Na počátku listopadu zveřejní Česká národní banka novou prognózu české ekonomiky. Její guvernér Jiří Rusnok už připustil, že letošní pokles bude větší než 8,2 procenta, jak ČNB odhadovala v srpnové prognóze. Současná situace se totiž začíná blížit odhadovaným dopadům v alternativním scénáři vývoje ekonomiky, který vypracovala centrální banka na jaře. V něm odhadovala v případě druhé vlny pandemie koronaviru pokles ekonomiky o 13,5 procenta. Dá se dva a půl měsíce před koncem roku říci, kterému z těch dvou scénářů se naše letošní ekonomika pravděpodobně přiblíží?
Já jsem sice od počátku byla skeptická a myslela jsem si, že dopady na ekonomiku budou jednak dlouhodobější, jednak hlubší, než se z oficiálních míst odhadovalo, ale ani já jsem nepředpokládala, že dojde k druhému plošnému lockdownu ekonomiky. Předpokládala jsem, že dojde jenom k jakémusi „samovolnému vypnutí“ v důsledku lokálních karantén a v důsledku toho, že třeba rodiče budou doma se svými dětmi a podobně.
Ale nepředpokládala jsem až tak vysokou míru diletantství vlády a epidemiologů, kteří aktuálně jdou dokonce i proti doporučení WHO, tedy ne že bych si myslela, že Světová zdravotnická organizace je kdovíjaká kapacita, ale tohle je už příliš. WHO totiž aktuálně otočila a dokonce začala pod rostoucí tíhou faktů tvrdit, že plošné uzavírky ekonomik nemají předpokládané epidemiologické důsledky, pouze zvyšují riziko chudoby. Neboli nepředpokládala jsem, že vláda bude kupit až tolik chyb – a tedy v důsledku toho bude propad až tak velký.
Rozhodně se tedy aktuálně blížíme onomu černějšímu ekonomickému scénáři.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník