Přijeli za mnou dva Piráti z Prahy. Týden před volbami. Starosta Canov popsal zvláštní zážitek z koalice

16.10.2021 18:19 | Zprávy

V případě proběhlých voleb si připadal nesvobodný senátor a starosta Chrastavy Michael Canov (SLK, Starostové pro Liberecký kraj). „Nátlak, že nesmíme jakkoliv vyslovovat podporu svým vlastním kolegům ze SLK, byl brutální a doslova na každém kroku. Dostávaly se k nám zprávy, že naše podporující statusy jsou neustále rozebírány na krajském i na celostátním vedení Pirátů. Týden před volbami mě v této věci dokonce přijeli z Prahy navštívit dva nejvyšší představitelé Pirátů přímo do mé starostenské kanceláře v Chrastavě. Poprvé jsem tak od revoluce zažil, že bylo otázkou osobní odvahy ve volbách někoho podpořit,“ uvedl.

Přijeli za mnou dva Piráti z Prahy. Týden před volbami. Starosta Canov popsal zvláštní zážitek z koalice
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Chrastavy Michael Canov (SLK)

„Od revoluce jsem si nepřipadal a nebyl tak nesvobodný jako v případě těchto voleb,“ prozradil na sociální síti senátor a starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). ParlamentníListy.cz se zeptaly, proč se takto cítil. 

„Protože to byla pravda. Zákon o volbách v našem demokratickém státě dává nejen svobodné právo každému volit dle své svobodné vůle jakoukoliv kandidující volební stranu, ale také dává právo uvnitř této volební strany dle své vůle kroužkovat. Kroužkování je ze zákona nedílnou součástí demokratických voleb. A je samozřejmostí, že každý má právo v demokratickém státě svobodně zveřejňovat svoji vůli, to jest jakou volební stranu bude volit a koho v rámci této volební strany podporuje či koho doporučuje podpořit. Již samotná klauzule ve smlouvě mezi STAN a Piráty, která zakazovala kandidátům vyzývat ke kroužkování, byla dle mého právního názoru v rozporu s výše popsaným ústavním právem a s principem svobodné volby a práva tuto svobodnou volbu veřejně deklarovat,“ vysvětlil.

Smlouva mezi STAN a Piráty ve věci kroužkování se dle jeho vyjádření navíc vůbec netýkala kohokoliv jiného než kandidátů samých. „Přesto bylo opakovaně svévolně a nepravdivě donekonečna prezentováno, že ani nekandidáti nesmějí vyslovovat podporu svým favoritům. V případě členů hnutí Starostové pro Liberecký kraj byl tento zákaz o to nesmyslnější, že politické hnutí Starostové pro Liberecký kraj vůbec nebylo smluvní stranou smlouvy mezi STAN a Piráty. Nátlak, že nesmíme jakkoliv vyslovovat podporu svým vlastním kolegům ze SLK, které si na náš návrh vzal STAN na koaliční kandidátku v Libereckém kraji, byl brutální a doslova na každém kroku,“ uvedl.

„Dostávaly se k nám zprávy, že naše podporující statusy jsou neustále rozebírány na krajském nebo dokonce na celostátním vedení Pirátů. Předpokládám, že v evidenci kontaktů, kterou si Piráti transparentně vedou, je uvedeno, že mě a mého předsedu ve středu večer týden před volbami v této věci dokonce přijeli z Prahy navštívit dva nejvyšší představitelé Pirátů přímo do mé starostenské kanceláře v Chrastavě,“ prozradil Michael Canov. „Poprvé jsem tak od revoluce zažil, že bylo otázkou osobní odvahy ve volbách někoho podpořit. Proto ten status,“ doplnil.

K tomu je pro čtenáře z jiných krajů zapotřebí doplnit vysvětlení, že Starostové pro Liberecký kraj vznikli dříve než Starostové a nezávislí a jsou ze všech Starostů politicky nejúspěšnější. Vyhráli troje poslední krajské volby, jejich lídr Martin Půta je od roku 2012 hejtmanem Libereckého kraje a primátora mají v krajském městě Liberci.

Minimálně dvě třetiny podporovatelů z řad starostů dát podporu koaliční kandidátce s Piráty odmítlo

Jaké vlastně bylo koaliční spojení Pirátů a Starostů? Zatímco u koalice SPOLU nebyly rozdíly v pohledu na svět zas až tak výrazné a k těmto stranám by se klidně dali bez problémů přiřadit právě i Starostové, Piráti jsou trochu jiní. Tyto ideové rozdíly se patrně projevily ve volbách. „Starostové pro Liberecký kraj logicky působí aktivně jen v Libereckém kraji. Proto také sněmovní volby jsou jedinými volbami, kde nekandidujeme, ale jen navrhujeme kandidáty partnerskému hnutí STAN. A proto se vždy musíme podřídit a také podřizujeme volebnímu formátu, který zvolí STAN. Ve volbách v letech 2010 a 2013 pod TOP 09, v roce 2017 původně v koalici s KDU-ČSL a pak samostatně. A letos v koalici s Piráty,“ vyjmenoval.

„Na rozdíl od těch předcházejících spojení jsem si ovšem od počátku byl vědom toho průšvihu v Libereckém kraji. Starosty pro Liberecký kraj vždy ve volbách podporovala drtivá většina starostů. Mezi starosty máme nejen rozhodující část členů SLK, ale ještě větší množství podporovatelů. Ale letos... odhadem minimálně dvě třetiny podporovatelů z řad starostů dát podporu koaliční kandidátce s Piráty odmítlo. Kvůli Pirátům. To se nám v minulosti ani s TOP 09 ani s KDU-ČSL nestalo ani náznakem. V duchu jsem se jim ani nedivil. Tak jak vy říkáte ideové rozdíly, ty jsou tady u nás na venkově skutečně veliké,“ objasnil starosta Chrastavy. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…