Socioložka Jiřina Šiklová o tom, co nás čeká se Zemanem

11.02.2013 6:17 | Zprávy

ROZHOVOR Reakce intelektuálů, jako to není můj prezident, na výhru Miloše Zemana ve volbách, jsou dětské. Zdejší režim se moc nezmění a neexistuje politická alternativa. Tak dnešní situaci vidí socioložka a publicistka Jiřina Šiklová, která je sympatizantkou Strany zelených. V Česku totiž chybí vyhraněné osobnosti.

Socioložka Jiřina Šiklová o tom, co nás čeká se Zemanem
Foto: Archiv JŠ
Popisek: Jiřina Šiklová

Jak na vás zapůsobily první přímé volby prezidenta?

Přímá volba ve státě, kde není prezidentský systém, je příliš velký luxus. Už před půldruhým rokem jsem vysvětlovala, že je to zbytečné vyhazování peněz. Lidé to ale chtěli, strany to prosadily, proto se to muselo konat. Nicméně jsem byla pozitivně překvapena, kolik lidí to zaujalo. Najednou jsem si uvědomila, jak jsou schopni se přimknout k jedné osobnosti. Mnohem víc, než se ztotožnit s politickými stranami, jejichž volební programy jsou všechny na jedno kopyto.

Co si myslíte o povolební hysterii namířené proti zvolenému prezidentovi Miloši Zemanovi?

Lidé se po dlouhé době zase pro něco angažovali a bylo jich dost. Někteří mají pocit zklamání, které je vždy větší, než zadostiučinění těch, co vyhráli. Navíc si myslím, že reakce typu: To není můj prezident jsou trochu dětské a neodpovídají atmosféře. V žádném případě u nás prezident není rozhodující osobností. Jsme demokratický stát, který si volí politické strany, z nichž se plní Poslanecká sněmovna a vláda a vše kontroluje volený Senát.

Existují však i teze, že Miloš Zeman na sebe bude chtít soustředit veškerou moc a systém posunout. Jak je vnímáte?

To je sice hezký příspěvek do diskuze, ale v reálu to nehrozí. Miloš Zeman nemá kolem sebe lidi, kteří by byli jeho jednoznačnými stoupenci. Ta pseudostrana Strana práv občanů – Zemanovci se hádá s ČSSD a je to jasně rozdělené. Nedokážu si představit, že bych byla třeba členkou sociální demokracie a Miloš Zeman by se stal mým šéfem. ODS se rozpadá, takže nevím, čeho by se lidé měli bát. Navíc Miloš Zeman se podle všeho obklopí lidmi, kteří nebudou příliš dobrými rádci. Vždy se obklopoval lidmi, co jej obdivovali. Každý máme nějaký povahový rys. Čili tito lidé, pokud mu budou radit, tak to bude opět politika s jeho egem na prvním místě. Podle mě nebude žádným sjednotitelem opozice.

Nemyslíte si, že se je třeba bát Zemanova proruského směřování?

To bude trochu problém. Viděla jsem ho před lety, jako každý, v té rubášce, když byl v Rusku. V době, kdy byl premiérem, jsme odpustili Rusku náš dluh a bylo to hodně miliard. Určitě jim jde na ruku. Na druhou stranu na koho by se měl obracet člověk, který se proklamuje jako levicový, ale ve skutečnosti se od levicové strany jednoznačně odklonil. Byl proti kuponové privatizaci a pravicovým úpravám na začátku devadesátých let. Kam by se měl tedy dnes obracet? Jediné, co se nabízí, je Rusko. Pokud bude schopen ve své funkci působit, což závisí na jeho zdravotním stavu, jenž je myslím dost porušen, tak se asi bude orientovat na Rusko, ale neobávám se nějakého velice hlubokého spojení. Je spíš otázkou, kdo mu dal peníze na volby, což je dosud dost zahalené tajemstvím. Nevysvětlil to a nikdo to od něj nechce. Na druhou stranu nepatří k lidem, kteří by kradli, a v tomto směru je podle mě naprosto bezúhonný. To se ale nedá říci o lidech, kteří jsou kolem něj, ale to už je něco jiného.

Jste sympatizantkou Strany zelených. Jak jej, jako velkého zastánce jaderné energie a třeba vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe, hodnotíte z tohoto pohledu?

Podívejte se, kvůli tomu bych ho neodsuzovala. Má právo na svůj názor. Myslím si, že tohle není věc, která by jej diskreditovala v očích ostatních lidí. U nás jsou lidé znechuceni a odsuzují zelené, jako kdyby oni mohli za fotovoltaiku. Ve skutečnosti to však byl dobrý nápad, jenž se následně zvrtnul do toho, co se stalo. Kapitalistický systém to vstřebal, jak to vstřebal. Myslím si, že se to stalo vědomě. Za to ale zelení nemohou a Zeman není tak hloupý, aby to nevěděl. Stává se to v každém systému, kde jde o zisk.

Objevují se i spekulace, že Karel Schwarzenberg až tak moc neprohrál, protože se může ještě stát premiérem. Je to podle vás reálné?

Mohl by se stát, je to možné. ODS se rozpadá stejně jako ČSSD. Na pravé straně je vedle ní ještě TOP 09 a kdo by to měl z hlediska pravice převzít? Pan Kalousek opravdu není mým šálkem kávy, jak je dnes moderní říkat. V každém případě ten chlap drží kauzy, které tady jsou z minulosti. Má – li tady zvítězit pravicová strana, tak raději TOP 09, než dnešní ODS. Ji defakto rozdělil Václav Klaus, protože měl pocit, že ho strana vykopla na Hrad.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

7:30 „Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

Historické zkušenosti s uprchlíky z balkánských zemí se vynořují z paměti s vidinou možného brzkého …