Senátor Čunek je opět starostou. Vysvětlil, proč si Babiš bude muset zvykat

12.12.2014 20:30 | Zprávy

ROZHOVOR Senátor a staronový starosta města Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL) vysvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz., proč povolební vyjednávání ve Vsetíně provázely problémy: „Ti, kteří měli své funkce, chtěli na pozicích zůstat.“ Vyjádřil se také k reakci vicepremiéra Andreje Babiše, kterého rozladil postup Senátu.

Senátor Čunek je opět starostou. Vysvětlil, proč si Babiš bude muset zvykat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

Vy jste ve Vsetíně vyhrál s KDU-ČSL komunální volby už před čtyřmi lety. I tenkrát jste měl nejvyšší počet hlasů, ale nakonec jste se na radnici nedostal. Berete letošní výsledek jako satisfakci?

Ani ne. Stejně jako před čtyřmi lety, i teď bylo pro mě nejdůležitější, že jsem neztratil důvěru voličů. KDU-ČSL navíc přehodnotila své bývalé počínání a celou dobu povolebního vyjednávání stála za mnou jako za svým lídrem.

Získal jste hlasy šestnácti z 21 zastupitelů. Přesto koalice KDU-ČSL, ANO a STAN je menšinová. Neobáváte se nestability?

Budeme dělat pouze taková rozhodnutí, která budou ku prospěchu občanů, a proto si myslím, že je nebudeme mít problém prosadit. Pokud se názorově nebudeme shodovat, můžeme diskutovat, proč to tak není. Nestability se neobávám. Pozici starosty města Vsetína jsem zastával téměř tři volební období a vždycky jsem hledal názorovou většinu nejen koaliční.

Volba starosty a místostarostů ale byla komplikovaná. Vaše zvolení prošlo až napodruhé a jednou zastupitelstvo měnilo termín. Proč bylo vyjednávání tak složité?

Kvůli osobním a také politickým důvodům. Je pro mě velmi úsměvné, když vidím, jak se diskutuje ve městech a obcích o sestavování koalic a užívá se nesmyslné klišé o tom, že hledají programovou shodu. Nikdy nehledají programovou shodu. Všude mají jednotliví lidé, kteří kandidovali, nějaký svůj zájem, jenž je buď osobní, nebo politický, a většinou je dán tím, že chtějí jít do funkcí. Drtivá většina, řekl bych, že 95 procent zastupitelů, kteří kandidují, si v případě získání pozice starosty nebo místostarosty finančně polepší, zvýší svou životní úroveň a navíc dostanou prestižní pozici. O těchto důvodech jejich kandidatury ale nikdo nechce mluvit, jako by se za to styděl, a proto se hovoří o programové shodě. Jsem přesvědčen, že tohle jsou pravé důvody problémů, které ve Vsetíně byly. Ti, kteří měli své funkce, přirozeně chtěli na pozicích zůstat. Spojili se do bloku, který sice nemohl koalici vytvořit, ale mohl koalici bránit. Ani jedna ze dvou skupin nechtěla jít s komunisty - a nám chyběl jeden hlas. Členové bývalé koalice by akceptovali mě jako starostu, ale zároveň mou pozici podmiňovali získáním funkcí v radě města, a na to jsem nemohl přistoupit. Nakonec Koalice pro otevřený Vsetín pochopila, že je pro ně vhodné raději respektovat vůli občanů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

0:01 Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR V únoru půjde Německo k volbám, jaké ještě nezažilo. AfD, doposud vytlačovaná z ja…