Profesor Jičínský: Východní orientace? To je nespravedlivá kritika Zemana. Rusko má být náš spojenec, ne ten zkorumpovaný režim na Ukrajině

08.01.2018 15:35 | Zprávy

ROZHOVOR Největší šance na zvolení prezidentem dává politik a právník profesor Zdeněk Jičínský dosavadní hlavě státu Miloši Zemanovi. „Myslím, že převážná část voličů, ale je těžké to odhadovat, bude spíš podporovat Miloše Zemana. Podle mne většina voličů KSČM, a dokonce i sociální demokracie, i když nevím, kolik jich po minulých volbách zůstalo, bude dávat přednost Miloši Zemanovi před ostatními kandidáty,“ je přesvědčen profesor Jičínský. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz připouští, že jako prezident, který jmenuje vládu, vede jednání o ustavení kabinetu, a má tak velkou publicistu, má značnou výhodu ve srovnání s jinými kandidáty.

Profesor Jičínský: Východní orientace? To je nespravedlivá kritika Zemana. Rusko má být náš spojenec, ne ten zkorumpovaný režim na Ukrajině
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Profesor Zdeněk Jičínský

Čeští občané budou za pár dnů volit prezidenta. Jak vnímáte situaci kolem prezidentské kampaně a koho považujete za favorita prezidentské volby?

Je to zajímavá situace, protože dvě momentálně nejsilnější osobnosti mají dvě nejvýznamnější ústavní funkce. A to je situace, která prezidentské volby svým způsobem předznamenává. Nechci odhadovat výsledek, to je věcí rozhodnutí občanů, ale nepochybně dosavadní prezident má silnou pozici už proto, že v této roli jako ten, kdo jmenuje předsedu vlády, kdo vede rozhovory o ustavení kabinetu, má velkou publicitu, která mu dává značné výhody ve srovnání s jinými kandidáty. Protože ti se sice dostávají na veřejnost prostřednictvím zákonem stanovené publicity v televizi, ale to je něco jiného než to, když vystupuje prezident jako významný ústavní činitel, který v  současné době jmenoval předsedu vlády a hodlá vystoupit ve prospěch jeho vlády v Poslanecké sněmovně. Někomu to samozřejmě může vadit, protože pokud je stoupencem kategorické opozice proti Babišovi, tyto prezidentovy projevy politické vůle mohou být důvodem k tomu, aby ho nevolil. Ale obecně si myslím, že z hlediska běžného občana to je něco, co současnému prezidentovi dává výhodné postavení v blížící se prezidentské volbě.

Myslíte si, že to je standardní, když prezident vystoupí v Poslanecké sněmovně ve prospěch vlády, nebo je to spíš součást prezidentské kampaně, protože toto vystoupení bude těsně před prvním kolem prezidentské volby?

Úplně standardní to není, pokud si vzpomínám, ale takové projevy, že prezident vystoupil ve prospěch vlády, už tu byly. Myslím, že  i od prezidenta Zemana jsme se takového vystoupení dočkali, ale nechci dělat rekapitulaci, protože těch pětadvacet let trvání České republiky přinášelo různé zajímavé zkušenosti. Ukáže se, co a jak bude působit. Osobně si myslím, že toto vystoupení prezidenta, a odhlížím teď od toho, jestli tím sleduje svůj zájem posílit své pozice v prezidentské volbě, je pozitivní, protože prezident po jednáních rozhodl, že bude jmenovat předsedu vlády Andreje Babiše. Těžko by mohl jmenovat někoho jiného, protože jde o předsedu vítězné strany ve volbách. Z tohoto hlediska to považuji za pozitivní politický počin.

Ale není to kontroverzní krok ze strany prezidenta podpořit Andreje Babiše a jeho kabinet v době, když se mluví v souvislostí se zatím utajovanou zprávou OLAFu, kdy tento evropský úřad zjistil, že při poskytnutí dotace na farmu Čapí hnízdo došlo k daňovému podvodu? Je správné, když hlava státu jde do Sněmovny podpořit člověka, který je důvodně podezřelý z dotačního podvodu?

Je to tak, naše situace je složitá, v mnohém rozporná a je těžké vyslovovat jednoznačné soudy. Ale mně se zdá, a to nechci význam této dotační kauzy snižovat, že přece jen se ve volbách ukázala jednoznačně vůle občanů. Nechci dělat z průzkumu veřejného mínění rozhodujícího činitele pro posuzování politické situace a politického chování, ale nezdá se, že by tato kauza nějak výrazněji ovlivňovala Babišovu politickou pozici z hlediska důvěryhodnosti občanů. Máme-li na zřeteli základní demokratický princip, že občané ve volbách rozhodují, kdo je má reprezentovat a kdo jim má v dalším volebním období vládnout podle dosavadních výsledků voleb, není to zanedbatelný činitel. Tohle hledisko nelze opomíjet.

Jak vidíte rozhodnutí současného prezidenta Miloše Zemana neúčastnit se televizních debat prezidentských kandidátů? Vyvolává pozornost, že místo něj byl do jedné soukromé televize pozván jeho mluvčí. Připadá vám takové jednání důstojné?

Přímá volba je něco, co do našeho politického života přineslo různé změny, které jsme nečekali a nejsme na ně připraveni. Chování se pak mění v reakci na to či ono. Ale z tohoto hlediska je zvláštní, že prezidentská volba běží současně se jmenováním vlády a žádostí vlády o důvěru. To politické klima nepochybně jistým způsobem ovlivňuje. Pokud jde o stanovisko současného prezidenta neúčastnit se kampaně spolu s ostatními kandidáty, je to z jeho hlediska docela politicky chytrý tah, protože jako současný prezident má oproti nim výraznou politickou pozici a nechce se řadit mezi ostatních osm kandidátů, kteří musí o politickou podporu ve volbách usilovat. Může se to stát předmětem kritiky, že se povyšuje nad ostatní kandidáty, ale jeho současná ústavněprávní pozice mu to umožňuje a nelze ho do té kampaně a politické debaty s ostatními kandidáty nutit.

Ale vzhledem k tomu, že vystupuje pravidelně v televizním pořadu Týden s prezidentem, kde nemá žádného soupeře, se zdá, že se obává vstoupit do přímé konfrontace s ostatními kandidáty. Co si o tom myslíte?

Když jdete do nějaké soutěže, musíte si vedle pozitivních očekávání klást otázku, jestli není něco, co vás může poškodit, oslabit apod. Ale v této věci trvám na svém stanovisku, že rozhodnutí Miloše Zemana neúčastnit se volební kampaně s ostatními bylo promyšlené a dává mu jisté výhody v politickém zápase. Je-li to fér nebo není-li to fér, je jiná záležitost, ale na to nemáme žádná přesná měřítka.

Někteří Zemanovi kritici zdůrazňují, že Miloše Zemana volí venkov a méně vzdělané a sociálně slabší skupiny obyvatel, dokonce se objevují výrazy jako lůza, což má zřejmě snížit legitimitu jeho voličů. To vyvolává ještě větší nechuť, až nenávist Zemanových voličů k intelektuálům, Pražákům, tedy tzv. pražské kavárny, jak tuto skupinu hanlivě pojmenoval Miloš Zeman, sám intelektuál, který se však úspěšně staví do role lidového politika. Nevolí někteří lidé Miloše Zemana z trucu, z nenávisti vůči obyvatelům velkých měst, protože mají pocit, že se jim žije líp a že se nad ně vyvyšují?

To souvisí s novou politickou situací, která je spojena s rozpadem systému tradičních politických stran, se vznikem nových politických hnutí a celkově s oslabením významu politických stran ve veřejném životě. V dřívějších volbách bylo samozřejmé, že prezident je kandidátem politických stran. Minulá první přímá volba ukázala, že prezidentští kandidáti nejsou jen kandidáty politických stran, a někdy stranická nominace jejich pozici v prezidentské volbě dokonce oslabila. Podívejte se na to, jak v minulých volbách dopadl někdejší významný představitel ODS Přemysl Sobotka, dostal minimum hlasů. To je nová situace, která podle mne bude i v těchto volbách. Ti kandidáti nejsou kandidáty politických stran. Prezident Miloš Zeman se samozřejmě snažil získat podporu hnutí ANO i SPD tím, že se účastnil jejich sjezdu. Myslím, že převážná část voličů, ale je těžké to odhadovat, bude spíš podporovat Miloše Zemana než jiné kandidáty. Ale ani pro komunisty není jednoznačným kandidátem, nepřihlásili se k tomu, ale myslím, že většina voličů KSČM, a dokonce podle mne i většina voličů sociální demokracie, i když nevím, kolik jich po minulých volbách zůstalo, bude dávat přednost Miloši Zemanovi před ostatními kandidáty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

9:11 Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

„Vládnoucí politická scéna stále ještě na palubě tančí, ale loď se nezadržitelně potápí,“ říká v bil…