Jaká byla politická situace v naší republice v tomto roce - lepší nebo horší než jindy?
Zcela subjektivně se domnívám, že politická situace byla v celkovém pohledu o poznání lepší než v letech předchozích. Myslím, že je to dáno zejména oslabenou zákonodárnou silou pravice na celostátní úrovni, tedy v Poslanecké sněmovně. TOP 09 a ODS, politické subjekty, které se v posledních letech nejvíce „zasloužily“ o hospodářský, sociální a morální propad naší země, nyní společně disponují „pouhými“ 42 poslaneckými hlasy. Z tohoto důvodu bývá i finální část jejich legislativních snah zakončována „jalovými“ exhibicemi a nic neřešícími obstrukcemi, když ani více „dupnout“ si již nemohou. Obdobný stav lze zaznamenat ale i na komunální úrovni, kde u zmíněných elitářských partají došlo, po říjnových obecních volbách, k výraznému „ústupu z politické slávy“. Snad se tak dlouholetý proces devalvace, zejména sociálních a zaměstnaneckých jistot drtivé části obyvatelstva, do budoucna alespoň zpomalí, když ne zcela zastaví.
Pracovala vláda dobře? Co kteří důležití činitelé ve vládě udělali dobrého a čím ČR uškodili?
Vládu bych ohodnotil tak, že nic podstatného nezkazila, bohužel však ani občanům nic zásadního nepřinesla. Jisté pozitivum bych spatřoval ve zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví či v navýšení důchodů, i když v míře nedostatečné. Negativním se mi naopak jeví ideologická a vojenská podpora zahraničních bojových misí s až patologicky nekritickou loajalitou ke Spojeným státům a také podíl na hospodářských a politických sankcích vůči Rusku. Obdobně negativně mě pobavil „chameleonský“ postoj ministra Zaorálka k vybraným problémům zahraniční politiky České republiky nebo neodůvodnitelné protlačování urážlivých kvót pro ženy ministrem Dienstbierem. Nerad bych ale také zapomněl na nepřijatelně vstřícný postoj některých ministrů k muslimské migraci na území naší republiky.
Někteří žurnalisté varují před ohrožením svobody v ČR - kumulací moci u Babiše, zneužitím jeho moci díky vlastnictví médií apod., díky zákonům na odhalení daňových úniků a další „buzeraci", kterou Babiš připravuje... Jaký na to máte názor?
Ano, v tomto ohledu jisté nebezpečí spatřuji. Místopředseda vlády Babiš pro sebe velice umně skloubil politickou moc s ovládáním či vlastnictvím významných médií, podobně jako Berlusconi svého času v Itálii. Zejména z tohoto důvodu je prozatím efektivita upevňování jeho pozice v politickém systému ČR trvale na vzestupu. Lidé bohužel většinově nedisponují schopností dekódovat polopravdy, méně či více skryté lži a další zavádějící informace v mediálních tocích a podléhají tak stále více touze po vůni „čerstvých koblih či Vodňanského kuřete“. Bohužel pro ně si však většina k té pomyslné pečínce, a to paradoxně i kvůli Babišově politice, možná nikdy ani nepřičichne. Co se týká přitvrzování zákonných norem, vedoucích k odhalování daňových úniků, nejsem proti. Naopak bych některá ustanovení ještě více zpřísnil. Slušný a poctivý podnikatel či živnostník nemusí mít ani z takto přísných daňových předpisů strach. Aspekt, že se ti „namočení“ budou bouřit, je sice relevantní a velice pravděpodobný, ale zodpovědným politikům by mělo jít zejména o prospěch té poctivější části společnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala