Povinná solidarita, to je protimluv. Fialova kolaborační vláda zradila, vzkazuje Okamura

11.06.2023 8:40 | Rozhovor

Reální mzdy za Fialovy vlády už druhý rok reálně klesají, čímž si kabinet podle Tomio Okamury připisuje světový unikát. A SPD, která se s tím snaží něco dělat, není ve sněmovně nasloucháno. Předseda SPD zdůrazňuje, že jeho hnutí má odborné zázemí a je připraveno převzít odpovědnost za vládu.

Povinná solidarita, to je protimluv. Fialova kolaborační vláda zradila, vzkazuje Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Vládní návrh zákona, kterým se snižuje valorizace důchodů a zpřísňuje odchod do předčasného důchodu, prošel v noci ze čtvrtka na pátek prvním čtením. Očekávalo se, že se jednání může protáhnout do pátku či do víkendu. K čemu došlo, že zákon prošel relativně brzy prvním čtením?

Poslanci SPD bojovali a bránili jsme projednání tohoto zákona v prvním čtení ze všech sil. Já osobně jsem vystupoval několik hodin a vysvětloval opakovaně poslancům Fialovy vládní pětikoalice, že je jejich návrh na další okradení současných i budoucích příjemců důchodů špatný. Podal jsem návrh na zamítnutí tohoto vládního návrhu zákona. Ale ostatní nás k ránu přehlasovali.

Zarazilo mě, že na hlasování o zamítnutí nebyl přítomen Andrej Babiš... Přitom hnutí ANO říkalo, že také budou vůči přijetí tohoto zákona... Nás v SPD je bohužel pouze 20, proti 108 vládním poslancům. Budeme nadále ze všech sil bojovat proti škodlivé a asociální Fialově vládě.

Zrekapitulujte prosím stručně, proč jste proti zákonu?

Fialova vládní pětikoalice chce zvyšovat věk odchodu do důchodu, významně snížit řádné valorizace důchodů a velmi ztížit podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Když to ještě více přiblížím, tak vláda hodlá v porovnání se současným stavem mnohem méně zohledňovat růst reálných mezd, a to jen ze třetiny, kdežto nyní je to o polovinu. To povede k zaostávání růstu důchodů za růstem průměrné mzdy. Pokud tedy reálné mzdy vůbec porostou, protože od nástupu této Fialovy vlády již druhým rokem setrvale klesají, což je v celoevropském kontextu smutný a negativní unikát.

Mimořádné valorizace důchodů pro případ růstu inflace nad 5 % navrhuje Fialova vláda, konkrétně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL, zcela zrušit a nahradit je nižší sociální dávkou, takzvaným „dočasným přídavkem“ k důchodu na dobu tří až šesti kalendářních měsíců, který se navíc již nestane trvalou součástí výměry důchodů. Takže to povede pouze k dalšímu poklesu reálných důchodů, k propadu velkého množství důchodců do příjmové chudoby a zasáhne to nejvíce nízkopříjmové důchodce. Může dokonce docházet i k tak paradoxním situacím, že v určitém roce k 1. lednu po odebrání dočasného přídavku a připočtení snížené řádné valorizace mohou aktuální důchody všem jejich příjemcům klesnout.

A pokud jde o předčasné důchody?

Občané budou moci na základě toho vládního návrhu nově odejít do předčasného starobního důchodu až tři roky před dosažením standardního důchodového věku, zatímco nyní je to pět let. Dále se mění podmínka potřebné doby důchodového pojištění pro nárok na předčasný důchod z dosavadních 35 let na 40 let. A to ještě s tím, že některé náhradní doby pojištění se pro tento účel budou zohledňovat už pouze v rozsahu 80 %. Vládní návrh obsahuje i zpřísnění krácení a penalizace předčasného důchodu, kdy se má jeho procentní výměra snižovat jednotně o 1,5 % výpočtového základu za každých započatých 90 dní rozdílu mezi zákonným věkem pro odchod žadatele do důchodu a podáním žádosti o předčasný důchod. Dosud je toto krácení mírnější a zohledňuje dobu, která žadateli schází do dosažení řádného důchodového věku.

A poslední zpřísňující podmínkou ze strany vlády je těžce diskriminační návrh, aby procentní, tedy ta zásluhová a vyšší složka předčasného důchodu, nebyla vůbec valorizována. Toto nespravedlivé zpřísnění podmínek odchodu do předčasného důchodu poškodí zaměstnance v těžkých profesích, občany, kteří pracují od 18 let, i pracující s vysokoškolským vzděláním. A povede i k dalšímu razantnímu nárůstu počtu žádostí o předčasné důchody za současných výhodnějších podmínek, a tudíž i k dalšímu zahlcení již tak přetížených poboček České správy sociálního zabezpečení.

Jak budete dál postupovat?

Hnutí SPD tento vládní materiál v předložené podobě zcela odmítá a předloží k němu své vlastní pozměňovací návrhy, které zajišťují důstojné penze. Budeme samozřejmě proti přijetí zákona i v další fázi projednávání ve Sněmovně. Je potřeba, aby SPD získalo mnohem větší podporu ve volbách, abychom mohli škodlivé zákony Fialovy vlády hned zrušit a prosazovat náš politický program.

Chceme být součástí příští vlády. Chceme ukončit a vyměnit Fialovu vládu. Nechceme být v opozici. Jsme kompetentní vládnout a máme připraveny odborníky.  

Státy EU se dohodly na migrační reformě, která obsahuje „povinnou solidaritu“ se zeměmi přetíženými žadateli o azyl. Česká vláda, hlasem ministra Rakušana, to podpořila. Proti byly jen Polsko a Maďarsko. Schválený návrh počítá s tím, že přerozdělování imigrantů bude jednou z možností. Dalšími variantami má být přímý finanční příspěvek zemím EU, které migranty přijímají. Jak se k tomu stavíte?

Fialova probruselská vláda chce udělat z České republiky zemi imigrantů. Podpořila povinnou solidaritu při přerozdělování imigrantů v EU. Takže volba bude – buď přijmeš imigranty z afrických či islámských zemí, nebo budeš platit „výpalné“. S tím naprosto nesouhlasíme. Nechceme si nechat vnutit migranty, ani platit výpalné.

Odmítáme „solidaritu“, která je povinná. To je protimluv. Za jednoho nepřijatého migranta se má platit 20.000 eur, což je 480.000 korun, takže za každé 2000 nepřijatych migrantu jedna miliarda... Polsko, Maďarsko byly proti, zdrželi se zástupci Slovenska, Litvy, Bulharska a Malty, tzn. de facto 6 zemi proti, a z V4 byla „pro“ pouze ČR...

Fialova kolaborační vláda zradila nejen Českou republiku, ale i státy V4. Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) neměli sebemenší mandát tento zásadní a dlouhodobý závazek za Českou republiku v utajení odsouhlasit, tato záležitost nebyla předem projednána v Poslanecké sněmovně ani s parlamentní opozicí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co dodat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekarelhrabě , 11.06.2023 10:09:22
Jako správná kolonie západu musíme držet hubu a krok !!!Zahraniční firmy co tu neplatí daně dostávají dotace a pozemky na stavby předražených hypermarketu a hal skoro za hubičku !!!Krmí nás tady většinou žrádlem které u nich zásadně nekupuji !!Játrovka v akci je skoro bez masa atd .a lidé to kupuji !!My co jsme tu všechno postavili jsme na tom asi hůř jak někteří co odmítají celé generace pracovat ???S elektřinou pomáháme Němcům co nám dluží biliony i s úroky vše co nám při okupaci vyrabovali s našich bank !!!! Závidím Maďarům jejich Orbana .Jinak jsem volil Okamuru !

|  8 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…