Rakušan zná jen z vyprávění. Keller vyškolil ministra. Vážné

27.03.2023 4:41 | Rozhovor

K incidentu před Národním muzeem, kde se po ukončené protivládní demonstraci před dvěma týdny pokusila část protestujících dostat dovnitř a strhnout ukrajinskou vlajku, se vrací sociolog, profesor Jan Keller. Předně odmítá vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana, který hovořil o „protisystémových akcích“. Keller nad jeho slovy mávl rukou. Ministr je podle něho mladý a nezkušený a o protisystémových akcích toho moc neví.

Rakušan zná jen z vyprávění. Keller vyškolil ministra. Vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

Sledujeme vážné protesty ve Francii. Dokonce násilné. Jde o praxi, která by vybočovala z toho, jak Francii znáte?

Francie, jak známo, má v bouřlivých protestech velkou praxi. Francouzi jsou impulzivní, ale dlouho nevydrží. Legendárními se staly pouliční boje studentů v Paříži v květnu roku ´68. Bylo to velmi dramatické a brzy se dostaly tyto události do politologických čítanek. Nedočtete se v nich ovšem o tom, že s nástupem prázdnin revoluční boje rázem ustaly a obyvatelé Paříže se rozjeli na dovolenou na venkov. Při autonehodách na přeplněných dálnicích přitom zemřelo více lidí než na obou stranách barikád po celý čas revolučních bojů. Takže se spíše obávám, aby letos k podobným masakrům nedošlo, až se zanedlouho lidé rozjedou z metropole na Velikonoce.

Jde o vážnější situaci než v roce 2018 při akcích tzv. Žlutých vest?

Akce Žlutých vest byla zcela spontánní a prakticky neorganizovaná. Protestující nebyli ochotni domluvit se ani na společných mluvčích. Jednoznačně odmítali účast odborů. Jednalo se o protesty především živnostníků, drobných podnikatelů a kvalifikovaných dělníků. Jedním z jejich problémů je, že v důsledku etnicizace příměstských sídlišť odcházejí bydlet do větších vzdáleností od měst. Zdražení benzínu jim dále zkomplikovalo už tak náročné dojíždění za prací do města či metropole. Jejich akce postupně vyšuměly a propad Erica Zemmoura v prezidentských volbách jim vzal šanci, že by se z periferních oblastí mohli kdy vrátit blíž k centrům měst a k pracovním příležitostem.

Při strkanici několika desítek lidí před Národním muzeem hovořil ministr Rakušan o „protisystémových akcích, proti kterým je nutné se bránit. Jak to číst v kontextu francouzského vývoje?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Žádné protesty nic nevyřeší , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseOrel první , 27.03.2023 9:33:19
Pokud lidé nebudou ve volbách používat mozek a nechají se snadno zmanipulovat tak si mohou stěžovat akorát sami na sebe.Stači se rozhlédnout u nás aby člověk zjistil že dělat si iluze o inteligenci národa je zbytečné.Zmanipulované stádo je výstižný výraz.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…