Přední expert Hartl: Babiš prošel zkouškou, TOPka se drží. A kabelky Nagyové...

27.05.2014 4:45 | Zprávy

ROZHOVOR Hnutí ANO upevňuje svou pozici. Volby do Evropského parlamentu ukázaly, že to není jen dočasný přelud. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl sociolog a ředitel agentury STEM Jan Hartl. Zhodnotil také volební výsledky ostatních stran a vysvětlil, proč se politici v kampani příliš nevěnovali evropským tématům.

Přední expert Hartl: Babiš prošel zkouškou, TOPka se drží. A kabelky Nagyové...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš vychází z poza volební plenty

Jak hodnotíte výsledek sociální demokracie, která skončila až třetí, byť tedy získala stejný počet mandátů jako vítězné ANO a druhá TOP 09 se Starosty?

Tento výsledek je překvapivý jen na první pohled. Když si vezmeme tu tendenci vývoje v poslední době a to, co ukazovaly sociologické výzkumy, tak je vidět, že TOP 09 a Starostové měli dohromady jasnou proevropskou pozici, což při nízké volební účasti voliči ocenili jako jasný a srozumitelný postoj. U všech ostatních stran to tak výrazné nebylo, možná snad u KDU-ČSL, proto také při této volební účasti ti kmenoví silní voliči dosáhli lepšího výsledku, než se všeobecně předpokládalo.

Sociální demokracie stojí na opačném konci, protože její voličská přízeň je nepevná, podmínečná a vlažná. Kampaň nebyla příliš výrazná, neměla jasné, dominantní téma, a tak trochu lavírovala. Zdálo se, že pro lídry většiny stran se možná v domnění, že na sociálních sítích převládající skeptické postoje jsou vlastně tím hlavním motorem ve volbách, tak sociální demokracie jako oficiálně proevropská strana trochu lavírovala i s tím kritickým apelem, neodlišovala se příliš od ostatních. A vlastně ta nejistá a hlavně málo aktivní podpora sociální demokracie se prostě projeví tak, že vlažná přízeň nakonec zůstane doma, protože ti lidé nemají pevnou motivaci přijít k volbám, neumějí si volbu tematizovat. Mezi prvními třemi stranami proto nejsou žádné velké rozdíly, jejich výsledek je v podstatě stejný. To značí rozpačitou, bezradnou situaci.

Podle Bohuslava Sobotky ČSSD doplatila na nízkou volební účast, přičemž dle jeho slov je pozitivní, že ve volbách uspěly všechny vládní a proevropské strany. Uspěje s tímto vyjádřením?

Já si myslím, že to je obratné vyjádření. Že skutečně nebyla na místě taková skepse, že česká veřejnost je protievropsky naladěná. Ten výsledek předvolebních průzkumů jsme si interpretovali tak, že existuje mnoho rozpaků, váhání, ale také nedostatek informací o tom, jak ta Evropská unie vlastně funguje. A v nějaké malodušnosti našich politiků nikdo na tu evropskou kartu raději z takové opatrnosti, a skoro bych neváhal říct zbabělosti, nebyl ochoten vsadit. S výjimkou TOP 09, u níž je ta Schwarzenbergova proevropská pozice zcela jasná. Výběr jejích kandidátů byl jasně proevropský. Další výjimkou je KDU-ČSL, která vlastně také patří do Evropské lidové strany, což je nejsilnější frakce Evropského parlamentu a tradičně proevropská síla.

Ještě na jaře jsme registrovali v našich výzkumech, že je šance se věnovat půl na půl domácím politickým tématům a evropským tématům. Kdyby to takto vydrželo jako téma v evropských volbách, tak by to byl dokonce pozitivní proevropský průlom, ale poté přišly otázky zdravých potravin a dalších malých témat. Nikdo nebyl ochoten svoje renomé stoprocentně věnovat tématům evropským, protože politici vědí, že evropská témata jsou odtažitá, špatně se to vysvětluje. Museli by experimentovat, jak ty věci říct, aby tomu voliči rozuměli. To znamená, že politici by si toho museli také hodně nastudovat. To je všechno pracné. A proč to dělat, když můžeme raději hledat nějakou jednoduchou emoci. Proto bych řekl, že celá kampaň byla relativně odbytá.

Nechci ale říct, že v důsledku špatné kampaně byla nízká volební účast. Nikdo by nečekal, že účast bude vyšší než třicet procent, ale tento propad je velmi nízký, protože lidé nakonec nevěděli, proč by měli jít volit. Takový ten velmi kritický euroskeptický hlas se lidem populisticky podbízel, ale nevedl k masové protestní účasti proti EU. A nakonec zůstali proevropští voliči v menším počtu a takový ten váhavý střed středně aktivních voličů, kteří se do poslední chvíle přelévali mezi různými voličskými tábory, neměl důvod, proč by nakonec k té urně šel, protože neměl žádný zřetelnější nápad.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…