Slovní průjem z „mladých a krásných“ úst. Tohle by ani dramatik Havel nevymyslel. Vyoral a sedmnáctý listopad

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

24.11.2023 18:15 | Rozhovor

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Chystá se stávka učitelů, ale i dalších profesí. Dosáhnou svého, nebo je vláda odmítne s tím, že nemá peníze? Podle komentátora Tomáše Vyorala nedojde ani k jednomu. Vrátil se k oslavám výročí 17. listopadu. „Stejně jako za jakéhokoliv jiného režimu, pořád stejné metody a praxe – jen se vyměnilo názvosloví a ze socialismu je liberální demokracie,“ zhodnotil. A upozornil, proč bychom si možná měli na nastupujícího prezidenta Argentiny dávat pozor...

Slovní průjem z „mladých a krásných“ úst. Tohle by ani dramatik Havel nevymyslel. Vyoral a sedmnáctý listopad
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral

Nu, 17. listopad je za námi. Utkvělo vám něco ohledně oslav, nějaké proslovy či gesta?

Bohužel – nebo bohudík, protože spoustě lidí otvírá oči, že se tento svátek proměnil v exhibici prázdných gest, prefabrikovaných proslovů, falešných frází a zkreslování reality a historie. Víte, nijak zvlášť jsem oslavy nesledoval, neb je to pořád dokolečka do kola. K pomníkům se za potlesku médií s velkou salvou přijdou poklonit, ač nejenom, příznivci onoho minulého režimu, v závislé, neobjektivní a nevyvážené nečeské ČT zahrají už zprofanovanou Modlitbu pro Martu, poplivou minulý režim a zvelebí ten současný.

Stejně jako za jakéhokoliv jiného režimu, pořád stejné metody a praxe – jen se vyměnilo názvosloví a ze socialismu je liberální demokracie. Nicméně, všechno má svá pro i proti, mince má dvě strany, chleba je o dvou kůrkách, a tak všelijak podobně, jak všichni známe. Zkrátka, svět není černobílý tak, jak ho prezentují politici a prorežimní média hlavního proudu. No, a poslední kapkou snad pro každého člověka, který nemyslí řitním otvorem, musel být příchod věčně uniformy převlékajícího generála Pavla.

Ten přišel uctít památku řízenému předání moci, jež se manipulativně označuje za „sametovou“ či „něžnou“ revoluci... Zatímco on sám byl z pozice kariérního komunisty členem silové složky – tedy armády – a onen režim tehdy sám vědomě zkrátka musel bránit a utužovat. To by snad nevymyslel v některém ze svých absurdních dramat ani Havel. No nic, kde není čest a rovná páteř, tam ani frčky, hodnosti a vrcholné funkce nepomohou. Naopak, právě proto je a byl generál Pavel silami ze zákulisí dosazován tam, kam je a byl dosazován.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět let za propagaci komunismu? Na ty vaše lumpárny upozorňovat nepřestanu, nikdy, vzkazuje Konečná

20:21 Pět let za propagaci komunismu? Na ty vaše lumpárny upozorňovat nepřestanu, nikdy, vzkazuje Konečná

„I když mě vsadíte na 5 let do vězení, postavíte na hranici či cokoli jiného, mě neumlčíte. Nikdy ne…