Rusko rozbité na části. Projekt z europarlamentu. A po volbách komisař pro válku, hovoří Ivan David

29.02.2024 20:28 | Rozhovor

„My sice odsuzujeme násilí, ale jsme ochotni dodávat zbraně,“ vzpomněl si europoslanec Ivan David na aforismus Karla Čapka. Kšefty českých zbrojařů se mohou promítnout i do ambicí na nové portfolio v Evropské komisi. Komisař pro obranu by podle Davida měl být nazýván spíše „komisař pro udržování a rozšiřování válečného konfliktu“. Většina poslanců je podle jeho pozorování pro válku a ohlas mezi nimi měla třeba i prezentace polské poslankyně, vážně plánující rozdělení Ruska na několik států.

Rusko rozbité na části. Projekt z europarlamentu. A po volbách komisař pro válku, hovoří Ivan David
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Europoslanec Ivan David

Protesty zemědělců v EU nekončí, spíše se zdá, že naopak zesilují. Máte pocit, že politici v EU na jejich základě začínají alespoň korigovat své původní greendealové představy?

Protesty zemědělců jsou důsledkem voluntaristického přístupu eurobyrokratů a europoslanců při prosazování ideologicky zdůvodněných záměrů škodících nejen zemědělství. Prostě se domnívají, že se všichni musejí podvolit jejich vůli a netřeba se s někým radit, přihlížet k něčím zájmům, objednávat nezávislé dopadové studie, a dokonce ignorují i rostoucí problémy, na které jsou upozorňováni. Neberou v úvahu možné důsledky. Věří, že jim to projde, protože to chtějí, a jsou přesvědčeni, že je to potřeba. Na podporu jejich záměrů stačí „motivovat vědce“ k dosažení žádoucích doporučení. To se netýká jen klimatu, životního prostředí, ale i imigrace, konfliktu na Ukrajině a řady dalších záležitostí.

Na úrovni české vlády existují tři postupná připomínková řízení: uvnitř ministerstva, uvnitř resortů vlády a mezi zájmovými skupinami. Připomínky, pokud jsou označeny jako zásadní, je nutné „vypořádat“. Některé „chytré vlády“ jsou přesvědčeny, že je moudré se nikoho na nic neptat, aby se nedozvěděly, co nechtějí vědět. Takto postupují i mnohé orgány Evropské unie. Výsledkem jsou konflikty, problémy, úpadek.

Greendealové představy se nevzdávají. Je pravda, že je vůle z donucení řešit některé nejkřiklavější jednotlivosti. Slib snížení byrokracie, která ostatně vyplývá z Green Dealu a složité podmíněnosti dotací, odložení povinného neobdělávání části půdy nebo omezení dovozu medu z Ukrajiny problémy nevyřeší a zemědělce neuspokojí.

Jsem současně přesvědčen, že hrají na únavu zemědělců z marných bojů za jejich nevyhnutelné potřeby a nutnosti se brzo věnovat jarním pracím. Protesty podle mého odhadu nezmizí. Problémy jsou pro zemědělce příliš bolestné a existuje nápodoba dalších zemí a solidarita velké části veřejnosti. A nejen to. Protesty se rozšíří mimo zemědělství a už dnes formulované požadavky zahrnují i obecné politické zájmy.

Několikrát jste říkal, že v Evropském parlamentu se zemědělský výbor, jehož jste členem, staví za realističtější postoje, ale největší tlak na Green Deal je z výboru pro životní prostředí. Nehrozí, že tito lidé jakékoliv změny zablokují?

Výbor pro životní prostředí (ENVI) má v řadě otázek výlučnou pravomoc, jako jsou například chemické látky, ke kterým patří i prostředky pro ošetření proti plísním, plevelům, hmyzu a hlodavcům nebo hnojiva. Nebo otázka vlků a medvědů, kteří jsou chráněni, ale přemnoženi, což výbor ENVI zásadně odmítá uznat. Nebo otázka podmínek pro chov hospodářských zvířat. My v zemědělském výboru se můžeme postavit na hlavu, ale je nám vzkázáno, že oni mají výlučnou pravomoc. Tečka. O návrzích ale po výboru hlasuje také plénum jako v Poslanecké sněmovně ČR. V tom mají ale stoupenci nesmyslných nebo přehnaných opatření pohodlnou většinu. Zatím. Po nových volbách do Evropského parlamentu se to může změnit.

Stručně řečeno, v tomto složení Evropského parlamentu k dostatečně hluboké nápravě nedojde.

Přiznejme si, že i v zemědělském výboru, i když poslanci vědí, co je v sázce, panuje, řekněme, věrnost ideologii nebo opatrnost, nepoužijeme-li výraz předposranost. Oni brečí, jak jim dovozy z Ukrajiny škodí, ale pak hlasují pro jejich pokračování s výjimkou mě a jednoho Poláka a Zelených, jimž se návrh naopak zdá málo radikální. Zástupce ANO se zdržel, což nepomůže, protože se to nepočítá, a zástupkyně ODS a KDU-ČSL hlasovaly se všemi ostatními pro.

Oni raději jsou „protizemědělští“ v obavě, aby nebyli označeni za „proruské“.

Politicky se zdá, že ohledně Green Dealu nejvíce obrací Evropská lidová strana. Její lídryní je Ursula von der Leyenová, která již avizovala svou snahu ucházet se znovu o funkci předsedkyně Evropské komise. Má podle vás šanci?

To se nedá říci. Ursula von der Leyenová není lídryní Evropské lidové strany, dnes už ani neformálně. A tato frakce má svoje realistické křídlo a křídlo řídící se ideologií. Realistické se snaží podle svého pomáhat svým zájmovým skupinám, ideologické škodí, pokud si to ideologie žádá. Je pravda, že realistické křídlo obrací, ale to stačit nebude.

Podle mě nemá von der Leyenová šanci. Byl jsem na začátku mandátu mezi poslanci vylosovanými k dohledu nad volbou předsedkyně EK. Vyhrála ze 720 hlasů o sedm hlasů. Jednoprocentní většina je hodně slabý mandát. Prověřování její činnosti, pokud jde o podezřelé nákupy vakcín, iniciovali dokonce jako první Zelení, ačkoli ona přišla s Green Dealem. Pokud se pamatuji, nepodpořili ji ani čeští Piráti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

*, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJarle Halsnes , 01.03.2024 9:48:41
A právě všechny ty plány na rozparcelování Ruska jsou jedním z důvodů toho, co se děje. Když se parcelovalo Srbsko na "vlastní Srbsko" a Kosovo, bylo NATO aktivně pro a mimo jiné bombardováním Bělehradu pomohlo. Rozdělit Ukrajinu nelze, "územní celistvost" UA je nezbytná, ovšem rozparcelování Ruska, to je jiná, hurá do toho, že.... NATO a EU jsou instituce trapné jak dvojka máslo

|  6 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…