Někteří politologové říkají, že skutečnou stranou se dá nazvat pouze taková strana, která přežije svého zakladatele a vůdce, což se ODS podařilo. Na druhou stranu kdysi nejsilnější politická strana má dnes podporu ani ne deseti procent voličů. Věříte, že ODS má budoucnost, že se odrazila od toho pomyslného dna a že se jí ztracená důvěra voličů skutečně vrátí?
Osud ODS bych v nadsázce přirovnal ke dlouhodobě úspěšnému sportovnímu týmu, který překonal poměrně vážnou personální krizi a nepříjemné infekční onemocnění a který se nyní s vervou a odhodláním pustil opět do intenzivního tréninku a dalších zápasů. Nyní postupně získává ztracenou sebedůvěru a snad i přízeň diváků. Občas se mi zdá, že se první výsledky již začínají dostavovat, snadné to ale rozhodně není.
Přesto nebo možná lépe proto jsem přesvědčen, že ODS má šanci se opět stát silnou stranou. Již dnes jsme opět na pravici nejsilnější. Bude k tomu potřeba ale ještě hodně pokory, práce a trpělivosti.
Co musí nyní strana udělat, aby se opět stala relevantní politickou stranou?
Podle mého názoru relevantní politickou stranou jsme až na krátkodobé zakolísání vždy byli a jsme, neboť si nemyslím, že relevanci je správné posuzovat pouze výší preferencí. Samozřejmě ale platí, že úspěch u voličů je pro další fungování strany rozhodující. Osobně si myslím, že nutnou podmínkou návratu důvěry voličů v ODS je, abychom fungovali bez průšvihů a měli jasný program a slušné a zároveň výrazné představitele. Záležet bude ale i na našich politických soupeřích a jejich chování a schopnostech.
Lidé kolem zakladatele ODS a exprezidenta Václava Klause, například Ladislav Jakl, tvrdí, že současná nízká podpora ODS je způsobená neobratností současného vedení, vyprázdněním ideového étosu a částečně i proto, že není poptávka po pravicové politice. I vy sám jste v ODS aktivně činný od jejího založení a nyní působíte jako její místpředseda. Souhlasíte, nebo kde vidíte příčinu vy?
Můj názor je jiný. Osobně jsem přesvědčen, že naší největší chybou bylo, že někteří naši členové zapomněli, že politika je především služba, a ne nástroj pro uspokojení vlastních potřeb. Rovněž si myslím, že jedním z významných důvodů poklesu preferencí a důvěry v ODS je ztráta důvěry voličů v její bývalé vrcholné představitele.
Jak informuje MF Dnes, přestože je Klaus mladší členem strany teprve tři měsíce, někteří lidé z ODS věří, že bude jednou novým lídrem. Co vy na to? Má vaši podporu?
Člověkem, který se v dobách nejtěžších – před více než dvěma roky – dokázal postavit do čela ODS a má největší zásluhy na jejím takřka z mrtvýchvstání je pro mě Petr Fiala. Nesouhlasím s názory, že Petr Fiala je nevýrazný nebo málo zajímavý. Naopak. Bohužel slušnost a kultivovanost se dnes příliš nenosí.
Prozradíte nám, kterého z předsedů ODS si vážíte nejvíce a proč?
Nejvíce si vážím těch, kteří přišli (vstoupili) pomoci ODS v nejtěžších chvílích a sami přitom riskovali ztrátu svého kreditu, obětovali slibnou akademickou kariéru apod. Snad jsem odpověděl dostatečně jasně.
V jaké kondici se podle vás nachází strana půl roku před volbami? A především, budete se vy sám znovu ucházet o přízeň voličů?
O naší kondici jsem již mluvil v rámci odpovědi na první otázku. Mám pocit, že se zlepšuje a že postupně nabíráme sílu a energii.
Mým hlavním osobním cílem je obstát v senátních volbách. Na podzim budu obhajovat svůj mandát v senátním obvodu 52 na Jihlavsku, Třešťsku, Telčsku, Dačicku a Slavonicku.
Z osmého místa jsem se rozhodl podpořit i krajskou kandidátku, neboť moje téměř šestiletá zkušenost ukazuje, že při práci senátora je velmi důležité neztratit kontakt s komunální a krajskou politikou. Pozice řadového zastupitele mi toto velmi dobře umožňovala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková