První žena Okamurovy kandidátky se představuje: O cizincích, předchůdkyni Samkové a zajištění práce

19.05.2014 7:21 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud by chtěl někdo hnutí Úsvit označit jako xenofobní, pak by tak musel označit i většinu naší společnosti. Určitě nechceme, abychom u nás řešili takové věci, jako Brusel v roce 2012, kdy před Vánocemi rozhodla bruselská radnice, že tradiční vánoční strom nepostaví kvůli obavám z muslimské komunity. I to řekla v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz advokátka Kateřina Radostová, která je po stažení jedničky kandidátky Kláry Samkové dvojkou Okamurovy listiny za ekonomem Romanem Škrabánkem.

První žena Okamurovy kandidátky se představuje: O cizincích, předchůdkyni Samkové a zajištění práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Číslo tři na kandidátce hnutí Úsvit do eurovoleb, advokátka Kateřia Radostová

Proč jste se rozhodla vstoupit do politiky a kandidovat právě za Úsvit do Evropského parlamentu? Čím je vám toto hnutí blízké?

Asi vás to překvapí, ale s touto myšlenkou jsem si pohrávala již na škole. A možná s tím souvisí i to, že po dědečkovi mám v genech boj proti nespravedlnosti a bezpráví. Dědeček jako voják v první světové válce bojoval za naši vlast v Itálii a byl tam i zraněn. V druhé světové válce byl pro svoji odbojovou činnost zatčen gestapem, vyšetřován v Plzni i v Praze a následně odvezen do koncentračního tábora s poznámkou „Návrat nežádoucí“. Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 byl odsouzen k trestu smrti, pak mu byla udělena milost a následně byl v roce 1968 rehabilitován. Své rehabilitace se bohužel nedožil. A i přes všechny tyto útrapy se nikdy nevzdal a bojoval.

Samozřejmě, že jsem zvažovala všechna pro a proti. Velkou roli v mém kladném rozhodnutí sehrál Tomio Okamura s Georgi Bidenkem z Úsvitu a v neposlední řadě i ochota mého partnera a mé rodiny mě podporovat. S hnutím Úsvit mám společné názory zejména v názorech na postavení ČR v EU, na její směřování, na imigrační a sociální politiku.

Jak reagujete na to, že hnutí Úsvit bývá kritiky označováno jako xenofobní a rasistické?

Toto nařčení odmítám. Jde o levné a populistické výroky některých kritiků, kteří si nepřečetli program hnutí a ještě si mylně vykládají význam pojmů xenofobie a rasismus. Xenofobii charakterizují projevy odporu, nepřátelství ke všemu cizímu a strach ze všeho cizího. Rasismus pak je názor, který tvrdí, že někteří lidé jsou nadřazení a jiní méněcenní z důvodu příslušnosti k určité rase. Ani jedno z toho, co obsahují tyto definice, nikde v programu hnutí Úsvit není. Pokud by chtěl někdo hnutí Úsvit označit jako xenofobní, pak by tak musel označit i většinu naší společnosti.

Podle výzkumu renomované agentury CVVM z listopadu 2013 týkajícího se bezpečnostních rizik celkem 78 % našich občanů vnímá imigranty jako rizikové a vnímá je jako hrozbu. Jsem přesvědčena o tom, že je lepší nemoci předcházet než ji potom složitě a nákladně léčit. A předcházením nemoci mám na mysli právě zpřísnění imigrační politiky v EU.

„Práci našim občanům, ne imigrantům“ - jak chcete tento slogan vašeho hnutí naplňovat v praxi?

Důsledným naplňováním znění zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, kde se v paragrafu 92 uvádí: Povolení k zaměstnání cizince může vydat Úřad práce za podmínky, že se jedná o ohlášené volné pracovní místo, které nelze s ohledem na požadovanou kvalifikaci nebo nedostatek volných pracovních sil obsadit jinak, a zaměstnavatel s krajskou pobočkou Úřadu práce předem projednal záměr zaměstnávat cizince. Bohužel dnes se tento zákon obchází a je děravý. Hnutí Úsvit již připravuje jeho novelu. Spolu s tímto je třeba aktivně bojovat proti všem nelegálním pracovníkům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…