Oproti květnovému schodku se ten červnový, tedy za celé pololetí, snížil o 56 miliard na 215,4 miliardy korun. Dá se z těchto čísel s přihlédnutím k tomu, že v srpnu stát vyinkasuje přibližně 54 miliard z historicky rekordní dividendy ČEZ, usuzovat, že se vládě celoročně podaří hospodařit nejvýše se schodkem 295 miliard, jak si předsevzala?
Mnoho se z toho usuzovat nedá. Jasně, že v hospodaření s rozpočtem jsou určité cykličnosti a sezónní vlivy; některé měsíce přicházejí vyšší platby za zálohy na dani z příjmů, jindy zase rozpočet vyinkasuje víc dotací z EU… Ale o nenadálých událostech to neříká nic. Vzpomeňte na energetickou krizi a na urychlené jednání vlády o stropování energií. Aneb, i v samém závěru roku všechno najednou může být jinak.
Obezřetný hospodář by se měl snažit maximálně během roku šetřit, podhodnocovat příjmy a nadhodnocovat odhad výdajů při plánování rozpočtu, aby na konci bylo spíš pozitivní než negativní překvapení. To se ale neděje.
Český statistický úřad zveřejnil vývoj ekonomického sentimentu v české ekonomice za červen. Čím to, že došlo ke zhoršení nálady jak mezi domácnostmi, tak i mezi podnikateli v průmyslu, obchodě a ve službách? A proč zrovna letošní červnová nálada, když pomineme první polovinu roku 2020 za covidu, je v českém průmyslu nejnižší od listopadu 2009 z doby celosvětové krize?
Protože lidem i firmám už docházejí peníze. Když skončily lockdowny, lidé se vrhli do obchodů chtiví nákupů, ale neuvědomovali si, že jejich domnělé bohatství plynoucí ze sociálních dávek vlastně žádným bohatstvím není, protože ho sežere inflace. A tak se také stalo. Lidé utráceli, inflace konala, a dneska najednou prudce poklesla míra úspor. Firmám klesá zisková úroveň. A trvá to už dlouho. A do toho centrální banka stále tlačí na vysoké úrokové sazby, takže tato restriktivní hospodářská politika bude působit ještě řadu měsíců.
Vsadím se s vámi, že ode dneška za šest nebo osm měsíců budou mít lidé subjektivně pocit chudoby ještě vyšší, protože až za několik měsíců ode dneška bude reálně na ekonomiku působit dnešní utahování šroubů ze strany centrální banky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník