Jak se jako voják díváte na stav české armády? Neměla by být dimenzovaná především pro obranu vlastního státu? Nebylo by, i z hlediska sounáležitosti občanů s vlastním státem a vlastenectví, zapotřebí podpořit více dobrovolné zálohy či zavést alespoň nějaký nejzákladnější vojenský výcvik pro každého aspoň na pár měsíců? Je hezké, že máme nějaké spojenecké svazky, ale víme, že ty v minulosti mnohokrát přestaly platit. Takže když nás někdo napadne, tak se asi s našimi chemiky a pár profesionály a dvaceti tanky, či kolik jich máme, asi neubráníme...
Obecně k bezpečnosti bych řekl, že stav v ozbrojených složkách České republiky, tedy v armádě a policii, je personálně neutěšený. Byl záměrně poddimenzován a držen na jakési úrovni, která zajistila minimální fungování, a nikoli již efektivní rozvoj. V tuto chvíli ministři obrany i vnitra slibují, že budou nabírat a získávat nové kvalitní mladé muže a ženy, aby doplnili stavy. Je smutné, že pan ministr Chovanec dokonce prohlásil, že v žádném případě v horizontu dvou let není schopen sehnat pět tisíc kvalitních mladých českých mužů a žen, kterými by doplnil policejní sbor.
Tyto problémy se týkají i armády. Armáda by měla být určitě multifunkční. To znamená, že by neměla být připravená jenom na obranu státu, ale měla by plnit částečně i roli expedičního sboru. Jsme totiž členy Severoatlantické aliance a podle článku 5 útok na svrchovanost jakéhokoli státu se má brát jako útok na jakéhokoli člena NATO. To nám zajišťuje jakousi kolektivní obranu. Na druhou stranu je potřeba být velmi ostražití, protože vidíme situaci na Ukrajině, kde nikdo nepředpokládal, že by v tak krátké době mohlo dojít k eskalaci takového válečného problému. Neříkám, že se něco takového stane na území Česka, Slovenska, Maďarska či Polska, ale ten konflikt je již velmi blízko.
Armáda v tuto chvíli započala jakousi cestu podle Bílé knihy, kdy se má držet jistých strategických priorit. Poprvé se tam zmiňují aktivní zálohy. Podpora aktivních záloh je i jednou z priorit Úsvitu-Národní koalice. Situace, ve které se nachází výcvik aktivních záloh a jejich výstroj, je bohužel velmi podprůměrná. Tady vidíme velké rezervy, na kterých je potřeba začít pracovat. Něco jako aktivní zálohy je podle mě potřeba zavést u policie.
V jakém smyslu?
Skupiny občanů by mohly fungovat v jakýchsi národních strážích. Bylo by to něco, co by je organizovalo a připravovalo na krizové situace. Šlo by kupříkladu o výuku zdravovědy, což by se pak aplikovalo například při nějakých hromadných či živelních neštěstích, dále nácvik chování v krizových situacích, jako jsou požáry, živelní katastrofy, teroristické útoky. I policie by mohla mít skupinu motivovaných spoluobčanů, kteří by spolupracovali s policií, procházeli by výcvikem a v případě nutnosti by doplňovali síly a prostředky policie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík