Poštvat lidi proti sobě a potom... Švihlíková ukazuje varovně na hráče v pozadí. A jejich plán

12.11.2022 11:30 | Rozhovor

„Způsob stropování od vlády se mi zdá poněkud nešťastný. Problém je, proč levně vyrobenou elektřinu draze prodáváme tak, že to ničí domácí ekonomiku. To, že si uděláme strop, který pak zaplatíme v pozdějších letech, není dlouhodobě udržitelné řešení,“ varuje ekonomika Ilona Švihlíková. V postupu pětikoalice považuje za nešťastné i další kroky, které Češi vnímají, proto nejsou v průzkumech spokojení. Důvodem prý bude skutečnost, že chodí nakupovat a dostávají složenky.

Poštvat lidi proti sobě a potom... Švihlíková ukazuje varovně na hráče v pozadí. A jejich plán
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

ČEZ oznámil po rekordním zisku zdražení elektřiny. Jak si to vysvětlujete? A jak vysvětlit Čechům, kteří přestávají stačit na vysoké účty, tyto skutečnosti?

Já bych u té otázky šla více po podstatě: jak je možné, že Česká republika, která elektřinu levně vyrábí a je čistý vývozce, má jednu z nejvyšších cen v Evropě? Tyto vysoké ceny ohrožují domácnosti a ohrožují také existenci našeho průmyslu. Otázku je ovšem třeba směřovat na ministra průmyslu a obchodu, i když čtenáři tuší, že tam se odpovědi nejspíš nedočkáme.

Mělo by se Česko inspirovat ve Francii – tedy přikázat státní společnosti prodávat elektřinu pro Francouze pod tržní cenou?

Francie zareagovala velmi rychle, již na konci minulého roku, a má také nízkou míru inflace ve srovnání s ostatními zeměmi. Jinak cenové stropy, kompenzace a další opatření mají obvykle dočasný charakter. Je dobré je udělat na začátku problémů a pak je potřeba jít k jádru pudla: což je nefunkční energetická politika Evropské unie, počínajíc emisními povolenkami, které se staly spekulativním nástrojem, konče důrazem na spotové ceny u sektoru, v němž se uvažuje v horizontu 30 až 50 let.

„Pokud vláda neumí ochránit své občany a firmy před likvidačními cenami energií, nemá na svém místě co dělat,“ řekla jste mi v minulém rozhovoru. Nakolik se vaše vyjádření týká vládní pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů?

Plně.

Vláda schválila mimořádné zdanění energetických firem a bank – takzvanou windfall tax. Pomůže to státnímu rozpočtu?

Určitě ano; je otázka, do jaké míry je to daňové inkaso realistické. Daně z mimořádných zisků se uvalují v mimořádných situacích. Chaos v řízení vlády se plně projevil debatami ohledně doby platnosti této daně.

V průzkumu pro Český rozhlas odpovědělo 70 % dotázaných, že stát nezvládá dopady energetické krize. Podle agentury STEM/MARK je to 66 %. Navíc 25 % lidí uvedlo, že podporuje protivládní demonstrace. Vláda přitom tvrdí, že dělá maximum možného. Jak to, že jí to většina Čechů nevěří?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bidenovy rakety jako zvrat ve válce? Přání otcem myšlenky, obává se Šándor

20:27 Bidenovy rakety jako zvrat ve válce? Přání otcem myšlenky, obává se Šándor

Údery do hloubi ruského území nemohou vést k zásadní změně na bojišti a ze strany těch, kteří tomu v…