Senátor ODS: Putin vydírá, to umí. Válka je vůl. Nebude. Lipavský vojska neslíbil

31.01.2022 11:21 | Rozhovor

Válka je vůl, a proto ozbrojený konflikt mezi Ukrajinou a Ruskou federací nebude. A natož nebude třetí světová... Podle senátora Lumíra Aschenbrennera (ODS), který je zároveň dlouholetým starostou jednoho z plzeňských obvodů, bude ale Putin Evropu vydírat, jak to jen půjde. Krym zůstane pod Kremlem a Německo má vždy poněkud jiné vztahy a zájmy v Rusku než ostatní západoevropské státy. A plyn a ropa poteče, protože jinak by Putin a spol. ekonomicky zničili svoji zem…

Senátor ODS: Putin vydírá, to umí. Válka je vůl. Nebude. Lipavský vojska neslíbil
Foto: archiv L. Aschenbrenner
Popisek: Senátor Lumír Aschenbrenner

Co říkáte na zhoršování ukrajinsko-ruských vztahů? Bude chtít Ukrajina zpět Krymský poloostrov, a to jej vrátit zpět i silou?

Napjaté vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou existují už mnoho let. Teď, když Rusko a jeho prezident Putin, rozmístilo u ukrajinských hranic silné vojenské jednotky, se situace ještě zhoršila. Navíc na východní Ukrajině existují dvě separatistické proruské oblasti, které Moskva zcela otevřeně podporuje. Pak nemohou existovat normální vztahy.

Ukrajina by zcela jistě chtěla opět získat Krym, který od roku 2014 okupován Ruskem. Ale buďme realisté, to už se s největší pravděpodobností nestane, protože většinu obyvatel zde tvoří Rusové a Moskva o tom nikdy nebude jednat. Že by Ukrajina ale chtěla na Krym zaútočit vojensky, je podle mě nesmysl. Na to Kyjev nemá sílu.    

Jak se k tomuto problému podle vás staví Hrad, který se zatím nijak moc nevyjadřuje?

Ani nemusí. Nikdo vyjádření Pražského hradu v tomto nepotřebuje. Za zahraniční politiku země je v České republice podle ústavy odpovědná vláda. A ta se vyjádřila jasně. Podpořila za současné situace Ukrajinu. Jinak názory prezidenta Zemana na Krym a další věci jsou známé – okupaci Krymu považuje za hotovou věc a ke Kyjevu je značně kritický. Nic nového v tomto směru nečekám.

Co říkáte na to, že ministryně obrany Černochová odsouhlasila dodávku dělostřeleckých nábojů pro ukrajinskou armádu a ministr zahraničí slíbil i přímou vojenskou podporu?

Asi čteme někdy zcela jinak zprávy, které k tomu existují. Nezaznamenal jsem, že by ministr zahraničí Lipavský slíbil přímou vojenskou pomoc Ukrajině, což bych chápal jako přítomnost českých vojáků v této zemi. To se netýkalo Ukrajiny. Lipavský po schůzce s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem podpořil Kyjev a zdůraznil, že ruské požadavky jsou nepřijatelné. A že česká vláda zvažuje, že po zaslání dělostřelecké munice poskytne Ukrajině ještě další nějakou pomoc.

Pokud jde ale o přímou účast vojáků, tak naši vojáci jsou již dnes v Litvě a v Lotyšsku. To je přímé nasazení a tam si i umím představit, že to Česko posílí. To podle mě myslel Lipavský. 

Dodávku čtyř tisíc dělostřeleckých granátů neodsouhlasila ministryně Černochová, ale celá vláda. Když se podíváte na fronty doteku ukrajinských sil a separatistů na východě Ukrajiny, tak je jasné, že právě tyto granáty mohou být účinné v tomto prostoru a při očekávaném způsobu boje. Proto například Američané dodali Ukrajině protitankové střely Javelin – ty má ve výbavě i česká armáda, kdyby došlo na pozemní boje. Mimochodem v Rusku se šíří dezinformace, že Javelin jsou rakety, které dostřelí až do Moskvy. Přitom mají dolet jen pět kilometrů.

Na druhé straně se do této prekérní situace příliš nehrne Německo, známé je i vyjádření nyní již suspendovaného druhého nejvyššího muže německého válečného námořnictva...

Německo hraje v případě Ruska svoji hru. Dělá to tak odjakživa. Vždy mělo s Ruskem jiné vztahy než ostatní evropské země a bohužel někdy to nebylo nic hezkého. Dnes se čeká na spuštění pro Evropu důležitého plynovodu Nord Stream 2, který vede z Ruska do Německa. A podívejme se na konsorcium firem společnosti Nord Stream, která plynovod provozuje. 51 procent má ruská státní firma Gazprom, dále jsou tam firmy německé, nizozemské a francouzské. Prostě Berlín má v případě Ruska jiné ekonomické zájmy a pořád na nich pracuje. To se projevuje i v poměrně vlažnému vztahu k agresivní politice prezidenta Putina.
Aniž bych chtěl vytvářet konspirační teorie, kterých je již tak dost, skoro se mi nechce věřit, že zmíněné vyjádření viceadmirála Kay-Achima Schonbacha o respektu vůči Putinovi, byla náhodná. Na to je v Německu vše příliš do detailu organizované a kontrolované. Obzvláště v nejvyšších patrech politiky i armády.

K tomu jedna poznámka: České země vždy doplatily na velmocenskou politiku Německa a Ruska. Musíme se mít na pozoru. A ten samý problém má v posledních letech Ukrajina. Rusko z ní užírá a Západ si kvůli tomu nechce pálit prsty, i když říká něco jiného. Kdyby byla velká válka mezi Ukrajinou a Ruskem, tak Západ nic moc zásadního vojensky neudělá. Protože nechce. Jinak si ale myslím, že Putin na Ukrajinu s velkou armádou nezaútočí. Jen vydírá, a to umí celkem umně.

Toto všechno se jistě dotkne i ekonomické situace Evropy a nás také.

Ekonomická situace Evropy je momentálně složitá z jiných důvodů, než jsou spory mezi Ukrajinou a Ruskem. Zejména jsou to dopady koronaviru, dále velká inflace, zdražování bytů a domů. Pak vysoké ceny energií – ale to je celosvětové – které si nás ještě brutálně „podají“. Chybí také polovodiče pro některé výroby, a tak dále a tak podobně. K tomu všemu je část Evropy závislá na dovozu ruského plynu. Uvidíme, zda nás bude jeho cenou Putin vydírat. Myslím, že nakonec ne, protože Moskva potřebuje prodávat, jinak její hospodářství zkolabuje.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

4:44 Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

Vynakládat pět procent HDP na obranu, nebo vytáhnout učebnice ruštiny? Bezpečnostní expert a bývalý …