Vláda se sešla, zjistila, že vůbec neodhadla vývoj lednové inflace, že by valorizace důchodů podle uzákoněného vzorce ještě více prohloubila schodek rozpočtu, a tak se rozhodla v průměru tisícovku důchodcům sebrat. Do 21. března musí změnu legislativy projednat Parlament. „My nerušíme valorizace důchodů, takové rozhodnutí vláda nepřijala a nechtěla takové rozhodnutí přijmout, my pouze upravujeme ten mechanismus,“ ujišťoval premiér Petr Fiala. Je to dobře vymyšlené zdůvodnění, které se dá zanedlouho použít i u daně z nemovitostí, kterou vláda nezvýší, ale jen upraví mechanismus jejího výpočtu?
Ono vůbec neprší, nechte deštníky doma, ono jen lije jak z konve! Popravdě, transparentnější by bylo, kdyby vláda jednoduše řekla, že na důchody prostě nemá. Protože ona na ně technicky vzato opravdu nemá, jinak by neprováděla takové veletoče.
Samozřejmě mohla by na ně vyškrábnout peníze skrze ještě větší zadlužení, ale to by bylo zcela kontraproduktivní. Já tomu rozhodnutí vlády rozumím, chápu, proč ho vláda dělá… jenom by to chtělo komunikovat úplně transparentně a přiznat, že vlády tak moc od začátku covidu rozdávaly penze, až se dostaly do situace, kdy už narazily na zeď a dál už si to dovolit nemohou. Teprve teď všichni v pravé nahotě vidí, proč bylo ono předešlé rozdávání peněz tak moc špatné – protože teď jsme v pasti a nemáme na valorizaci důchodů.
Přitom nutno říci, že důchodci vnímají inflaci ještě mnohem bolestivěji než například pracující člověk středního věku. Inflace, která aktuálně oficiálně činí 17,5 %, je totiž počítána ze spotřebitelského koše, ve kterém jsou i položky, které důchodce prostě nekupuje. Značná část důchodců platí skoro výhradně za potraviny, energie a léky. A v takovém případě mohou – podle skladby svých výdajů – subjektivně inflaci vnímat až mezi 30-50 procenty.
Jen se potvrdilo, že přesednout z traktoru, na němž se Marian Jurečka při různých akcích tak rád fotil, do čela ministerstva práce nemůže skončit jinak než blamáží. Jak si ale vysvětlit, když na svou funkci nestačí šéf lidovců, že na ministerstvu není nikdo, kdo by mu poradil a včas ho upozornil na to, jaká lednová inflace, a tedy i prudce rostoucí valorizace důchodů hrozí, aby se úpravy nemusely řešit dodatečně a šít horkou jehlou? Chybějí dobře zaplacení odborníci?
Nenechte se mýlit, spojení „dobře placený odborník ve službách státu“ je oxymóron. Skutečný odborník, který rozumí ekonomice a finančnímu trhu, si dobrovolně nikdy nepůjde sednout do státního, maximálně se tak nechá najmout na komerční bázi jako poradce.
Každopádně ale inflaci očekával v tomto případě nižší i celý finanční trh, prostě se zvýšila více, než se v průměru třeba i v průmyslu očekávalo. Jestli si dobře vzpomínám, jediným ekonomem z těch, které jsem někdy na podzim slyšela mluvit o tom, že inflace ještě vzroste, byl Václav Klaus – jako jediný měl správný odhad.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník