Lidovci se rozešli se Starosty. Starostové zlákali miliardáře Dědka, který má rád Babiše. Zaorálek objíždí letní festivaly a snaží se urvat hlasy pro ČSSD. TOP 09 se spojila s Bursíkovým LESem. V průzkumech však dále vede Babiš. Jak pohlížíte na tyto jevy v české volební kampani a kdo má zatím vaše sympatie?
Většina politických stran a hnutí se snaží získat na kandidátky zajímavé, známé a volitelné lidi, případně ke spojenectví nějakou jinou stranu nebo hnutí. To je naprosto přirozené. Většina volebních lídrů a předsedů politických stran ve volebním roce ve zvýšené míře navštěvuje společenské akce, aby se setkali s lidmi. TOP 09 ztratila spolupráci se Starosty a uznala, že by jí trocha zelené politiky mohla pomoci získat část voličů.
Skutečnost, že v průzkumech vede ANO Andreje Babiše, je přirozený důsledek několikerého zklamání voličů z vládnutí ČSSD, ODS, TOP 09, Věcí veřejných a podobně. Myslím, že úspěch hnutí ANO v minulých volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byl přirozenou reakcí voličů na skandály vlády ODS, TOP 09 a VV a zejména na skutečnost, že milenka předsedy vlády v podstatě úkolovala tajnou službu. Byla to i reakce na utahování opasků v sociální oblasti a skandály na Ministerstvu práce a sociálních věcí. TOP 09 a VV nenaplnily očekávání voličů, proto se lidé upnuli k novému silnému lídrovi Andreji Babišovi, kterému uvěřili, že nepravosti napraví. Myslím, že základ úspěchu ANO byl založen již v době opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD, kdy se dvě největší strany dohodly o rozdělení moci. Tehdy byl položen největší základní kámen korupčního prostředí v politice a jeho tolerance. Moje sympatie má pochopitelně KDU-ČSL.
Vy jste byl kritikem koalice KDU-ČSL a Starostů. Proč jste spojení nevěřil?
Od začátku jsem říkal, že nejlepší formou spolupráce mezi KDU-ČSL a STAN bude kandidatura KDU-ČSL s podporou Starostů. To ale Starostové nechtěli, protože si to vyzkoušeli dvakrát s TOP 09. Chtěli budovat svoji vlastní značku. Od počátku jsem namítal, že dvojkoalice je obrovské riziko pro KDU-ČSL. Na první konferenci, která se tímto spojením zabývala v únoru letošního roku, jsem byl jediný proti. Nevěřil jsem, že koalice konzervativní strany s hnutím, které je v zásadě liberální, může fungovat. Navíc pro prezentaci nové značky ‚Lidovci a Starostové‘ zbývalo velmi málo času. Koalici nechtěli řadoví členové ani příznivci KDU-ČSL většinou na Moravě, ale ani v některých českých krajích. Ani mnoho členů a sympatizantů STAN dvojkoalici nechtělo a nevnímali to jako svůj projekt. Vždy jsem upozorňoval, že mnoho lidí se rozhoduje těsně před volbami a desetiprocentní hranice je velmi vysoká.
Má někdo šanci předehnat Babiše a hnutí ANO?
V těchto volbách zřejmě už nemá a žádného českého ani moravského Macrona u nás nemáme. V zásadě jsem přesvědčen, že hnutí ANO už ani nepotřebuje dobře volitelné lidi jako ve volbách roku 2013, tedy právníky, podnikatele, lékaře a tak dále. I z toho důvodu nyní již nebude na kandidátkách mnoho známých poslanců zvolených za hnutí ANO, protože je Andrej Babiš jednoduše nepotřebuje.
Několikrát jsem v rozhovoru slyšela, že Andrej Babiš nás připravuje o demokracii, a proto je nutné ho zastavit. Souhlasíte s tímto názorem, nebo nikoliv? A proč?
Propojení ekonomiky a politiky je vždy problematické. Propojení ekonomiky s politikou a vlastními zájmy je ještě problematičtější. Agrofert vlastní spoustu firem, které vykupují veškeré zemědělské produkty – bývalé podniky Zemědělského zásobování a nákupu – zpracovávají je masokombináty, mlékárny, pekárny, má už i vlastní farmy, skupuje zemědělské podniky, nakupuje půdu, lesní školky. Kromě toho vyrábí zemědělská hnojiva, to znamená vstupy do zemědělské výroby. Jeho investiční fond začal investovat i do zdravotnictví, skoupil, myslím, tři kliniky asistované reprodukce – umělého oplodnění – to je největší byznys ve zdravotnictví u nás. Může tedy koupit skoro všechno, co bude chtít.
I když podle zákona o střetu zájmů převedl Andrej Babiš své firmy do svěřenského fondu, stejně vliv na svůj majetek nepochybně má i nadále. Řekl, že chce stát řídit jako firmu. To ale nejde, protože ve své firmě si rozhoduje on sám, kdežto ve vládě se rozhoduje kolektivně a o zákonech rozhoduje Parlament rovněž kolektivně. V Poslanecké sněmovně si může dominantní strana prosadit hodně a její vůdce může tato hlasování velmi ovlivnit. Hodně záleží na samostatném uvažování každého jednoho poslance. Vždycky hlasuje nakonec každý sám za sebe a je jenom na jeho vůli a osobní statečnosti, zda hlasuje podle svého svědomí, jak mu to ukládá Ústava České republiky, nebo podle přání stranického předsedy. O demokracii se připravují lidé sami, protože příliš nepřemýšlejí, komu dají svůj hlas ve volbách a jaké budou důsledky jejich rozhodnutí.
Pomůže ve volební kampani Babišovi, že se oženil s dlouholetou partnerkou Monikou? Učinil tak na farmě Čapí hnízdo a znovu tím rozvířil kritiku k získání dotací na její vznik. Získá mu takový krok voličské hlasy, chytil lidi za srdce?
Myslím, že ano. Má dobré poradce a je učenlivým žákem. Veřejnost jeho otevřenost oceňuje. Pomáhá mu to. Realita života miliardáře je však trochu jiná, než jak ji vnímá veřejnost z dobře připravených ukázek. Andrej Babiš není seriálová postava. Je to tvrdý a nekompromisní obchodník, který ví, co chce a moc se nikdy neohlížel na zájmy druhých.
Bývalý prezident Václav Klaus tvrdí, že Sobotkova vláda zavlekla naši zemi „do takové hrůzy, že už si nic horšího nedokáže představit“. Je to pravda?
Václav Klaus by měl být raději zticha. Měl by si vzpomenout, co způsobil on sám – způsob privatizace, nedostatečný právní rámec pro privatizaci, výsledek kuponové privatizace, omilostnění viníků privatizačních podvodů, vyvlastnění minoritních akcionářů a podobně. Současná vláda Bohuslava Sobotky – ČSSD, ANO, KDU-ČSL – vyvedla zemi z hospodářské krize a napravila řadu chyb, které způsobily vlády Mirka Topolánka a Petra Nečase.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová