Rektorka má jasno: Dík patří lékařům, sestrám, ale také ČT. Pro ekonoma to byl velmi zajímavý rok...

05.01.2021 8:34 | Zprávy

ROK S COVIDEM A TEN PŘÍŠTÍ Jsme na prahu pětiletí, které zásadně promění naši ekonomiku a naše životy. A pandemie tento proces velmi výrazně urychlila. Ekonomka a rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová bilancuje rok, který byl z pohledu ekonoma mimořádně zajímavý, neboť se přímo před očima měnily desetileté zažité vzorce lidského chování. V těch dalších už podle ní není cesty zpět, pandemie naše zvyky změnila nevratně.

Rektorka má jasno: Dík patří lékařům, sestrám, ale také ČT. Pro ekonoma to byl velmi zajímavý rok...
Foto: Archiv Danuše Nerudové
Popisek: Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity

Prožili jsme rok, ve kterém se zásadně měnil svět. Nejen v politice či ve finančním světě, ale až do úrovně jednotlivců, kteří v důsledku pandemie měnili své dosavadní mezilidské chování a ekonomické rozhodování. Jaké to bylo pro vás jako pro ekonomku sledovat, jak se v uvozovkách „přepisují dějiny“, dosavadní postuláty a zvyklosti přestávají během několika dní platit a rodí se něco zcela nového?

Odhlédnu-li od všeho utrpení a lidských ztrát, které prožíváme, pro ekonoma to byl velmi zajímavý rok. Všichni jsme byli a pořád jsme součástí jednoho velkého řízeného sociálního a ekonomického experimentu. Úkolem nás ekonomů (a sociologů) je upozorňovat na následky a hledat nástroje, jak negativní následky tlumit a naopak ty pozitivní podpořit. Covidová krize 2020 byla a je jedním velkým urychlovačem. Změny, které by si jinak vyžádaly pár let, probíhají ve dnech a týdnech a sledujeme je v přímém přenosu.

Ne každému ekonomovi se poštěstí „být u toho“, když dochází ke změně paradigmatu. A to se v tuto chvíli děje. Vir nelze porazit, to je iluze. Budeme se s ním muset naučit žít. A proto tedy hledáme nový ekonomický model. Takový, který na jedné straně umožní zahrnout do fungování ekonomiky limity naší planety, a který, na straně druhé, umožní české ekonomice transformaci směrem k produkci s vyšší přidanou hodnotou.

Myslíte si, že pandemie sama o sobě nějak trvale ovlivní naše jednání ve smyslu, že na sebe budeme opatrnější, budeme více dbát o své zdraví, změníme životosprávu atd.? Že to bude pro náš pohodlný život v 21. století taková „facka v pravý čas“?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 2


Osobnost měsíce

Ing. Patrik Nacher

  • ANO 2011
  • poslanec
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák po provalených číslech pojmenoval Fialu zvířecím jménem

4:40 Vidlák po provalených číslech pojmenoval Fialu zvířecím jménem

VIDLÁKŮV TÝDEN 54 % Čechů se podle uniklého průzkumu Ministerstva vnitra bojí, že Fiala a jeho vláda…