V minulých letech se v Evropě řešilo především klima, migrace či terorismus. V loňském roce se však tyto hrozby řešily jen okrajově, protože ve veřejném prostoru vše přebila koronavirová pandemie. Znamená to, že nešlo ve skutečnosti o tak podstatná témata, nebo je naopak covid-19 neprávem odsunul z centra pozornosti a sám důležitosti tří zmíněných problémů nedosahuje?
To se určitě nedá takto říct. Všechna čtyři témata mají svůj globální význam a dopady a souvislosti, jen řešení a přístupy k řešení se liší. Tím rozhodně nelze bagatelizovat kterýkoliv z nich.
Koronavirová krize ukázala, jak jsme jako společnost na všech úrovních zranitelní a jak jsou mechanismy spolupráce – ať už OSN jako globální nástroj nebo EU jako subkontinentální nástroj – těžkopádné a zatížené politickými hrátkami nevedoucími k efektivnímu řešení problémů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník