Máme za sebou jeden z nejdelších summitů EU. Evropští lídři nakonec po pěti dnech schválili podobu obnovy ekonomiky. „Byl to dlouhý a obtížný summit, ale výsledek za vyjednávání stojí,“ řekl irský premiér Martin. Co si myslíte vy? Nejde o příliš velké zadlužování?
Žádné zadlužení není příjemné. Rozhodující je účel zadlužení. V tomto případě jde z většiny o nápravu stavu věcí, se kterými nemohl nikdo počítat ani u nás, ani v EU, ani ve světě. Důležité bude, jak efektivně my i další unijní země vypůjčené prostředky využijí.
Výsledek si pochvaloval například i semilský poslanec a předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský, který na sociální síti uvedl: „EU je po dnešku silnější, soudržnější, solidárnější a ještě více spolupracující. A takovou ji v současném globalizovaném světě plném politiků, kterým překáží demokracie, potřebujeme. Jsem zastánce evropské federace. A tohle je důležitý krok k ní.“ Co na jeho slova říkáte? Jste také stoupencem federalizace Evropy?
V žádném případě nejsem stoupencem federalizace EU. EU je a musí zůstat unií suverénních států.
Podle Ursuly von der Leyenové bude čerpání z fondu spojeno s plněním národních reformních programů, ke kterým se bude muset zavázat každý členský stát. Investice budou spojeny s přechodem k digitálnímu a „klimaticky odpovědnému“ hospodářství. Budeme tedy půjčené peníze využívat k věcem, které mnozí z nás ani nechtějí?
Národní reformní program musí mít každá země, ten náš má být hotov na podzim letošního roku. Budeme tedy plnit to, co si do programu sami dáme, ano, s respektováním hlavních cílů nového finančního období, tedy digitalizace a přechod ke klimaticky odpovědnému hospodářství. K tomu neslouží jen „vypůjčené“ peníze, ale běžný finanční rámec pro sedmileté období. A že to mnozí z nás nechtějí? Otázkou zůstává, kolik je těch „mnozí z nás“ . Podstatné však je, že program si vytváříme sami pro sebe.
Je po schválení fondu reálnější otázka přijetí eura? Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar vznesl dotaz, co nám nyní brání v přijetí společné evropské měny...
Ekonomicky nám asi už nic nebrání k přijetí eura. Spíše jde o statut a politiku eurozóny. Chápu, že obchodování v jedné měně je pro firmy jednodušší, ale kontrakty lze uzavírat i v národních měnách. Většině občanů je lhostejné, zda platí korunou, eurem nebo kartou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban