Deník The New York Times rozkrývá v podrobné analýze pozadí počátečních ruských neúspěchů. Ruští vojáci na počátku invaze na Ukrajinu šli do bitvy o Kyjev se skromným množstvím jídla a munice a se zbraněmi, které sotva uměli používat a dostali k nim návody zkopírované z Wikipedie. Měli i bizarní časové itineráře – např. „v Kyjevě budete ve 14:55“. Pokud vůbec dostali na cestu nějakou mapu, byla ještě ze sovětské éry, z 60. let minulého století. Pokus o bleskový úder doprovázela na ruské straně i další, těžko pochopitelná selhání. Potvrdilo se, že ruští vojáci na frontě hovoří na otevřených linkách mobilních telefonů, čímž odhalují své pozice i zmatek ve svých řadách. Dostávají rovněž „šíleně nerealistické harmonogramy a cíle“ pro dobytí ukrajinského území a stěžují si, že byli posláni do „mlýnku na maso“. Dá se z toho dedukovat, že ruská armáda je v rozkladu, je mizerně řízená, logistika nefunguje, strategie se mění den ode dne, prostě chaos?
Nepochybně tam i tyto atributy byly, o tom není sporu, protože jinak je pravděpodobné, že by Rusové v tuto chvíli ovládali celý Donbas a také Kyjev. Přece jen se ale řízení a logistika na ruské straně zlepšily. Ale dále se můžeme pouze dohadovat a spekulovat. Nikdo nevidí do hlavy Vladimira Putina a jeho generálů.
Podle mého soudu rozhodne nadcházející zima. Rusové dělají všechno pro to, aby Ukrajinu zbavili přísunu životně důležité energie. Útočí na elektrárny a prakticky na celou ukrajinskou infrastrukturu. Zatím ale dosáhli spíše toho, že ukrajinský národ ještě více stmelili a poštvali proti sobě.
Možná ta otázka zní tak, zda se dá Rusko vůbec porazit. Stát s tak obrovskou rozlohou, ale i lidským potenciálem. Zuby si vylámali Napoleon, kterému nebylo nic platné, že dobyl Moskvu – a také Hitler.
Pokud se nemýlím, tak jedinkrát v historii se Rusko odhodlalo k podpisu smlouvy, která znamenala jeho porážku – a to v roce 1905, kdy k údivu celého světa japonské loďstvo porazilo to ruské. Tehdy bylo Rusko skutečně poraženou zemí. Ale zabrat celé Rusko a dokázat jej ovládnout a donutit ke kapitulaci, to je spíše vize z oblasti science fiction.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš Procházka