Profesor z karantény: O viru, Češích, Babišovi i budoucnosti EU. Mnozí nebudou rádi

17.03.2020 11:17 | Zprávy

ROZHOVOR Řízení mělo být od počátku na profesionálech a neměly to být pokusy o sběr předvolebních bodů. A k tomu všeobecně zoufalý přístup řady našich spoluobčanů a jejich trestuhodná nezodpovědnost k sobě i k jiným. Mně přeci nebude nikdo přikazovat, co mám dělat, já jsem si to zaplatil, a tak do Itálie na lyže pojedu, kdyby čert na koze jezdil. Mně nebude nikdo přikazovat, jestli mohu jít do hospody, nebo ne. Tak vidí profesor chemie a expert OSN na životní prostředí Ivan Holoubek hlavní chyby, k nimž došlo v Česku po vypuknutí nákazy koronavirem.

Profesor z karantény: O viru, Češích, Babišovi i budoucnosti EU. Mnozí nebudou rádi
Foto: Archiv IH
Popisek: Prof. RNDr. Ivan Holoubek, CSc

V pátek jste se vrátil z mise OSN v Kyjevě, a protože jste letěl přes Vídeň, máte nejčerstvější zkušenosti, jaká jsou v souvislosti s koronavirem opatření na Ukrajině, v Rakousku a v Česku. Jak vypadají a liší se nějak?

Situace v pátek byla vcelku poklidná, měl jsem se vracet až v sobotu, ale vzhledem k vývoji situace na Ukrajině i u nás jsem změnil letenky na pátek a dobře jsem udělal, v pátek o půlnoci se uzavírala hranice. Ukrajina ve středu začala zavírat školy a veřejné akce, teď už má i uzavřené hranice, Rakousko v podstatě uzavírá hranice také. Pokud jde o kontroly, tak jediná byla minulé pondělí, kdy nám všem po příletu do Kyjeva měřili teplotu, než nás pustili dovnitř. To se ve Schwechatu nedělo a ve vlaku z Vídně do Brna také ne. V letadle z Kyjeva do Vídně nás asi polovina v letadle měla různé roušky a respirátory, ve Vídni na letišti to bylo úplné minimum lidí.

Dával jste si vy sám během cesty na něco pozor a čím konkrétně jste se chránil?

Cestou tam ještě ne, zpět už jsem měl respirátor. A samozřejmě podvědomě si člověk zpřísní umývání rukou pod dojmem toho, co běží v televizi a v dalších médiích. Protože právě třeba na letištích mě často překvapuje, že mytí rukou ani v Evropě není tak úplně samozřejmé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…