Podlomené zdraví, zkrácená doba dožití lidí. Profesor Flegr se dívá do naší blízké budoucnosti. A je zde i další reálné nebezpečí

09.03.2021 16:40 | Zprávy

ROZHOVOR „Současná opatření snad pomohou předejít kolapsu nemocnic, návrat k normálnímu životu nám však neumožní,“ říká parazitolog a profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr. Hlavním problémem je podle něj fakt, že Česká republika nepoužívá PCR testy, které by zabránily promořování. A právě promořování podle Flegra ministerstvo zdravotnictví nepřiznaně, ale systematicky podporuje, používaní levných a přesnějších testů jde totiž proti ekonomickým zájmům lidí v byznysu a navíc je pojišťovny neproplácejí. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rovněž popsal, jakým způsobem se koronavirové pandemie zbavit do léta, až nás lockdowny přestanou bavit. Jinak si jich prý užijeme ještě dosyta.

Podlomené zdraví, zkrácená doba dožití lidí. Profesor Flegr se dívá do naší blízké budoucnosti. A je zde i další reálné nebezpečí
Foto: archiv J. Flegr
Popisek: prof. Jaroslav Flegr

České firmy povinně testují své zaměstnance, zda nejsou nakažení koronavirem SARS-CoV2. Zároveň už část odborné veřejnosti vyzývá k uzavření průmyslu, aby měla Česká republika pandemii pod kontrolou. Zabere testování? A jste pro uzavření veškeré výroby, případně na jak dlouho?

Testování pomůže, ale jen málo. Antigenní testy dokážou rozpoznat nakažené, až když jsou infekční, a pokud možno hodně infekční. Kdyby byly používány PCR testy, dokázali bychom rozpoznat nakažené dva až tři dny před tím, než začnou sami šířit infekci. V takovém případě bychom epidemii rychle zastavili. Nejsem pro uzavření podniků. Epidemie by vyhasla mnohem rychleji, kdyby výroba běžela, ale všichni pracovníci, co nepracují z domova, byli dvakrát do týdne otestováni PCR testy a jen ti negativní mohli do práce. To samé u žáků a můžeme okamžitě obnovit docházku na všech stupních.

Jsou současná opatření polovičatá, jak se ozývá? Pomohou zvládnout současnou situaci?

Současná opatření snad pomohou předejít kolapsu nemocnic, návrat k normálnímu životu nám však neumožní.

Emanuel Žďárský, biolog, se snaží prosadit své testy na koronavirus – know how chce poskytnout zdarma, loni se mu nepodařilo členy vlády přesvědčit, chyběla mu také razítka. Jeho pomoc zprostředkovával i Daniel Landa. Vy sám jste tvrdil, že Žďárského testy mají vysokou citlivost a dají se pořídit za nízké náklady. Zdá se, že premiér Andrej Babiš o této možnosti začíná uvažovat. Je to správná cesta? Proč to podle vás trvalo tak dlouho?

Hlavním důvodem je odpor ze strany ministerstva. Žádná razítka doktoru Žďárskému nechybí – ta by chyběla, kdyby chtěl své testy prodávat. Účinný boj s epidemií pomocí masivního testování levnými PCR testy by však znemožňoval spontánní promořování populace, tedy strategii, kterou již od jara systematicky, i když nepřiznaně, podporuje vedení ministerstva zdravotnictví. Používání levných a citlivých testů české provenience také jde proti ekonomickým zájmům dovozců a prodejců antigenních testů a osob s tímto pochybným miliardovým businessem propojeným.

Epidemiolog Petr Smejkal zase varoval před anarchií ze strany veřejnosti ve chvíli, kdy polovičatá nebo nedostatečně vymáhaná opatření nezaberou. Má pravdu? Může něco podobného hrozit?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…