Hodně se v poslední době mluví o cenách potravin. Ministři vyjadřují naději, že supermarkety nezdraží, případně jim hrozí kontrolami. Prodejci ale avizují, že kvůli cenám energií od ledna zkrátka zdraží. Upřímně: Čekal jste vůbec, že by to probíhalo jinak?
Máte pravdu, nečekal. Já už vlastně od této vlády nečekám nic pozitivního. Je nekompetentní, diletantská. A současné chování ministra Výborného to jen potvrzuje. Ta situace byla jasná už od okamžiku přijetí vládního balíčku, který začal zcela nesystémově šibovat s DPH. Každý člověk, který jen trochu rozumí této oblasti, musel vidět, že na základě těchto chaotických kroků k žádnému zlevnění potravin nedojde. I když nás Petr Fiala jako obvykle utvrzoval o opaku.
Přitom máme zákony, podle kterých to lze řešit. Zákon o ochraně hospodářské soutěže a zákon o významné tržní síle. A díky tomu máme jak účinné nástroje, tak i příslušné orgány, které mohou účinně kontrolovat marže obchodních řetězců, které se na vysokých cenách potravin podílejí nejvíce. Není normální, aby řetězec Albert oznámil meziroční zvýšení zisku o 87 % a současně zvyšoval ceny. A vláda proti tomu nedělá vůbec nic. Tedy pardon, pan teolog Výborný se možná za snížení cen denně modlí. Ale to nám asi nepomůže.
Když pak odhlédnu od těch marží, tak dalším hlavním důvodem neakceptovatelných cen v podstatě veškerého zboží ve spotřebním koši běžné rodiny je samozřejmě nesmyslně vysoká cena energií. Tedy základní východisko je naprosto jasné. Pokud chceme v této zemi obnovit důstojný život, musí klesnout ceny energií. K tomu však v dohledné době bohužel nedojde, neboť tato vláda nikdy nenajde odvahu pustit se do skutečně systémových změn, které jsou pro dosažení tohoto cíle nezbytné. Takže bude dál jen tahat víc a víc peněz z kapes našich občanů.
Když hovoříte o snížení cen energií, jak toho tedy dosáhnout?
My jsme nedávno představili petici, kde k tomu vládu přímo vyzýváme a předestíráme zcela konkrétní řešení. Ono není třeba vymýšlet kolo, stačí se podívat, jak to udělali ve Francii. Podobně se to dá udělat i u nás. Především tedy vykoupit minoritní podíl v ČEZ, aby si stát uvolnil ruce, a mohl opustit lipskou burzu, respektive systém tvorby referenčních cen dle lipské burzy.
Když bychom navázali cenotvorbu na zákon o cenách, tak si myslím, že můžeme reálně očekávat cenu 3 koruny za kilowatthodinu. A pokud bychom ještě opustili systém emisních povolenek, může cena klidně klesnout na úroveň, na jaké byla před čtyřmi pěti lety.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo