Robejšek jako vítěz voleb, ODS i Kalousek mimo parlament? Matematik Kechlibar předkládá pozoruhodné výpočty

25.11.2016 10:06 | Zprávy

ROZHOVOR Matematik Marian Kechlibar se svými texty a rozhovory vydávajícími svědectví o současném dění v merkelovském Německu stal veřejně známou osobností. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rozebírá současnou politickou situaci v ČR, která podle něj přímo volá po nové krvi, kterou by mohl představovat například projekt Realisté politologa Petra Robejška.

Robejšek jako vítěz voleb, ODS i Kalousek mimo parlament? Matematik Kechlibar předkládá pozoruhodné výpočty
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Politolog Petr Robejšek chce uzdravit „nemocnou politiku“ v Česku a založil novou stranu Realisté. Představil teze o tom, že hodlá prosazovat hodnoty jako rodina, bezpečnost, spravedlnost dostupná pro každého, odpovědnost, ochrana národního bohatství, národní zájmy, ochrana českých lidí. Kodex Realistů zatím neznáme. Vaše první reakce?

Tenhle druh konzervativního programu by mohl oslovit dost lidí. Ale zároveň mám pocit, že většina lidí si programem moc hlavu neláme. Případný úspěch či neúspěch bude asi hlavně otázkou osobního nasazení.

Komunisté přestali mluvit o permanentní revoluci, protože jejich nový řád totálně selhal. Sociální demokraté dosáhli základních výdobytků pro většinovou společnost a tak nyní bojují za práva menšin na úkor a účet mlčící většiny. Pravicové strany jsou v rozkladu a prý nenabízejí nic než matoucí frázi liberálně konzervativních hodnot, pod což se schová téměř cokoli. Takto smetl Robejšek mainstream. Do jaké míry je tohle reálné hodnocení od „Realisty“ naši politické scény?

Zejména tu pravici vidím dost podobně. Řekl bych, že TOP 09 už si na pravici ani nehraje – pravicová strana by nemohla uzavírat koalice například s hnutím Žít Brno – to je prostě skupina euronadšenců. A o ODS lze říci, že upadla do naprosté bezvýraznosti. Její současný šéf vůbec nepůsobí dojmem předsedy, natož lídra. Vůbec si nejsem jistý, že se kterákoliv z těchto dvou stran dostane za rok přes 5 % hlasů. S TOPkou je to nahnuté už delší dobu a ODS si možná myslí, že má se svojí nemastnou neslanou nepolitikou svých 10 % jistých, ale v dnešní době není politicky jisté vůbec nic.

Když představoval svou stranu, zmínil politolog i to, že na politickou scénu vstoupily populistické strany s řešením na všechno. „ANO však není program, je pouhý prostředek, jak se udržet u moci. ANO není hodnota, ale souhlas se vším.“ Takto setřel Robejšek i hnutí vicepremiéra Andreje Babiše. Co si o tom myslíte?

Mnohokrát jsem přemýšlel nad tím, odkud vlastně pochází relativní popularita ANO, a nevím to. Pro mě jsou politickou záhadou. Znám pár lidí z ANO, navzájem se od sebe velmi liší. Vlastně tu organizaci neumím nikam zařadit a zejména nejsem s to odhadnout, jaký bude jejich postoj k problémům, které přijdou. Jako člověka, který má rád logiku, mě to znepokojuje. Není mi například jasný postoj ANO k migraci, pokud vůbec nějaký má. Na jednu stranu tam máte konzervativní poslance, jako je Soukup nebo Chalupa, na druhou stranu Jiřího Zlatušku, který mluví o multikulturním obohacení. Řekl bych, že do nadcházejících voleb si to budou muset vnitřně vyjasnit.

Ruský šváb.“ Tak napadá politologa například Martin C. Putna. Říci, že je neoblíbený u lidí, jako je například Jakub Janda, je slabé slovo. Přesto, je možné, že by směr, který chce nastavit politolog Robejšek, mohl nějak konstruktivně přispět k chápání vztahů s Ruskem nebo naopak?

Podle protivníků nejlíp poznáte lidi, všimli jste si? Tohle pravidlo se mi hodně osvědčilo i u těch, které dobře neznám.

Na dění kolem Ruska má podle mě ČR pramalý vliv. Tam bude rozhodující postoj USA a Německa. Podíváte-li se na praxi, vždycky jako země přejímáme ve vztahu k Rusku pozice buď z Washingtonu, nebo z Berlína. To tak u malých zemí chodívá. Čili je spíš na místě se ptát, jaké vztahy k Rusku bude chtít mít Donald Trump, ne Petr Robejšek. A u Trumpa teprve uvidíme, on není diplomat a jeho zahraniční politika zatím nemá moc jasné obrysy. Zatím ještě ani neposkládal svůj vládní tým.

Do jaké míry je ohlášení vzniku nové strany Realisté významné? Můžeme ho srovnávat například se vznikem TOP 09 v roce 2009? Začne teď veřejnost brát Robejškovy názory vážně?

Ta část veřejnosti, která o Robejškovi něco ví, jej vždycky brala vážně. Protivníci i příznivci. On je intelektuálně těžká váha, což uznává i většina těch, kdo s ním nesouhlasí. Spíše se domnívám, že se teď o jeho existenci a názorech dozví i ti, kdo jej neznali.

Ptát se na to, zda to bude „významné“, no, já jsem kdysi nepředpověděl ani významnost TOP 09, takže v tomhle směru nemám dobrou věšteckou historii. Ale mohlo by. Rozhodně ten projekt má šanci na úspěch, je to hlavně na jejich týmu jako celku. Určitě to nemůže utáhnout jeden člověk sám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Postavit se Sorosovi. Robert Kotzian o Elonu Muskovi a EU

13:18 Postavit se Sorosovi. Robert Kotzian o Elonu Muskovi a EU

Zlobením se na Elona Muska ukazují, že dobře vědí, že to, co zastává, je pro lidi přirozené a lidé t…