Pravicový umělec, který míří do politiky: Babiš i Kalousek mají máslo na hlavě, takže...

24.07.2018 17:28 | Zprávy

AUDIT ČESKÉ SPOLEČNOSTI „Stát je tu hlavně od toho, aby pomáhal slabým a nepřekážel samostatným,“ říká známý hudebník, podnikatel a nyní i kandidát na senátora Ladislav Faktor. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz promluvil o Andreji Babišovi i o Miroslavu Kalouskovi a o „másle na jejich hlavě“. Vyjádřil se také k migraci i k EU, jejíž úředníky rozhodně nešetřil.

Pravicový umělec, který míří do politiky: Babiš i Kalousek mají máslo na hlavě, takže...
Foto: Petr Zikmund
Popisek: Hudebník, podnikatel a doktor práv Ladislav Faktor

Andreje Babiše volí zhruba třetina voličů, a to i navzdory jeho trestnímu stíhání. Znamená to, že Babiš zasáhl srdce českého voliče svou politikou, nebo zavládl právní nihilismus? Koneckonců, nejednoznačně skončily kauzy Nagyová i Rath, několik soudců je obviněno ze závažných přečinů… Jak vy to vidíte jako právník? Přestali Češi věřit v právo a morálku?

Úplně radostně to tedy nevypadá. Především je třeba se při hodnocení tohoto stavu vyhnout složitým definicím. Za třicet let po revoluci se politikům podařilo natolik diskreditovat důvěru lidí ve standardní politické strany, že se voliči snaží najít jinou, novou cestu. Pan (nebo soudruh) Babiš to sám popsal, když ve Sněmovně zvolal „Vy jste si mne stvořili!“. Měl naprostou pravdu. Lidé podvědomě touží po vůdcích, a také se rádi staví na stranu vítězů.

Právní nihilismus ale není pro současný stav ten správný termín. Taky se mi nelíbí „rychlost“ české justice, ale pořád jsem optimista a nevěřím, že by byla celá diskreditovaná. Pak by se totiž zhroutil právní stát jako celek. Osobně znám hodně lidí z justice, za které bych mohl dát ruku do ohně. Justice ovšem funguje na základě zákonodárství, a tam vidím opravdu velké problémy. Kromě toho i v justici mohou jednotliví lidé páchat trestné činy, to nezpochybňuji.

Jsem také Čech a nikdy jsem nepřestal věřit v právo a morálku. Jako národ jsme se dostali do situace, kdy se mění principy komunikace mezi lidmi. Po celou dobu existence mladé České republiky se snažíme nějak smysluplně vklínit mezi evropské státy, které měly diametrálně odlišný poválečný vývoj, a zároveň čelíme totální revoluci v přístupu k informacím. Lze snadno pochopit, že volič, který je vystaven informačnímu tlaku, s nímž si nedokáže poradit, snadno podlehne totálně nesmyslným slibům o šťastné budoucnosti. Trochu to připomíná bludný kruh, kdy voliči sami tvoří politiky, kteří je pak obelhávají. Takhle si další fungování demokracie lze jen velmi těžko představit. Zároveň je to přesně ten důvod, proč jdu do politiky. Nejsem zatížen závislostí na žádné politické straně a nebudu slibovat blbosti.

Vláda získala po dlouhých měsících a dlouhých jednáních důvěru. Co říkáte na to, jak to ve Sněmovně při jednání vypadalo... slovní přestřelky a napadání mezi pány Babišem a Kalouskem a následné házení lahví na Babiše ze strany demonstrantů? A co říci na slova paní Němcové, že demonstranti byli „frustrovaní“?

Je z toho vidět, že se jedná o vážnou věc. Vlastně nemá smysl vytahovat ze všech prohlášení, kdy se jedná o prostou předpojatost a kdy už jde o zásadní až fatální rozpory. Během týdne se na to zapomene a všichni si budou pamatovat jen několik nejsprostších vět. Andrej Babiš rozhodně není hloupý a připomněl Miroslavu Kalouskovi jeho snahy o utvoření vlády v roce 2006. I tehdy mělo jít o spojení s ČSSD za tolerance KSČM. Oba mají máslo na hlavě a jde tedy o klasické „Zloděj křičí: chyťte zloděje!“. Mě spíš děsí, jak vlažná je na současnou situaci odezva ve většinové společnosti, protože u ní frustraci rozhodně nevnímám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…