vzniklou situaci snažit využít alespoň jako příležitost ke zlepšení procesů do budoucna, minulost už nezměníme.
Jak se díváte na proočkovanost sportovců před olympiádou? Tady je problém složitější. Po vakcinaci se u většiny lidí objevily určité menší zdravotní komplikace, které však mohly mít nepříznivý vliv na vrcholovou přípravu sportovců. Mohli se podle vás účastníci olympijské výpravy naočkovat proti covidu už dříve, anebo by to bylo dost problematické či vůbec nemožné?
Chápu subjektivní důvody těch sportovců, kteří se nenaočkovali, a respektuji jejich obavy. Moc ale děkuji těm, kteří očkováním prošli i přes určitá rizika. Nejen že je to zodpovědné vůči ostatním, jejich očkování také beru jako formu pozitivní motivace pro kolegy sportovce i občany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jan Štěpán