Robert Fico pro PL: Chytáme zajíce za ocas. EU v otázce migrace absolutně selhala, zbývají jen špatná řešení. A co se týče Merkelové, USA nebo Sobotky...

14.02.2016 15:03 | Zprávy

ROZHOVOR Kvůli migrační krizi nás čeká neuvěřitelně těžký rok. ParlamentnímListům.cz to v exkluzivním interview řekl slovenský premiér Robert Fico. Solidarita se podle něho dá projevovat i jinak, než nesmyslnými kvótami. EU v řešení migrace naprosto selhala a je otázkou, co za tím vším bylo. Řeč v rozhovoru byla také o kancléřce Merkelové, premiéru Sobotkovi, miliardách eur pro Turecko nebo o politice USA a vojenských akcích proti některým režimům.

Robert Fico pro PL: Chytáme zajíce za ocas. EU v otázce migrace absolutně selhala, zbývají jen špatná řešení. A co se týče Merkelové, USA nebo Sobotky...
Foto: Radim Panenka
Popisek: Slovenský premiér Robert Fico

Pane premiére, vystoupil jste společně s naším prezidentem na konferenci „Sociální demokracie v 21. století – bez škrtů a blíže k lidem“. Jaká je vaše představa sociální demokracie? Častěji než v minulosti se dnes objevují snahy o „modernizaci“, které mnohdy zakrývají spíše silně liberální a středové pojetí politiky s akcentem na zvýhodňování nejrůznějších menšin, radikálně ekologické či zelené programy atd. Nevymizí tradiční sociální demokracie pod tlakem těchto snah?

I sociální demokracie se musí přizpůsobovat novým výzvám a trendům a musí mít schopnost na ně reagovat. Pokud standardní strany typu sociální demokracie nenajdou odpovědi na úplně nové výzvy, tak tuto odpověď najde někdo jiný. A taková odpověď může být nestandardní, extrémní a škodlivá. Takto se projevuje i slovenská sociální demokracie v otázkách migrační krize, která velmi jasně formuluje postoje a myslím si, že i to je hlavní důvod, proč na Slovensku je relativně klid, pokud jde o toto téma.

Já jsem velmi rád, že k mé politické kariéře a činnosti sociální demokracie dávají mnozí přívlastek, že je rustikální. Vůbec se za to nezlobím, protože jsem přesvědčený, že je třeba hovořit jazykem, kterému lidé rozumí a především jako sociální demokracie musíme dělat vše pro to, aby v případě, že se státu daří, lidé měli pocit nejen přes média, ale reálně ve svých peněženkách, že země je v lepším hospodářském stavu. Takže ano, schopnost reagovat na nové výzvy by v žádném případě neměla vést k liberalizaci sociální demokracie, k opuštění toho nejpodstatnějšího, o co sociální demokracii jde.

Pokud jde o migrační krizi, kterou jste zmínil, v České republice celá řada neziskových organizací, některých politiků či aktivisté vyzývají k tomu, že je naší morální povinností přijímat uprchlíky ve velké míře, protože jsme bohatá společnost, která se i někdy k mnohým zemím, odkud lidé utíkají, nezachovala dobře. Ti, kteří tento přístup odmítají, jsou nálepkováni jako xenofobové, rasisti atd. Jaká je situace na Slovensku?

Jedním dechem říkají to, co jsem zmiňoval, ale druhým dechem podporují občanskou válku v Sýrii nebo možná jiné vojenské akce, které dostaly některé regiony světa do mimořádně nevyvážené situace. Pane redaktore, jedna věc je jen tak kritizovat a mluvit a druhá věc je nést konkrétní zodpovědnost. Přesně ti samí, co otvírají zeširoka náruč migrantům, by byli první, kteří by žádali moji hlavu nebo hlavu mých ministrů v případě, že by došlo k nějakému negativnímu jevu, který by byl spojený s migrací.

Proto já na takovou rétoriku odpovídám tím, že jsem předseda vlády a zodpovídám za bezpečnost Slovenské republiky. Ta je pro mě na prvním místě. A velmi jednoznačně, pokud mám nést tuto zodpovědnost, musím mít i možnost rozhodovat a to naše rozhodnutí ve vztahu k migraci je velmi jasné. My vnímáme souvislosti mezi migrací a terorismem, vnímáme, že migrační vlna může významně poškodit ekonomiku celé Evropské unie, především proto, že si sami dáváme góly do vlastní brány tím, že začínáme zavírat hranice. Proto jsem nesouhlasil a nebudu souhlasit s přerozdělováním migrantů. Jsme suverénní stát, kterému nemůže nikdo nadiktovat, že musí přijmout dva, pět, deset nebo padesát tisíc migrantů s úplně jiným náboženstvím. Na této principiální politice se nic nezmění. Podali jsme žalobu proti samotným kvótám, ale je naší povinností pomáhat na jiných frontách a my jsme skutečně solidární. Posíláme vojáky, policisty… Solidarita se dá projevit jinak než nesmyslnými kvótami. Pokud mám nést zodpovědnost za bezpečnost této republiky, musím mít právo i přijímat rozhodnutí.

