Evropský parlament přijal většinou hlasů doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení pro ohrožení hodnot Evropské unie. Europoslanci zvolení za KDU-ČSL hlasovali proti. Včetně vás. Kolega Svoboda prohlásil, že je ta zpráva vůči Maďarsku příliš přísná, že tam není situace tak černobílá, aby se muselo sahat v uvozovkách k atomové bombě, jakou by znamenalo spuštění procedury podle článku sedm v Lisabonské smlouvě. Jak to vidíte vy?
Vidím to naprosto stejně jako kolega Svoboda. Kdybychom takovouto zprávu udělali u dalších zemí, tak možná dopadnou ještě hůře. Myslím třeba situaci v Rumunsku. Nebo v některých západních zemích, kde dochází k omezování svobody slova a systematicky je postupováno proti právu jednotlivce. Kdo četl a kdo to nebere ideologicky, tak nemohl pro tu zprávu hlasovat. Je o právním státu v Maďarsku. Pokud někdo říká, že Maďarsko porušuje článek sedm, tak si nevidí do pusy. Je překvapením, že neřeší další země.
Možná by bylo dobré vysvětlit, co znamená článek sedm?
Článek může ve svém důsledku vést k odejmutí hlasovacích práv na radě a nutí stát, aby provedl změny tak, aby vyhovovaly celoevropskému konsenzu. Maďarsko určitě není perfektní země, ale v oblasti práv menšin a dalších věcí je kritika daleko za hranou a v mnoha ohledech je nepravdivá.
Proti zprávě byli i někteří další čeští europoslanci, ale podpořili ji i europoslanci zvolení za ANO, a to i včetně těch, kteří v ANO stále jsou. Přitom Andrej Babiš se tváří jako Orbánův kámoš. Jak si to vysvětlujete?
Myslím si, že Andrej Babiš nemá situaci ve straně pod kontrolou. Neví, co se v Evropské unii děje. Vůbec neví, co se teď hlasovalo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban