Můžete prozradit, jaký je váš širší pohled na Noama Chomského?
Je to člověk, který se stal slavným tím, že vždy excesivně kritizoval západní svobodnou společnost. Především Ameriku a potažmo Izrael. Díky tomu se proslavil a pro mnohé lidi je vnímán jako hrdina. Člověk, který říká tak zvaně pravdu. Já na něj tento názor nesdílím. Podle mého názoru je jeho veřejné angažmá naprosto přehnané a nevyvážené. Západní demokracie určitě mají mnohé hříchy, nedokonalosti a špatnosti, ale ty jsou mnohem menší než špatnosti a častokrát i doslovné zločiny odpůrců svobodných společností. Hlavně těch nejkrutějších diktátorských režimů. O nich Chomsky v podstatě mlčí. Ty nekritizuje. To znamená, že on si selektivně vybírá ke kritice pouze vlastní společnost, která mu umožňuje kritiku. Dokonce mu umožňuje nejenom svobodnou existenci, ale i to, že se stal bohatým a slavným. Pokud by ale v jakékoliv jiné nesvobodné společnosti byl takovým kritikem, tak by skončil velmi bolestnou a krutou smrtí. To ukazuje, že jeho přehnaná kritika západních společností je v podstatě morálně defektní.
Čím si potom vysvětlujete, že má navzdory tomu tolik příznivců?
V druhé polovině šedesátých let se v západní společnosti stalo módou kritizovat právě západní společnost. Můžeme to vidět v mnoha literárních dílech, můžeme to vidět ve filmech. Když se podíváme například na západní kinematografii do poloviny šedesátých let, tak v podstatě západní společnost a představitelé zákona, práva, policajti, soudci nebo i dokonce Sherlock Holmes v televizních zpracováních působí jako ti dobří a zločinci jsou ti, kdo porušují zákon. Když se podíváte na válečné filmy, tak jsme měli sedmdesáté výročí vylodění v Normandii. Jeden ze slavných filmů je Nejdelší den, který byl natočený v roce 1962. Západní společnost tam není znázorněna jako supermanská, ale v podstatě slušná a dobrá. Od poloviny šedesátých let je jednoznačný diskurs, který přinesla nová západní levice, že jsou západní společnosti tím padouchem a činitelem zla na světové mezinárodní scéně. To znamená, pokud je nějaký válečný film po roce šedesát pět, v té době byla válka ve Vietnamu, tak Američané jsou samozřejmě ti špatní. Já si myslím, že to byla taková móda, která přišla s novou levicí v druhé polovině šedesátých let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Filip Ferbie