S prezidentem Zemanem máte mnoho shodných postojů, stejně je tomu i v případě migrační krize. U nás Miloš Zeman, zvláště při svých cestách po regionech, sklízí za své postoje chválu. Váš prezident Andrej Kiska má na migrační krizi zcela odlišný názor a opakovaně vás kritizoval. Vyčítal vám, že nadsazujete možné bezpečnostní hrozby a děláte ze všech migrantů ekonomické spekulanty… Čím si vysvětlujete, že prezident SR má takto odlišné názory na tuto oblast a říká v podstatě přesný opak než vláda?

Prezident SR nenese žádnou zodpovědnost a nemá pravomoci, které by mu umožňovaly řešit migrační krizi. Já jsem vždy trval na dobrých vztazích mezi nejvyššími ústavními činiteli a věřím, že to tak bude i do budoucna. Ale je úplně zřejmé, že mnoho věcí, které pan prezident poví, jsou z hlav jeho poradců. To jsou všechno lidé, kteří jsou naladění proti vládě Slovenské republiky a možná mají pocit, že pana prezidenta budou používat jako beranidlo na vládní politiku. Pravděpodobně i vymysleli, že pokud prezident bude mít jiný názor na migrační krizi než má vláda, bude to nás nějakým způsobem poškozovat. Já respektuji, že pan prezident má jiný názor, ale jeho názor nezmění nic na tom, jakou migrační politiku děláme a co budeme dělat v nejbližších měsících.

Jakou roli v celé věci na Slovensku hrají média, novináři? V Čechách někteří analytici tvrdí, že jsou mainstreamová média jednostranná a každého, kdo se staví vstřícně k přijímání uprchlíků, mají rádi a naopak.

My jsme na Slovensku ve zvláštní situaci, protože našim protivníkem v předvolební kampani nejsou opoziční politické strany, ale část médií a nevládní sektor. Mohu s lítostí konstatovat, že se jim podařilo vytvořit obraz, že migrace je v podstatě vymyšlený problém, který se Slovenska nedotýká a vnucují jiná témata, která chtějí vnutit v zájmu politického souboje s námi. Přivítal bych, kdyby slovenská média věnovala tolik pozornosti migraci jako je to v případě České republiky. Sleduji média v České republice a rozumím tomu, že téma migrace je číslo jedna v české veřejnosti. Obávám se, že zanedlouho budeme svědky událostí, které budou velmi nepříjemné a které opět vrátí i na Slovensku toto téma na první místo.

Takže považujete česká média za otevřenější než slovenská?

Pokud jde o téma migrační politiky, myslím, že je správné, že se česká média v tak velkém rozsahu věnují tomuto tématu. Je třeba o věcech hovořit, já odmítám nesmyslnou politickou korektnost, která je nebezpečná, protože lidé musí vědět, co se děje. O to víc si myslím, že s větší dynamikou se téma migrace vrátí na Slovensko, protože lidé jako kdyby nabyli pocit, že se nemůže nic stát, že je všechno v naprostém pořádku, ale nic není v pořádku a migrační výbuch nás teprve čeká.

Váš český kolega, premiér Bohuslav Sobotka, poslední dobou ztrácí popularitu, zřejmě i díky spíše liberálnějšímu názoru na migrační krizi, a naši čtenáři v diskusích už dlouho píší, že Slovensku závidí jejich premiéra a dokonce i někteří členové ČSSD občas řeknou, že by potřebovali „českého Fica“. Zaznívá i to, že se nechováme úplně dobře jako partneři v rámci V4. V čem to podle vás je? Zklamal vás osobně v něčem Bohuslav Sobotka?

Pane redaktore, nikdy jsem nezasahoval a nehodnotil politiku jiné vlády a o to víc chci říci, že mi vždy neuvěřitelně záleželo na tom, aby vztahy mezi českými a slovenskými ústavními činiteli byly vynikající. Mám s panem premiérem Sobotkou vynikající vztahy a respektuji jeho styl, jeho politiku. Je to samozřejmě jeho rozhodnutí, jaké téma jakým způsobem používá nebo interpretuje. Mohu odpovědět, že jsem nikdy nehodnotil jiného politika.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

9:11 Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

„Vládnoucí politická scéna stále ještě na palubě tančí, ale loď se nezadržitelně potápí,“ říká v bil…