Oproti květnovému schodku se ten červnový, tedy za celé pololetí, snížil o 56 miliard na 215,4 miliardy korun. Dá se z těchto čísel s přihlédnutím k tomu, že v srpnu stát vyinkasuje přibližně 54 miliard z historicky rekordní dividendy ČEZ, usuzovat, že se vládě celoročně podaří hospodařit nejvýše se schodkem 295 miliard, jak si předsevzala?
Mnoho se z toho usuzovat nedá. Jasně, že v hospodaření s rozpočtem jsou určité cykličnosti a sezónní vlivy; některé měsíce přicházejí vyšší platby za zálohy na dani z příjmů, jindy zase rozpočet vyinkasuje víc dotací z EU… Ale o nenadálých událostech to neříká nic. Vzpomeňte na energetickou krizi a na urychlené jednání vlády o stropování energií. Aneb, i v samém závěru roku všechno najednou může být jinak.
Obezřetný hospodář by se měl snažit maximálně během roku šetřit, podhodnocovat příjmy a nadhodnocovat odhad výdajů při plánování rozpočtu, aby na konci bylo spíš pozitivní než negativní překvapení. To se ale neděje.
Český statistický úřad zveřejnil vývoj ekonomického sentimentu v české ekonomice za červen. Čím to, že došlo ke zhoršení nálady jak mezi domácnostmi, tak i mezi podnikateli v průmyslu, obchodě a ve službách? A proč zrovna letošní červnová nálada, když pomineme první polovinu roku 2020 za covidu, je v českém průmyslu nejnižší od listopadu 2009 z doby celosvětové krize?
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník