Profesor Jan Keller jako když bičem mrská: Minulý režim, dnešek, Klvaňa, Šafr, svoboda cestování, diktát proti nám, Ukrajina...

25.11.2015 10:44 | Zprávy

ROZHOVOR Známý sociolog, vysokoškolský profesor a nynější europoslanec za ČSSD Jan Keller se s odstupem v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz vrací k listopadovým událostem. Profesor opět s nadhledem oceňuje vymoženosti demokracie, zároveň ale lituje, že je nemohou využívat všichni lidé z naší společnosti.

Profesor Jan Keller jako když bičem mrská: Minulý režim, dnešek, Klvaňa, Šafr, svoboda cestování, diktát proti nám, Ukrajina...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

Jak si myslíte, že jsme my, Češi, zvyklí uvažovat o 17. listopadu? Existují stále podle vás silné resentimenty po minulém režimu a může být vůbec ještě kvalitní debata o zločinech komunismu nebo o temnějších stránkách polistopadového vývoje?

Debaty o minulém a současném režimu mají velice důležitou funkci. Pomáhají zastírat skutečné strukturní problémy současnosti a spolehlivě od nich odvádějí pozornost. Za opravdové problémy považuji například globální nadvládu ekonomiky nad politikou, odtržení majetkové elity od zbytku společnosti, k čemuž dochází celosvětově, přeměnu politických konfliktů v konflikty náboženské, což snižuje možnosti jejich regulace, soumrak státní moci a řadu dalších procesů, o kterých se moc nemluví.

Patříme k bohatší části planety a máme už mezi sebou i miliardáře. Nicméně mnohdy pracujeme za téměř nejnižší mzdy v Evropě. Samoživitelé a postižení lidé mají těžký život, roste také počet bezdomovců. Jak se vlastně v naší zemi žije a má naše společnost dluh vůči  „slabším“ vrstvám obyvatel?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

20:24 Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

Říkali jsme to a nedělá nám radost, že se to naplňuje. Tak komentuje poslanec Jan Hrnčíř fungování s…