Ropa? Obří škody i v Rusku a v USA. Ekonom Křeček navrhuje Babišovi: Zrušte dotace solárům, nenechme vyvádět peníze do ciziny!

24.04.2020 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR 300 miliard korun je částka, která už se prý blíží reálnému schodku rozpočtu za rok 2020. „Bude záležet na tom, kdy vláda dostane rozum a přestane bezmezně věřit jen epidemiologům,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Zmrazil by platy ve státním sektoru, neboť ten je financován sektorem soukromým, který nyní v mnoha případech peníze nemá vůbec. „Naší ekonomice pomůže, když z ní nebudou vyváděny prostředky do zahraničí,“ má Křeček další recept. Obšírně se věnuje i historicky významné situaci na trhu s ropou, ta se totiž nejspíše dotkne i světových velmocí a jejich postavení.

Ropa? Obří škody i v Rusku a v USA. Ekonom Křeček navrhuje Babišovi: Zrušte dotace solárům, nenechme vyvádět peníze do ciziny!
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Ministryně financí Alena Schillerová chce plánovaný schodek rozpočtu navýšit již dokonce na 300 miliard korun.  Je to, podle vás, konečná částka? A co na ni říkáte?

Již se začínáme přibližovat k realitě, ale předpokládám, že k úpravám státního rozpočtu ještě bude docházet. Bude záležet na tom, kdy vláda dostane rozum a přestane bezmezně věřit jen epidemiologům. Ti možná rozumí tomu, jak bránit šíření koronaviru. Evidentně však netuší, jakého se přitom dopouštějí sociálního inženýrství.

Prezident Zeman prý na Schillerovou zatlačí, aby zrušila dotace na solární elektrárny – tam prý Češi ročně tratí 30 miliard korun. Uvítal byste takové rozhodnutí?

Ano, dotace na solární elektrárny jsou zlo. Jedná se o naprosto nehospodárně vynakládané peníze, kdy štědře dotujeme jeden z nejméně efektivních zdrojů energie v našem energetickém mixu.

Na sociálních sítích jste vyzval k tomu, aby si státní sektor utahoval opasky podobně, jako to nyní musí činit lidé v soukromém sektoru. Jaké konkrétní úspory máte na mysli?

Lidé v soukromém sektoru se musí potýkat s výpadky příjmů. Přicházejí o odměny nebo jim je krácena mzda. Není možné, aby se za této situace zvyšovaly platy ve veřejném sektoru. Musíme si uvědomit, že soukromý sektor platí ten veřejný. Zaměstnancům veřejného sektoru bychom proto měly zmrazit platy. Rovněž by měly být zrušeny armádní zakázky, které vyvádějí peníze z České republiky do zahraničí. Momentálně si to nemůžeme dovolit.

Babiš chce po Češích, aby v létě podpořili domácí producenty, ať už půjde o potraviny, dovolené, auta či jiné výrobky. Vítáte jako ekonom tento krok? Mohl by Česku pomoci překlenout to nejhorší?

Naší ekonomice pomůže, když z ní nebudou vyváděny prostředky do zahraničí. Naši producenti určitě ocení, když se zvýší domácí poptávka. Není však správné kvůli tomu zavřít hranice a lidi věznit v České republice. Vše by mělo fungovat na bázi dobrovolnosti. Čeští producenti se musí snažit nabízet takové výrobky a služby, aby o ně Češi měli sami od sebe zájem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemohou přiznat, že lhali.“ Nová Zemanova kniha chystá překvapení

14:50 „Nemohou přiznat, že lhali.“ Nová Zemanova kniha chystá překvapení

Rozšířené vydání knihy Spiknutí - pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR, doplněné o řadu nových sv…