Senátní kandidátka Jelínková (KDU-ČSL): Je nutné tlačit na zvyšování mezd

27.09.2016 8:22 | Zprávy

Podle statistik jsou na Kroměřížsku třetí nejnižší mzdy v celé ČR a třetí největší počet neuspokojených žadatelů v domovech pro seniory v České republice, a to chci napravit, říká ředitelka Centra pro seniory a kandidátka do senátu Šárka Jelínková (KDU-ČSL). Jak? A jaké další změny nejen v sociální oblasti prosazuje? Také s tím se svěřila v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Neopomněli jsme ale ani téma imigrační krize.

Senátní kandidátka Jelínková (KDU-ČSL): Je nutné tlačit na zvyšování mezd
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Šárka Jelínková (KDU-ČSL)

V politice nejste úplný nováček. Co ale očekáváte od následujících voleb, s čím do nich jdete?

Asi jsem pořád velký idealista, ale chci dosáhnout změny k lepšímu. Chci přinášet pozitivní pohled na svět všude, kde se zrovna nacházím. Mám touhu dávat lidi dohromady, sjednocovat je, ne rozdělovat. Dívat se na lidi i na svět vždy z té lepší strany. A doufám, že to půjde i ve „velké politice“, pokud budu mít možnost tam být.

Jaká téma považujete pro nadcházející volby za klíčové a proč?

Nízké mzdy, málo pracovních příležitostí a odchod mladých lidí z regionu za zaměstnáním v jiných částech naší republiky. A jak to změnit? Je toho celá řada, ale prioritně je to o vzdělání. I když všeobecné vzdělání je nutné, každý dnes ví, že bez kvalitního technického a odborného školství se neobejdeme. Proto budu podporovat větší spolupráci a propojení odborných škol a firem. Samozřejmostí je rovněž zachování základních škol v malých obcích, aby se mladé rodiny nestěhovaly z regionu pryč. Dále musíme podporovat místní malé a střední podniky, preferovat domácí produkci. Pokud koupíme výrobek nebo potravinu od místního výrobce, zůstávají peníze v regionu. Jako senátorka bych také podporovala nižší daně pro pracující rodiče nebo zvyšování minimální mzdy. To jsou opatření, které nechávají lidem více peněz v jejich peněženkách.

Nyní vykonáváte funkci ředitelky Centra pro seniory. Jak byste chtěla seniorům pomoci coby senátorka?

Pro mnoho seniorů a nemocných lidí je nejlepší poskytnout jim nutnou péči doma. Proto budu podporovat terénní a ambulantní služby, aby mohli lidé zůstávat ve svém přirozeném prostředí, a podporovat osoby, které se o své blízké starají. Na druhou stranu máme v našem regionu třetí největší počet neuspokojených žadatelů v domovech pro seniory v České republice. Budu podporovat obce a Zlínský kraj k výstavbě moderních domovů pro seniory. Podpořím rozvoj hospicové a paliativní péče na území kraje. Podpořím také zvýšení finančních prostředků na sociální služby.

Chudoba je i v naší vyspělé zemi vážným problémem, který se tak či onak dotýká statisíců českých občanů. Mnoho dalších, zejména důchodců, matek samoživitelek i dokonce samotných dětí, se nachází jen těsně na samotné hranici chudoby. Situace se v posledních letech zhoršuje i v tom smyslu, že problém chudoby se čím dál víc dotýká takzvaných pracujících chudých. Kde jsou podle vás příčiny chudoby a jak s ní bojovat?

Těch příčin může být celá řada, ale ve svobodné společnosti, ve které žijeme, je to o nastavení toho správného systému. Sociální pomoc musí být okamžitá a dostatečná, ale pouze skutečně těm potřebným. Je nutné tlačit na zvyšování mezd, proto jako senátorka bych podporovala zvyšování minimální mzdy. Také bych podpořila státem zálohované výživné, protože mnoho maminek samoživitelek se ocitne ve složité situaci jenom kvůli tomu, že bývalý manžel nechce platit. Je také nutné pravidelně valorizovat důchody, aby vždy pokryly životní náklady. A hlavně neházet lidem a firmám klacky pod nohy, naopak jim co nejvíce pomáhat. Jedině tam, kde je dostatek pracovních míst, nebude rozšířená chudoba.

Jak byste celkově hodnotila sociální politiku státu? Kde jsou podle vás její největší nedostatky?

Na jednu stranu je třeba podporovat lidi, kteří naši pomoc skutečně potřebují, a na druhou stranu tzv. zvednout z pohodlné židle lidi, kteří by pracovat mohli, ale nechce se jim. Pro které je výhodnější nechat se od státu živit bez vlastního přičinění. A tuto nerovnováhu je nutné vybalancovat. Zbytečně mnoho peněz stát vynakládá nesprávným a pro mnohé demotivujícím způsobem. Je třeba nastavit sociální podporu tak, aby bylo pro lidi výhodné pracovat, a ne naopak.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

20:35 Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

„Přerod politologa na politika měl za následek, že ta první odbornost velmi mnoho ztratila, přičemž …