Škromach: Jsem rád, že v ČSSD skončili vítači migrantů. Strana musí podpořit Zemana. Spojme se ve Visegrádu a vytvořme...

09.07.2017 20:17 | Zprávy

ROZHOVOR „Osobně jsem rád, že se ČSSD oprostila ve vedení od vítačů nelegálních migrantů a dělá reálnou politiku, kterou dnes prezentuje například slovenský premiér a předseda SMER Robert Fico,“ říká bývalý místopředseda vlády a někdejší člen užšího vedení ČSSD Zdeněk Škromach. K tomu pak ještě dodává: „Jinak bych začal reálně uvažovat o druhém obranném seskupení s hlídanou hranicí ‚v takzvaném malém Schengenu‘ u zemí, které dnes neleží na okraji Evropské unie. Určitě by se tak mohly domluvit třeba země Visegrádské čtyřky.“

Škromach: Jsem rád, že v ČSSD skončili vítači migrantů. Strana musí podpořit Zemana. Spojme se ve Visegrádu a vytvořme...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Škromach

Navzdory slovům politologů, že vítězem vládní krize se stal Bohuslav Sobotka, ČSSD se ještě více propadla. Její volební zisk by měl dosahovat podle výsledků agentur okolo deseti procent. Naopak hnutí ANO stále posiluje. Neumějí čeští voliči ocenit Sobotkův „boj za demokracii“ během vládní krize, jak naznačují někteří analytici typu Peheho či Mitrofanova? A pokud jde o ČSSD, bude podle vás k něčemu výměna Bohuslava Sobotky za mediálně zkušenějšího Lubomíra Zaorálka, projeví se to na vzestupu preferencí sociální demokracie? 

Je škoda, že obrazem této úspěšné vlády se stala v posledních měsících či týdnech vládní krize prezentovaná v podstatě osobními spory členů vlády. To asi lidé moc nechápou. Já sám jsem toho nebyl také zastáncem. I naši marketingoví poradci nám kladli na srdce, že určitě nemáme vést svoji předvolební kampaň pomocí útoků na naše rivaly. Nakonec to tedy dopadlo tak, že právě sociálním demokratům nejvíce poklesly preference a ostatní strany na tom vydělaly. Zatímco hnutí ANO jejich voliči odpustili, lidovci pak z toho opět vybruslili jako chytrá horákyně, tak na ČSSD padla všechna negativa z krize.

Navíc je Andrej Babiš mimo vládu daleko nebezpečnějším soupeřem než coby ministr, to si měli také někteří lidé uvědomit. Pokud jde o změny ve vedení ČSSD, tak ukáže až čas, zda skutečně budou ku prospěchu. Zatím spíš slyším od lidí připomínky, že nerozumějí tomu, jak se jednotné vedení ČSSD, potvrzené sjezdem před pár měsíci, nyní zbavuje údajně unaveného Slávka Sobotky, kterého předtím vehementně podporovalo. Osobně bych byl velmi rád, kdyby ČSSD získala zpět alespoň část své dřívější volební podpory, která dosahovala v minulosti téměř 35 procent. Uvidíme, jak to celé dopadne.

Někteří čeští politici (například Miloš Zeman, Jaroslav Kubera, Jaroslav Doubrava atd.) jsou přesvědčeni, že i když současná vláda celkem rezolutně odmítla uprchlické kvóty, po volbách se situace změní a nová politická reprezentace, ať už pravicová či levicová, Bruselu nakonec stejně ustoupí. Co si o tomto názoru myslíte? A kdyby ČSSD uspěla a vytvořila s dalšími stranami či hnutím ANO koalici, nechala by se k ústupkům třeba přemluvit od lidovců či od Andreje Babiše, o kterém je známo, že velmi často mění své „zásadní“ politické názory?

Osobně jsem rád, že se ČSSD oprostila ve vedení od vítačů nelegálních migrantů a dělá reálnou politiku, kterou dnes prezentuje například slovenský premiér a předseda SMER Robert Fico. Nestačí jen odmítat, je potřeba dělat konkrétní kroky k zamezení nelegální migrace. Pomoci zemím EU ve Středomoří, aby důsledně hájily hranice schengenského prostoru. Vyzvat k aktivní politice členské země EU s koloniální minulostí, které stále mají vliv ve svých bývalých koloniích. A vytvořit podmínky pro udržení nelegální migrace ještě na březích Afriky či Asie. Jinak bych začal reálně uvažovat o druhém obranném seskupení s hlídanou hranicí „v takzvaném malém Schengenu“ u zemí, které dnes nemají vnější hranici EU. Určitě by se tak mohly domluvit třeba země Visegrádské čtyřky.

A pokud jde o budoucí vládu – bude taková, jakou si občané zvolí.

Prezident Miloš Zeman opět přitvrzuje; chování premiéra Sobotky vůči Andreji Babišovi označil za chování „svině“ a premiéra samotného označil kdysi i za osobu „s charismatem láhve od okurek“. Je pro hlavu státu přípustné používat takové výrazy? Jaký dojem z výkonů prezidenta v poslední době máte a myslíte si, že bude schopen přijít s energickým a zajímavým finišem volební kampaně, který mu zaručí Hrad na dalších pět let?

Ty expresivní výrazy, které Miloš Zeman někdy používá, jsou zbytečné a škodí mu. To říkám jako člověk, který ho jinak v jeho kandidatuře podporuje. Média pak z toho vždy udělají velkou aféru, i když se někdy jedná o zanedbatelné záležitosti. Co se týká „formy“ prezidenta, tak tomu možná někdy moc neslouží nohy, ale hlavu má stoprocentně v pořádku a domnívám se, že v kampani bude úspěšný. Ti další kandidáti mi zatím spíše připomínají Jana Fischera z minulých prezidentských voleb, kteří pak v konečném klání o Hrad Miloše Zemana moc neohrozí.

Je jasné, že některé strany si zvolí svého kandidáta, do jehož kampaně budou investovat dost peněz, aby Zemana porazil. Bude to hodně tvrdé, ale já si myslím, že to Miloš Zeman nakonec zvládne. V této souvislosti by si měla i sociální demokracie konečně vyřešit svůj vztah k němu, protože je to pro ni stále trauma. Mohla by se vrátit k tomu, o čem se hovořilo i na sjezdu, to znamená k podpoře Zemanovy kandidatury. Jelikož pro značnou část už bohužel bývalých příznivců ČSSD to bylo hodně nepochopitelné, ten vzájemný odpor, a také proto se od nás odvrátili.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

7:30 „Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

Historické zkušenosti s uprchlíky z balkánských zemí se vynořují z paměti s vidinou možného brzkého …