Senátní kandidát Nápravník: Je třeba přestat strašit tím, co se dělo před rokem 1989
04.10.2016 11:59 | Zprávy
Řešení uprchlické krize podle mne přesahuje hranice České republiky a bude velmi záležet na výsledcích voleb v USA, které mají velkou vojenskou sílu a mnoho svých zájmů, je přesvědčen Jiří Nápravník (BPP). Naší redakci představil svůj program, s kterým se jako nezávislý uchází o mandát senátora. Hovořili jsme i o široké škále aktuálních problémů, včetně těch z oblasti IT. Impuls kandidovat vychází i z jeho negativní zkušenosti s jednáním úředníků a s rozhodováním soudů. Jak a co zamýšlí pro nápravu?
reklama
Můžete se na úvod v krátkosti představit?
Jmenuji se Jiří Nápravník, narodil jsem se před 48 roky, jsem rozvedený a mám dva syny.
Svým původním vzděláním jsem elektromechanik zabezpečovacích systémů. Postupně jsem se stal i soudním znalcem v oboru počítačové kriminality, později ředitelem dvou výrobních závodů a krizovým manažerem ve firmách v problémech.
Nejsem odborník na jeden konkrétní obor. Ve škole i ve své praxi jsem měl možnost se setkat s mnoha úžasnými lidmi. To nejdůležitější, co jsem od nich převzal, je chuť se stále učit, zajímat se o věci okolo sebe a nespoléhat pouze na jeden – prý ten správný – popis situace.
Troufám si říci, že rozumím oboru IT. V posledních letech se čím dál více pozastavuji nad tím, co vše dokázali naši předci vytvořit a zorganizovat bez počítačů a bez Internetu.
Pocházím z Vysočiny, bydlím na Vysočině a myslím, že znám i většinu problémů, které mohou trápit lidi od Polné přes Jihlavu až po Slavonice.
Proč by vás lidé měli volit do Senátu Parlamentu ČR?
Kdo se podívá na můj předvolební web, tak uvidí, že vnímám problémy okolo nás v širokém spektru. Uvádím tam dálniční mýto, opravy silnic, počítače a vzdělávání zaměstnanců placených ze státního rozpočtu. Máme hejtmana, který byl lékařem, v Poslanecké sněmovně i v Senátu je také mnoho lékařů a nikdo z nich se za uplynulých víc než deset let nepozastavil nad tím, když budoucí zdravotní sestra studuje nejprve čtyři roky na střední stavební škole a teprve potom si udělá nástavbu jako ošetřovatelka na VOŠ nebo VŠ. Nikoho mnoho let netrápilo, že tam může být problém s praxí i s počty absolventek, které se po tak dlouhé době studia těžko rozhodnou pracovat ve zdravotnictví. Možná je to také tím, že mnoho lékařů se spíš zajímá o úhradovou vyhlášku než o práci zdravotní sestry. Úsměvné pak byly komentáře několika lékařů, kteří se divili tomu, jak může nějaký „ajťák“ rozumět vzdělávání zdravotních sester. Ve skutečnosti není problém v medicíně, ale v pracovních postupech a vztazích.
Podobný přístup k řešení problémů je vidět na dálničním mýtu. Jedná se o několika léty odzkoušený systém, který v tuto chvíli potřebuje dobrého správce a údržbáře. Dokonce pan Karel Feix, generální ředitel Kapsch, řekl, že systém pro výběr mýta je plně v majetku státu a firma Kapsch je připravena předat provoz někomu jinému, takže klidně i státní organizaci. Takže provoz dálničního mýta od počátku roku 2017 je především o konkrétních lidech, jejich zájmech a schopnostech.
