Samoživitelky, senioři. Sotva vyjdou a musí to také zaplatit? Varování nad složenkami

09.12.2024 17:50 | Rozhovor

Green Deal jako ryze ideologický obchodně-politický projekt velkých finančních skupin byl vytvořen pro zvýšení cen energií s cílem změnit život Evropanů, a tím je uvrhnout do energetické chudoby. Zatímco dříve platilo, že ten, kdo vyvolá investici, ji také musí zaplatit, tak nyní je obrovský tlak na to, aby tyto desítky miliard korun platili všichni odběratelé. „Přitom je to kvůli připojování velkých dotovaných občasných zdrojů energie a omezování výroby stabilních zdrojů, aby se mohly uplatnit právě ty dotované občasné zdroje,“ říká pro ParlamentníListy.cz Ivan Noveský, spoluzakladatel ERÚ.

Samoživitelky, senioři. Sotva vyjdou a musí to také zaplatit? Varování nad složenkami
Foto: Archiv
Popisek: Složenky-ilustrační foto

Asi jen málokdo si nespojuje zdražování energií posledních let se Zelenou dohodou pro Evropu, která má zajistit, aby se Evropská unie stala do roku 2050 prvním „klimaticky neutrálním blokem“ na světě. Její zastánci o ní mluví jako o strategii EU pro růst, jejímž cílem je vytvořit čistší a zdravější Evropu. Když odložíme růžové brýle, čím je Zelená dohoda pro Evropu ve skutečnosti?

Green Deal, vlastním jménem Black Deal, je ryze ideologický obchodně-politický projekt velkých finančních skupin. Tento projekt byl, dle přiznání jeho bruselských autorů i osobně šéfky evropského ústředního výboru paní von der Leyenové, vytvořen pro zvýšení cen energií s cílem změnit život Evropanů, a tím je uvrhnout do energetické chudoby.

Black Deal a navazující EnergieWende, samotnými Němci nazývaný jako EnergieEnde nebo Fit for 55, již během 1. bruselské pětiletky velmi úspěšně začaly likvidovat evropskou konkurenceschopnost likvidací evropské energetiky, průmyslu a zemědělství. Spolu s tím ale Black Deal likviduje i evropskou přírodu a životní prostředí.

Odstavování uhelných a atomových elektráren, zvyšování spotřeby elektřiny a Bruselem nařízené odcházení od dlouhodobých kontraktů na laciný ruský zemní plyn, spolu s finančními spekulanty způsobily krizi cen energií v Evropě v letech 2021/2022, nesprávně nazývanou energetickou krizí.

Jak snaha zavedením Green Dealu změnit život Evropanů, a tím je uvrhnout do energetické chudoby, dopadá či dopadne na naši zemi?

Česká republika je dodnes přes veškeré snahy bruselských i českých ideologů Green Dealu stále energeticky bezpečným státem.

Česká republika byla a vždy bude dovozcem zemního plynu, kterého je ve světě přebytek. Ostatně i proto došlo ke zprovoznění Tranzitního plynovodu z Ruska přes Ukrajinu a Slovensko v roce 1972, které umožnilo obrovský rozvoj plynofikace a ekologizace Československa. Tento laciný ruský plyn jsme tranzitovali za velmi výhodných podmínek do Rakouska a Německé spolkové republiky. Proto ještě na konci roku 1996, po všech zdraženích, platila česká domácnost průměrně celkem 3 Kč za 1m3 zemního plynu. Když se začal ruský plyn dovážet přes Německo, tedy opačným směrem, došlo k jeho zdražení.

Čím si vysvětlit, že Zelená dohoda pro Evropu, která může skončit energetickou chudobou jejích obyvatel, má poměrně málo odpůrců?

Ideologicky Green Dealu velmi pomohla invaze ruských vojsk na Ukrajinu v roce 2022, kterou Brusel využil jako záminku odstřižení střední Evropy a zejména Německa od laciného ruského zemního plynu. Tím se podařilo vytvořit Green Dealem žádané doslova šílené ceny zemního plynu, které se promítly i v České republice, když například OTE (Operátor trhu s elektřinou) vyhlásil v srpnu 2022 neregulovanou parametrickou cenu 91 Kč/m3, která pomohla vládě roztočit inflační spirálu. V současné době se plně obnovilo zásobování ČR zemním plynem z Ukrajiny přes Slovensko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

18:00 Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

Pokud nás Ukrajina takto zjevně poškodila, Česká republika by podle nás měla podniknout odvetné krok…