Ve Sněmovně po několikahodinovém jednání opět nedošlo na schválení výročních zpráv České televize. Jde o obstrukce, jak tvrdí opozice?
Nemyslím si, že je to obstrukce. Problém je v tom, že doteď prý nebylo zvykem, aby se Poslanecká sněmovna hospodařením ČT důkladně zabývala.
„Osobně jsem čekal, že oznámí rezignaci hned druhý den po semináři. Totéž by měla udělat i Rada České televize. Fakt, že se tak nestalo, svědčí o pocitu nepostižitelnosti, který tito lidé zřejmě mají,“ říká poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) potom, co byl podle svých slov šokován při obhajování hospodaření a činnosti České televize. Padaly totiž velmi nepříjemné otázky, třeba na firmy, kde je generální ředitel Petr Dvořák spoluvlastníkem a které dostávaly zakázky v řádech milionů korun. Jak na vás takový střet zájmů působí?
Jediný eventuální střet zájmů GŘ byl kolem Galerie Leica (?). Ale nikde jsem nezaznamenal, že by tato firma dostávala zakázky od ČT. Takže se k tomu nemůžu vyjádřit.
Údajně se v posledních letech mělo také v České televizi uzavřít mnoho zakázek v hodnotě desítek milionů korun zcela bez výběrových řízení. Váš komentář?
Nevím, jestli je to pravda, takže nebudu spekulovat. Jisté ale je, že by ČT měla být standardně kontrolována.
Jak si vysvětlujete, že Rada ČT nebyla schopná podobné prohřešky odhalit dříve? Petr Dvořák je ředitelem ČT již osm let a Rada má úkol ČT kontrolovat…
Můj dojem ze semináře je, že současné složení Rady ČT neumožňuje provádět efektivní kontrolu hospodaření ČT. Ani nevím, jestli je tam alespoň jeden ekonom...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban