Poslankyně Černochová nám řekla, co ji děsí na Andreji Babišovi

27.03.2014 21:31 | Zprávy

ROZHOVOR Poslankyně za ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poodkryla, jak se dívá na ukrajinskou a krymskou krizi, přičemž k tomu zkritizovala přístup představitelů EU. Další kritiku ovšem vyslovila i na adresu ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). „Pan Babiš se chová jako majitel firmy s názvem Ministerstvo financí,“ řekla a naznačila, že jeho konání může vést až ke zneužití pravomoci veřejného činitele.

Poslankyně Černochová nám řekla, co ji děsí na Andreji Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Situace kolem ukrajinské a krymské krize po ruské anexi Krymu se stále vyostřuje. V souvislosti s tím proběhla ve sněmovně již třikrát debata, za ODS ale moc řečníků k tomuto tématu nevystoupilo - nebo to je jen zdání? Jak se na tuto krizi díváte? Je v této věci na místě postoj českého Ministerstva zahraničních věcí?

Ano, zdání klame. Byla to ODS, která na program schůze Poslanecké sněmovny již začátkem února navrhla bod týkající se krize na Ukrajině. Vládní poslanci to bohužel oddalovali, nicméně mne těší, že v úterý náš návrh konečně sněmovna doprojednala a opozice i koalice se na postoji víceméně shodly. ODS nemusí být hlasitou opozicí ve chvíli, kdy souhlasí s postupem vlády. Náš postoj je jasný a nemyslím, že bychom měli na tomto tématu sbírat politické body. Bylo by to nedůstojné, vzhledem k vážnosti situace. Aktivně jsme navrhli ústy kolegyně Miroslavy Němcové usnesení k situaci na Krymu a to bylo také přijato. Podařilo se tak světu sdělit, že česká Poslanecká sněmovna odmítá násilnou anexi části území Ukrajiny – Krymu ze strany Ruské federace, že ji považuje za porušení mezinárodního práva. Také jsme řekli, že podporujeme vládu České republiky v jednáních o společném postupu v rámci EU, NATO a ostatních mezinárodních organizací při řešení situace na Ukrajině.

Jaký máte v souvislosti s touto krizí názor na postoj Evropského parlamentu a na kroky představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise Catherine Ashton? Myslíte si, že v této ukrajinské krizi EU jako taková obstála?

Pozice paní Ashton je daná Lisabonskou smlouvou a ona jako představitelka tohoto postu vysoké komisařky pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku ze sta procent svou činností dokládá, že tato pozice je zcela k ničemu, patří do kategorie nadbytečných koryt, protože nezastává žádný relevantní názor. Takže podle mne rozhodně EU neobstála. Není dostatečně razantní a nestaví zeď rozpínavosti Ruské federace, čímž jí dává možnost v pokračování politiky síly a moci. To považuji do budoucna za velmi nebezpečné.

Ministr financí Andrej Babiš postupně představuje kroky, kterými chce údajně ušetřit v jednotlivých resortech peníze. Také využívá kritiku České exportní banky i státní exportní pojišťovny k tomu, aby mohl vytvořit plán, podle něhož by připravil o pravomoci obě státní instituce, které by pak ovládlo jeho ministerstvo. Stát v bance podle něj totiž přišel o peníze, protože nejsou vyjasněné kompetence v jejím vedení. Myslíte si, že to jsou od Babiše „chytré“ kroky?

Pan Babiš se chová jako majitel firmy s názvem Ministerstvo financí a logem státního znaku České republiky. Myslím, že jeho kritiky a chuť si vyřizovat vztahy prostřednictvím aparátu ministerstva zavdávají jasný pocit, že ke zneužití pravomoci veřejného činitele dřív nebo později prostě musí dojít. Úspory na ministerstvech jsou pěkně znějícím sloganem, jen aby v konečném výsledku ty úspory nebyly dražší, než tato země potřebuje. Chytré kroky jistě podnikne, ale otázkou je, pro koho budou chytré. Třeba představování zamýšlených změn v daňových zákonech muselo být pro živnostníky velmi krušné, protože to budilo dojem, že všichni se mají natolik blahobytně, že je potřeba jim přiškrtit kohoutek. V tomto ohledu bych já byla obezřetnější, znám řadu firem, které přežily krizi jen díky tomu, že jely takzvaně na provoz, tedy s minimálním ziskem, nemožností investic do rozvoje a obnovy nástrojů, jen se snahou neztratit zaměstnance a pozici na trhu. A nyní, když se ekonomika zmáhá a tito podnikatelé by se mohli trochu nadechnout, tak jim přiškrtíme zisky, abychom naplnili státní kasu a měli na rozpočet, který pan ministr není ani ochoten si přečíst.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

18:44 „Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

Cenzoři mají čas do voleb, pak bude opět na prvním místě svoboda projevu. V rozhovoru pro Parlamentn…