Podívejte na Maďary a Poláky, jak dopadli... Švihlíková má jasno, proč se to v souvislosti s Fialou říká

01.01.2023 13:13 | Rozhovor

Z DEŠTĚ POD OKAP „Ukázalo se, že energie jsou zásadní pro fungování jakékoliv společnosti a jejich cena klíčová pro sociální smír společnosti i fungování firem, že existují odvětví, kde by stát měl mít rozhodující slovo a že česká ekonomika je zanešená patologiemi, které vedou české občany nakupovat v Německu,“ sdělila ekonomika Ilona Švihlíková při rekapitulaci událostí posledních 12 měsíců. Nový rok navíc odhaduje jako velmi těžký.

Podívejte na Maďary a Poláky, jak dopadli... Švihlíková má jasno, proč se to v souvislosti s Fialou říká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Jaký byl rok 2022 z pohledu ekonoma?

I jako ekonomka zůstávám člověkem – především to byl rok, kdy se válka přiblížila k našim prahům, a to je hrozná zpráva. Každá válka je tragédie, a ta na Ukrajině se nás týká obzvláště bolestně. Navíc je zneužívána k rozhodnutím, například v podobě militarizace společnosti, která jsou – a to nejen z ekonomického hlediska – nebezpečná.

Ale a bych se vrátila bezprostředně k ekonomice – rok 2022 byl rokem, kdy se téma nákladové inflace vrátilo jako strašák ze 70. let minulého století. Rok, kdy geopolitická rozhodnutí měla a budou mít obrovský dopad na fungování celé světové ekonomiky. Kdy se ukazovala ochota a schopnost států jednat ve prospěch svých občanů i firem. Byl to rok, k němuž – a k rozhodnutím během něj činěným – se budeme ještě dlouho vracet.

Co nás tedy letošní bouřlivý rok 2022 rostoucí inflace, cen energií, pohonných hmot i potravin naučil? Jaké si vzít ponaučení?

Nevím, jestli už skutečně naučil. Zkušenost z roku 2022 se bude do povědomí a do jednání lidí i firem prosazovat postupně. Ukázalo se, že politická rozhodnutí mohou mít zásadní ekonomické dopady i tam, kde se dříve říkalo, že to nejde. Třeba takové zabavení majetku miliardářů. Že energie jsou zásadní pro fungování jakékoliv společnosti a jejich cena klíčová pro sociální smír společnosti i fungování firem. Že existují odvětví, kde by stát měl mít rozhodující slovo. Že česká ekonomika je zanešená patologiemi, které vedou české občany nakupovat v Německu. Že Fialova vláda se stará o zájmy kdekoho, ale Česká republika je na posledním místě.

Guvernér ČNB Aleš Michl se nechal slyšet, že inflace dosáhne příští rok 20 % a že pak výrazně klesne. Sdílíte tento názor?

Trefovat se do přesných čísel je ošidné. Míra inflace se bude odvíjet od situace na energetických trzích, od vývoje v Číně a také na vývoji kurzu koruny vůči euru. Je pravděpodobné, že míra inflace, měřená meziročními indexy, bude klesat. Bude se totiž zvyšovat základna z roku 2022, kdy byla inflace vysoká, takže to opticky bude vypadat lépe. To ale vůbec neznamená, že ceny snad budou klesat nebo něco podobného. Inflační dynamika může zpomalit, to je asi vše.

Jako špatný příklad bylo poslední dobou uváděno Maďarsko nebo Polsko – s tím, že zastropování či snížená DPH způsobily více škody než užitku. Jak to vidíte vy?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nechápu, jak může někdo prosazovat superhrubou mzdu., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseApep , 01.01.2023 13:37:47
Vždyť je to přece podvod. Pochopil bych i 80% daně ze mzdy jako ve Švédsku, ale danit částky, které jsou povinným odvodem státu? To nemá ve světě obdoby.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…