Smutný konec Arménů v Karabachu. Vítězové už se prý dali do ničení, říká publicista Lhoťan

22.11.2020 15:34 | Zprávy

ROZHOVOR Ukončení války o Náhorní Karabach bylo jedinou možností, jak mohli tamní Arméni přežít. ParlamentnímListům.cz to řekl publicista Lukáš Lhoťan, který situaci v regionu dlouhodobě sleduje. Přestože ázerbájdžánský prezident garantoval, že staleté křesťanské památky zůstanou zachovány, jeho vojáci se už, podle Lhoťana, pustili do jejich ničení.

Smutný konec Arménů v Karabachu. Vítězové už se prý dali do ničení, říká publicista Lhoťan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lukáš Lhoťan

Válka o Náhorní Karabach skončila, Arménie s Ázerbájdžánem pod patronátem Ruska podepsaly dohodu. Jak to vnímáte? Šlo o správné, pragmatické rozhodnutí?

Šlo o jediné rozhodnutí, které dalo šanci Arménům přežít. Bohužel arménská vláda se do poslední chvíle tvářila, že situaci zvládá, a bohužel to nebyla pravda a arménská armáda těžce prohrávala. Rusko Armény zachránilo před totální porážkou a zajistili aspoň na chvíli zbytek svobody a nezávislosti Náhorního Karabachu. Obyčejní arménští vojáci a velitelé na frontě ovšem na počátku dokázali obrovsky zázrak. Podle všech dostupných informací arménská vláda a velení armády těžce podcenili riziko ázerbájdžánského útoku. Naopak podle všech dostupných informací ázerbájdžánská vláda připravovala útok několik let a plně do něj zapojila nejen své spojence z islamistického Turecka, ale v určité formě i stát Izrael, který je dlouhá desetiletí věrným spojencem ázerbájdžánské vlády a podporuje ji v její politice vůči křesťanským Arménům. 

V létě se nejspíše odehrál zkušební útok, když došlo ke krátkodobému střetu Ázerbájdžánců s obranou Náhorního Karabachu, aby si ázerbájdžánská armáda vyzkoušela stav obrany Arménů. A v září byl zahájen útok nejspíše záměrně v situaci, kdy USA byly ochromeny volební kampaní kolem prezidentských voleb a byly tak neschopny reagovat. Ale i tak bleskový a masívní útok ázerbájdžánské armády za technologické podpory Izraele a taktické podpory členské země NATO – Turecka, byl několik týdnů zdržován totálním sebeobětováním arménských vojáků. Arméni sice nakonec válku prohráli, ale v praktické rovině lidově řečeno dost tvrdě nakopali zadek armádě několik let připravované specialisty armády NATO a Izraele, což si zaslouží obdiv. Podle některých ruských zdrojů zahynulo v bojích kolem 10 000 Arménů a kolem 15 000 Ázerbájdžánců, Turků, ázerbájdžánských židů a islámských teroristů ze Sýrie.     

Arméni přicházejí o část území, stěhují se pryč, pálí své domy, opouští kostely a kláštery. Proč nezůstali? Alijev prý Putinovi garantoval, že lidé mohou zůstat a ochrání i památky…

Víte, ázerbájdžánský prezident Alijev to možná myslí upřímně, protože on je sekularista, jeho konflikt s Armény není na náboženské rovině, ale v rovině národnostní, ale nikdo normální nemůže věřit tomu, že by byl ázerbájdžánský prezident schopen zajistit bezpečí těmto Arménům. Vždyť hned po obsazení některých původně arménských oblasti se prostí ázerbájdžánští vojáci chlubili veřejně na internetu, jak ničí křesťanské kostely a během války se Ázerbájdžánci chlubili, jak mučí a vraždí zajaté arménské vojáky (pravost těchto videí potvrdila například i britská BBC). Byl to těžký kontrast proti záběrům, jak arménští vojáci ošetřují zajaté Ázerbájdžánce a zajaté islámské teroristy nasazené Ázerbájdžánci v této válce. 

A památky? Podívejte se, jak Ázerbájdžánci ničí veškeré památky na arménskou historií oblasti, které ovládají. Je to stejná kulturní genocida, jako ničení srbských kostelů a památek v Kosovu. A nedivím se tomu. Arménský národ existuje tisíce let a tisíce let obýval území dnešního Ázerbájdžánu, než před pár stovkami let vznikli Ázerbájdžánci jako národ, dobyli a ovládli arménské území a snaží se vymazat veškerou památku na tisíciletou historií Arménu.    

Do konfliktu bylo významně zapojeno Turecko, což byl patrně důvod, že Rusko Arménii vojensky nepomohlo. Jaké bylo zapojení Turecka? Západ sice většinou slovně podpořil Armény, ale nic nedělal. Bojí se Erdogana?

Rád bych opravil zásadní nepřesnost. Západ Armény ani slovně nepodpořil. Západní vůdci jen blekotali něco o nutnosti míru apod. Západ dlouhodobě Armény nepodporuje a spíše tlaku Turecka v této věci ustupuje kvůli vlastním politickým a ekonomickým zájmům. Začínám být dost zděšený z toho jací „experti“ a odborníci z univerzit radí vedení EU v otázce přístupu k Turecku. Ti lidé sice mají množství vysokoškolských titulů, ale jinak se spíše chovají jako agenti islamistů, protože tak diletantský přístup a odborné posudky vůči situaci v Turecku, které oni dávají poslední roky a jimiž se řídí vedení EU a vlády členských státu EU, nemohou být možné. 

Vždyť díky politice vedení EU, která vychází od těchto odborníků, se k moci v Turecku dostal současný islamisticko-fašistický režim prezidenta Erdogana. Vedení EU vytváří svou politikou z Turecka baštu islámského fašismu a ten se pak přelévá do muslimských komunit v Evropě. Velkou mírou je za to zodpovědná i německá vláda, která vůči tureckému islamofašismu uplatňuje politiku appeasementu.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

7:30 „Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

Historické zkušenosti s uprchlíky z balkánských zemí se vynořují z paměti s vidinou možného brzkého …