Romové jsou silní, když jich je pohromadě více. Hovoří starosta slovenského města

04.07.2019 10:12 | Zprávy

Romové často vystartují a jsou silní, když je jich pohromadě více. Člověk se ale nesmí bát a nemůže ustoupit. Tak jako v jednání. Určitě neslibovat. Podat pomocnou ruku v případě, že je o to zájem. A nakonec to jde. Tak jako řada slovenských měst, i Levice řeší problematiku romských spoluobčanů. Vypořádávají se s ní dobře, i když u nás by se zvedly protesty lidskoprávních, ochranářských a dalších institucí, které by možná stály post vedení města. Slovensko ale není Česko…

Romové jsou silní, když jich je pohromadě více. Hovoří starosta slovenského města
Foto: Václav Fiala
Popisek: Primátor Ján Krtík

Jak se u nás diskutuje, zda platit školákům obědy... na Slovensku je to jasné. Předškoláci a prvňáčci mají nárok. A v rozpočtu měst je to zvýšení podle tvrzení primátora téměř čtyřicetitisícových Levic na jižním Slovensku RNDr. Jána Krtíka (nezávislý) zanedbatelné. Náklady na školáka se tím prodraží o pouhých několik centů. To je jeden ze zajímavých momentů, které jsme zaznamenali u našich sousedů. A pak záležitost, která se táhne dlouhá desetiletí a kde, jak se zdá, máme různé pohledy na řešení jednoho stejného problému.

Šupem, ale ne do ghetta

Jak si poradilo toto okresní město s nepřizpůsobivými a především s Romy, kteří nedělali městu dobrou vizitku? Kdo delší dobu neplatil nájemné nebo devastoval byt, dostal náhradní ubytování v deset kilometrů vzdáleném Vladislavově dvoře, kde je stálý dohled nejen městské policie, ale také sociálních pracovníků. Samozřejmě, řada rodin si své závazky k městu plní, a tak se nemuselo přistoupit k radikálnějším opatřením.

Požár byl zažehnut, ale také utlumen

Vztah k romské minoritě na Slovensku ostře vygradoval po události v rožňavském okrese. Tam kouřící mladí chlapci odhodili nedopalek do zcela vysušené trávy na vápencovém svahu, na kterém stojí hrad Krásná Hôrka. A oheň v minutách přeskočil až na střechu památky ze 14 století. Výsledek? Škoda 35 miliónů eur a stále ještě v současné době nepřístupný objekt, který snad bude pro návštěvníky otevřen za tři roky. Naštěstí, 90 procent mobiliáře se podařilo zachránit.

Říká se, že po této události zástupci Slovenské národní strany a také bývalý hejtman Marian Kotleba, koupili svahy u této památky, aby se nic podobného napříště nestalo. To sice údajně vyvolalo množství protestů neziskovek a dokonce soudní pře s ohledem na napadení kupní smlouvy, ale stav je setrvalý. Každopádně, Krásná Hôrka si své už snad vytrpěla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…