Jako ředitel dvou výrobních závodů na Vysočině pro švédskou společnost SCA (www.sca.com) jsem si vyzkoušel, co vše je možné dokázat pouze s rozhodným a spravedlivým přístupem ke spolupracovníkům. Například bez investic do technologií jsem dokázal dostat jeden závod ze ztráty do pravidelného zisku a v druhém jsem během několika týdnů snížil zákaznické reklamace z 16 za týden na 0 za celý měsíc.
Zkušenosti, které jsem získal ve výrobních firmách, nejsou úplně přenosné do Senátu a státní správy. Co je možné použít je způsob, že pracovitým lidem se musí poděkovat a lháře, lenochy a alibisty rychle propustit.
Především se domnívám, že v Senátu je potřeba člověk z praxe, který rozumí oboru IT, ale zároveň není spojen s žádnou IT nebo lobbistickou firmou.
Bohužel mám i svůj osobní důvod, proč jsem se rozhodl kandidovat do Senátu. Jsem rozvedený, mám dva syny a naše setkávání fungovalo mnoho let úplně v pohodě, ale od září 2014 mi bývalá manželka syny nepředává. To se někdy může stát a byl by to můj osobní problém, kdyby na to nenavazovalo absurdní jednání pracovnic sociálky (OSPOD) a soudkyně. Konkrétně pracovnice OSPOD Chotěboř mi řekla, že rozsudek je pro ně pouze informativní a musí brát ohled na možnosti matky a nic neřeší. Soudkyně dvakrát vydala rozsudek, který nadřízený soud shledal jako rozsudek mimo zákon, který nic neřeší, ale tato soudkyně prý podjatá není. V mém případě se nejedná o střídavou péči, ale o prosté setkávání synů s tátou o víkendu jednou za čtrnáct dnů. Přesto se najdou úřednice, které nikdo nezvolil, ale ony zasahují do života jiných. To se musí změnit.
O jaký ze senátních výborů byste se v případě zvolení chtěl ucházet a jakou konkrétní problematikou se v něm zabývat?
Mým velkým tématem jsou moderní technologie, počítačová bezpečnost, ale na druhou stranu také podpora venkova, více generační pracovní týmy a zaměstnávání spolupracovníků z kategorie 50+. Takže pokud bych měl tu možnost, tak bych se rád zapojil do práce Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova.
Mimo struktury Senátu bych se chtěl věnovat oblasti IT, e-Governmentu. Například tunel se jménem dálniční mýto je pro mne velká výzva. Dnes se hovoří o provozovateli, tedy o údržbářovi již fungujícího systému. Pokud někdo říká, že provozovat již odzkoušený a fungující systém může pouze jedna soukromá firma, tak je hlupák nebo hájí zájmy někoho jiného než je stát.
Druhým tématem, které přesahuje hranice ČR, je stejná odpovědnosti SW firem za své výrobky, tak jak jsou odpovědní výrobci automobilů, hraček nebo potravin. Konstruktéři mostů nebo motorů musí pochopit a respektovat přírodní zákony. Tvorba operačního systému je čistě lidská práce a chyba v systému je výsledkem špatné lidské práce. Když bude na výrobce SW stejný tlak jako na VW za jeho čoudící motory, tak se během několika let zbavíme počítačových virů.
Dnes okolo IT systémů a internetu vládne mnoho polopravd nebo úplných nesmyslů, kterými úředníci a poradci „zásobují“ politiky. Já to chci změnit, vydělají na tom občané, politici i dobré IT firmy – viz http://www.slideshare.net/JiNapravnik/5-tragickch-pochybeni-v-cyber-bezpenosti .
Proč jste se rozhodl kandidovat za Korunu Českou – monarchistickou stranu Čech, Moravy a Slezska? Do jaké míry se identifikujete s programem strany?
Jsem nestraník a nepatřím k žádné církvi nebo náboženskému společenství, ale od dětství jsem byl vychováván v souladu s křesťansko-židovskými evropskými tradicemi a s tím, že rodina je základ státu. Takže, i když jsem nestraník, tak s touto části programu Koruny České se plně identifikuji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.