Smůla, že ČNB přichází s křížkem po funuse. Markéta Šichtařová také o zmatku kolem brexitu, jehož využívají labouristé a čím dál otevřeněji vzývají Marxe a spol.

30.09.2018 18:04 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Zvýšení úrokových sazeb, k němuž potřetí v řadě přistoupila Česká národní banka, je nejen zbytečné, ale podle Markéty Šichtařové dokonce kontraproduktivní, protože přichází se zpožděním rok, nebo dva. Analytička komentuje i situaci ve Velké Británii, kde opoziční Labouristická strana plánuje do budoucna nařídit velkým firmám, aby předaly deset procent svých akcií zaměstnancům. Podle ní labouristé využívají zmatku kolem brexitu ve svůj prospěch a čím dál otevřeněji vzývají Marxe & spol. Jejich nápad považuje za jugoslávskou cestu socialismu.

Smůla, že ČNB přichází s křížkem po funuse. Markéta Šichtařová také o zmatku kolem brexitu, jehož využívají labouristé a čím dál otevřeněji vzývají Marxe a spol.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Česká národní banka ve středu zvýšila potřetí v řadě úrokové sazby a guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že v letošním roce nelze vyloučit další zvýšení úrokových sazeb. Rozhodnutí prý bylo vedeno snahou zchladit přehřívající se tuzemský trh práce a částečně také ještě trh s nemovitostmi, ale také reakcí na poměrně slabou korunu. Lze po tomto kroku centrální banky očekávat nějaký efekt?

Ale ano, efekt zcela jistě lze očekávat: Asi tak ode dneška za půl až tři čtvrtě roku. V té době vyšší úrokové sazby začnou mít snižující efekt na cenovou hladinu, neboli jednoduše řečeno, začnou brzdit inflaci. „Smůla“ je, že kdyby ČNB dneska neudělala nic, inflace by zhruba v té době už brzdila sama od sebe taky…

Další efekt je v oblasti hypoték a obecně úvěrů. Zdražení úvěrů, nota bene ještě v kombinaci se zpřísněním pravidel pro jejich poskytování, přibrzdí nárůst zadlužení i nárůst cen nemovitostí. „Smůla“ ovšem je, že ceny realit by začaly do roka a možná i dřív klesat i samy od sebe kvůli ekonomickému cyklu…

A ještě další efekt bude v tom, že lidé budou obtížněji splácet ty úvěry, které si už nabrali. „Smůla“ ovšem je, že lidé by obtížněji spláceli tak jako tak, protože do roka vzroste nezaměstnanost.

Takže když to tak shrneme, zvýšení úrokových sazeb je dle mého soudu nejen že zbytečné, ale dokonce kontraproduktivní, protože přichází asi tak o rok nebo o dva s křížkem po funuse. Prostě: Já bych dneska pro zvýšení úrokových sazeb už ruku nezvedla. Stejně jako ji nezvedl jen jeden ze sedmi členů bankovní rady ČNB.

Jakou roli v ekonomických výhledech a prognózách hraje cena ropy, která vystoupala na nejvyšší úroveň od konce roku 2014 a prodává se za více než 81 dolarů za barel? Pokud by USA vyslyšely výzvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při projevu na Valném shromáždění OSN, aby umožnily Íránu pokračovat v exportu ropy, vedlo by to k rapidnímu snížení její ceny?

Pokud by nedošlo k uvalení sankcí na Írán, cena by skutečně byla nižší. Nicméně ani takto se nedá předpokládat nějaký raketový nárůst. Tak třeba já si myslím, že cena se neusadí dlouhodobě nad 100 USD za barel, a to prostě proto, že čím je cena vyšší, tím víc se vyplácí aktivovat v USA poměrně drahé vrty, v nichž se těží ropa z břidlic frakováním. Růst ceny tedy automaticky znamená razantně rostoucí nabídku zejména z USA. To je rozdíl proti minulosti. A to taky znamená, že se přirozeně vytvořila jakási puklice nad cenami ropy. Proto bych dneska význam cen ropy na ekonomický růst už nedramatizovala ve srovnání s obdobím před deseti či ještě více lety.

Podle prezidenta Miloše Zemana by Evropská komise neměla členským státům přesně určovat, do čeho mají investovat evropské dotace. O jejich využití by měly rozhodovat samy státy. Pomohlo by to zvýšit efektivitu těchto investic?

Já jsem principiálně proti dotacím. Nejraději bych byla, kdybychom evropské dotace nečerpali vůbec, já si totiž nemyslím, že nám skutečně pomáhají. Ale pokud už je „musíme“ čerpat, pak ano, pak souhlasím s tvrzením, že by nám Evropská unie alespoň neměla mluvit do toho, na co jsou použity. Já sice chápu, že ten, kdo peníze dává, chce nad nimi mít kontrolu, ale současně by i ten, kdo peníze dává, měl pochopit, že nejlepší vhled do toho, kde peníze nejvíc pomohou, má ten který jednotlivý stát a nikoliv Brusel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

12:16 Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

Premiéra inscenace PRO MOU VLAST v Divadle na Vinohradech, ale také nynější společenská situace a to…