V diskusi o cenotvorbě potravin na ČT24 uvedl europoslanec za hnutí ANO Martin Hlaváček, že máme 33 tisíc zemědělců, 8500 potravinářských podniků a 5 až 6 obchodních řetězců, které prodají přes 90 % potravin. A že i ty největší potravinářské podniky u nás proti těm řetězcům, které působí v celé Evropě, jsou naprosto malincí. Jsou tedy ceny potravin v rukou řetězců? A proč se potom dlouhé měsíce diskutovalo o tom, kdo může za vysoké ceny, zda obchodníci, potravináři, nebo zemědělci?
Celá ta problematika je složitější. A rovněž se liší u jednotlivých typů produktů. Jsou například některé uzeniny nebo některé typy mas, případně dalších potravin, kde je producentů ještě méně než obchodníků. Jsou to třeba jenom dvě tři firmy, které mají naprosto dominantní podíl u produkce zcela specifických položek na spotřebním koši. Tak si nemyslím, že je rozumné sloučit všechny producenty potravin do jednoho pytle, protože nakonec si kupujeme jednotlivé položky a tam mnohdy mají ti producenti velice dominantní postavení.
Co se týče obchodníků, tak je určitě pravda, že jsou tady řetězce, které mají velmi dominantní postavení a dokonce ještě některé mají stejného koncového majitele. To se týká třeba Lidlu a Kauflandu, jejichž koncový majitel je stejný. Nebo se to týká Penny a Billy, kde je také koncový majitel stejný. Proto říkám, že celá ta problematika je složitější. Ale i u obchodníků, kdybychom započetli všechna farmářská tržiště, vietnamské večerky a všechny další možné obchůdky, tak bychom se také dostali na hodně vysoké číslo, které by šlo do tisíců a vypadalo by to podobně jako u potravinářů.
Nejde tedy hodit všechny potravináře do jednoho pytle a říct, že jich je hodně, a potom vyškrtnout část trhu a dívat se jenom na největší subjekty u těch řetězců. Pan europoslanec (Martin Hlaváček) má ve svém vyjádření špatnou metodiku, neboť něco slučuje, když se mu to hodí, a něco naopak rozděluje, když se mu to nehodí.
Zpochybníte i jeho tvrzení, že ceny potravin se tvoří pouze na dvou místech – první je komoditní burza, ta je na evropské úrovni, ta je pro suroviny, a pak regály maloobchodních řetězců?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník