Jmenování Stanislava Křečka ombudsmanem vyvolalo rozruch. Také někteří občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny mají obavy, že nebude přisuzovaná dostatečná pozornost otázce národnostních menšin a lidských práv. Obáváte se také působení doktora Křečka, nebo jeho zvolení naopak vítáte?
Akceptuji jeho zvolení. Možná by byl ideální Vít Alexander Schorm, je odborník. Každopádně poslanci zvolili pana Křečka. A jestli mám nějaké obavy? Myslím si, že je vyvolávají některé jeho poznámky a veřejné vystupování, které nezní jako od člověka, který by měl být neutrální a přívětivý ke všem. Trošku hraje na cit majority. To mě mrzí. Ale když už se ujal pozice, věřím, že bude jednat jinak. Věřím, že bude jednat standardně.
Ocituji vám jedno z jeho vyjádření, „EU nás tlačí, abychom zřídili národní lidskoprávní instituci, která bude sledovat lidská práva. Ombudsman na to zřízen není. Pařížské principy, které nám to ukládají, vylučují, aby to byl úřad veřejného ochránce práv,“ uvedl pro info.cz s tím, že snad jedinou výjimkou je otázka rovných příležitostí v rámci antidiskriminačního zákona. Myslíte si, že je potřeba zřízení národní lidskoprávní instituce?
Za A, nevím, jestli nás EU k něčemu takovému tlačí. Vím, že po sametové revoluci se v Česku něco takového zvažovalo. Nevím, jestli existuje teď nějaký tlak. Podle mě jde o zbytečnou hysterii, když se používají slova, že nás Evropa k něčemu tlačí, že nás utlačuje… Není to namístě.
Pan Křeček teď musí začít pracovat dle zákona. Jeho povinnosti jsou dané zákonem. Všichni očekáváme, že bude naplňovat své povinnosti.
Opoziční poslanci z řad TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN výsledek volby kritizovali. Spolek Milion chvilek pořádá i kvůli Křečkově zvolení demonstrace. Protesty budou také v krajských městech. V Ostravě, myslím, v květnu. Jaká je na Ostravsku atmosféra, chtějí lidé demonstrovat také?
Není to mé téma. Hluboce ctím svobodu, kterou máme. Že lidé vyjadřují svůj názor vůči veřejné moci, je běžné. Určitá nálada tady je. Horší by bylo, kdyby se nemohla projevit. Když lidé demonstrují, vyjadřují názory, analyzují, vytvářejí postoje. Věřit poslancům a dát jim šanci naplnit své poslání a nedemonstrovat veřejně je zbožné přání v ideálních podmínkách, kdyby byla vláda a moc úplně spjatá s lidmi. Je normální, že společnost analyzuje. Je to zdravé. Pokud nejde o násilí, je to součást demokratického státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Daniela Černá