Šedesát tisíc granátů denně, už devět měsíců. To je dle diplomata „americká válka do posledního Ukrajince“

19.12.2022 20:50 | Rozhovor

Mírová jednání patrně ztroskotají. Američané Ukrajině přímo nepomohou, bojí se Putinovy jaderné odvety, problém je i ve spotřebě zbraní na frontě, která je zvláště při ruské ofenzivě obrovská, a už není kde a z čeho brát. Tak podle diplomata Jaromíra Novotného může dopadnout projekt „americké války do posledního Ukrajince“.

Šedesát tisíc granátů denně, už devět měsíců. To je dle diplomata „americká válka do posledního Ukrajince“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Novotný

Deník The New York Times rozkrývá v podrobné analýze pozadí počátečních ruských neúspěchů. Ruští vojáci na počátku invaze na Ukrajinu šli do bitvy o Kyjev se skromným množstvím jídla a munice a se zbraněmi, které sotva uměli používat a dostali k nim návody zkopírované z Wikipedie. Měli i bizarní časové itineráře – např. „v Kyjevě budete ve 14:55“. Pokud vůbec dostali na cestu nějakou mapu, byla ještě ze sovětské éry, z 60. let minulého století. Pokus o bleskový úder doprovázela na ruské straně i další, těžko pochopitelná selhání. Potvrdilo se, že ruští vojáci na frontě hovoří na otevřených linkách mobilních telefonů, čímž odhalují své pozice i zmatek ve svých řadách. Dostávají rovněž „šíleně nerealistické harmonogramy a cíle“ pro dobytí ukrajinského území a stěžují si, že byli posláni do „mlýnku na maso“. Dá se z toho dedukovat, že ruská armáda je v rozkladu, je mizerně řízená, logistika nefunguje, strategie se mění den ode dne, prostě chaos?

Nepochybně tam i tyto atributy byly, o tom není sporu, protože jinak je pravděpodobné, že by Rusové v tuto chvíli ovládali celý Donbas a také Kyjev. Přece jen se ale řízení a logistika na ruské straně zlepšily. Ale dále se můžeme pouze dohadovat a spekulovat. Nikdo nevidí do hlavy Vladimira Putina a jeho generálů.

Podle mého soudu rozhodne nadcházející zima. Rusové dělají všechno pro to, aby Ukrajinu zbavili přísunu životně důležité energie. Útočí na elektrárny a prakticky na celou ukrajinskou infrastrukturu. Zatím ale dosáhli spíše toho, že ukrajinský národ ještě více stmelili a poštvali proti sobě.

Možná ta otázka zní tak, zda se dá Rusko vůbec porazit. Stát s tak obrovskou rozlohou, ale i lidským potenciálem. Zuby si vylámali Napoleon, kterému nebylo nic platné, že dobyl Moskvu – a také Hitler.

Pokud se nemýlím, tak jedinkrát v historii se Rusko odhodlalo k podpisu smlouvy, která znamenala jeho porážku – a to v roce 1905, kdy k údivu celého světa japonské loďstvo porazilo to ruské. Tehdy bylo Rusko skutečně poraženou zemí. Ale zabrat celé Rusko a dokázat jej ovládnout a donutit ke kapitulaci, to je spíše vize z oblasti science fiction.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Procházka

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Drulák představil PL plán na „změnu režimu“

12:12 Petr Drulák představil PL plán na „změnu režimu“

Evropu čekají velké otřesy a změny, na které se naše země musí připravit, k čemuž podle elitního dip…