Poškodil vám covid firmu? Máte šanci na náhradu. Advokát Choděra vysvětluje vaše možnosti

18.01.2021 20:03 | Zprávy

ROZHOVOR Stovky podnikatelů a firem žalují nebo hodlají žalovat stát o náhradu škody, která jim byla způsobena vlivem opakovaného uzavření ekonomiky v důsledku šíření nemoci covid-19. Jaké mají lidé možnosti? A mohou se žalobami či požadavky na vyrovnání uspět? Podle advokáta Christiana Choděry nejsou podnikatelé se svými žalobami bez šance na úspěch. Musejí ale splnit náročné podmínky a přesně doložit své nároky, což doktor Choděra pro ParlamentníListy.cz podrobně rozebírá.

Poškodil vám covid firmu? Máte šanci na náhradu. Advokát Choděra vysvětluje vaše možnosti
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Od jarních měsíců loňského roku se v zemi střídají lockdowny a rozvolnění. Od počátku zněla kritika, že stát v rámci kompenzací nedělá dost a lidé ne vlastní vinou přicházejí o živnosti, firmy a obživu. Mluvilo se o podávání žalob na stát pro kompenzaci škod. Mohou takové žaloby ve větší míře uspět?

Na žaloby na stát je nutné nahlížet ve více rovinách, neboť u každé konkrétní situace bude dán jiný právní základ, na základě kterého bude žaloba podávána. Nejčastějším případem zřejmě budou žaloby na náhradu škody, který zakládá zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem (zák. č. 82/1998 Sb.), kdy tato úprava bude mířit především na situace, kdy byla soudem zrušena mimořádná opatření ministra zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Jedná se tedy o případy, kdy „stát“ postupoval při vydávání opatření nesprávně, tedy v rozporu s právními předpisy. Druhým příkladem je pak situace, kdy vláda postupovala správně podle příslušného krizového zákona, kdy tento zákon ovšem přímo počítá s nárokem na náhradu škody. Toto rozdělení pak obsahuje další jednotlivé nároky, které se od sebe liší svými předpoklady, na základě kterých je založen nárok na náhradu škody. Vyčerpávající odpověď tak nelze poskytnout. Nicméně v současné době je zřejmě nejvíce diskutovanou problematikou otázka možné náhrady škody za omezení, resp. zavření různých provozoven, a to podle usnesení vlády, které bylo vydáno v souladu s právními předpisy, tedy zejména s krizovým zákonem.

Jak bylo řečeno výše, v těchto případech krizový zákon s náhradou škody přímo počítá, kdy pro vznik tohoto nároku musejí být splněny následující předpoklady. Samotná existence krizového opatření, vznik škody, příčinná souvislost mezi tímto opatřením a vznikem škody a dále také to, že si poškozený škodu nezpůsobil sám. Ačkoliv se na první pohled zdá, že tyto základní podmínky budou splněny, jednotlivé případy budou klást vysoké nároky na poškozené, aby prokázali výši vzniklé škody, typicky ušlého zisku (do pojmu škody je zahrnut i ušlý zisk). Rovněž bude nutné brát v úvahu zápočet poskytnutých náhrad ze strany státu vůči požadovanému nároku na náhradu škody. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Radim Panenka

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

20:24 Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

Říkali jsme to a nedělá nám radost, že se to naplňuje. Tak komentuje poslanec Jan Hrnčíř fungování s…