Cítíte se v tuto chvíli neodůvodněně ukracován na základních právech a omezován v některých svobodách na základě nejrůznějších opatření a nařízení české vlády v boji proti koronaviru?
V zásadě mohu odpovědět, že jsme omezeni všichni občané tohoto státu. Tak jistě, je to nepříjemné, ale asi je to jedna z mála možností, jak se vypořádat s tímto nakažlivým onemocněním. Nedělá mi radost rouška, jelikož se mi orosí brýle a nic nevidím. Navíc mám pocit po cca deseti minutách nošení, že se dusím. V tomto směru obdivuji všechny, kteří tuto pomůcku mají jako součást svého pracovního vybavení trvale, například sestry, lékaře, ale i pracovníky v nebezpečných provozech. Takže ano, jsme omezeni, ale asi je to nutné zlo k tomu, abychom se vrátili co nejdříve do normálních kolejí.
Ústavní soud se bude zabývat ústavní stížností na rozhodnutí vlády z 12. března o vyhlášení nouzového stavu. Dokážu si představit, že kdyby tak neučinila, čelila by zase opačné žalobě, že nekonala. Může vůbec Ústavní soud něco takového posuzovat a teoreticky tak i rozhodnout o ukončení stavu nouze?
Pokud by vláda nekonala, bylo by to zřejmě předmětem jiné žaloby než žaloby k Ústavnímu soudu. O tom, že byla nějaká žaloba k Ústavnímu soudu podána, vím pouze z médií. Neznám její obsah, takže lze asi těžko toto nějak okomentovat z mé strany. V zásadě si pouze obecně dovedu představit, že navrhovatel tohoto podání se asi domnívá, že tímto vládním nařízením byla nějak omezena či porušena jeho ústavní práva zaručená na základě Listiny základních práv a svobod. Osobně jsem velmi zvědavý, jak se s tímto Ústavní soud vypořádá.
Vládě se vyčítá, že zakázala volný pohyb osob na území celé České republiky. Další ústavní stížnost má napadat rozhodnutí vlády, kterým zakázala občanům vycestovat do zahraničí. Logika dává krokům vlády za pravdu, co paragrafy?
Jsme v určité výjimečné situaci, a ta si vyžaduje i výjimečná řešení. Někdo to označil za válku s virem. Tak to je bezpochyby pouze květnatý výraz. Druhou věcí je skutečnost, že se v podstatě zakázal pohyb lidí s výjimkou některých situací jako cesta do práce, nákup, vyřízení úředních záležitostí, návštěva lékaře. Rovněž se zakázalo vycestování do zahraničí a po návratu z ciziny je stanovena karanténa. Nejsem si zcela jist, podle svého osobního názoru, že je to úplně vše nezbytně nutné v takovém rozsahu. Nicméně je asi dobře, že vámi zmiňované návrhy k Ústavnímu soudu byly podány. Tuto problematiku může z hlediska souladu vládního nařízení s ústavními právy a povinnostmi vyřešit pouze Ústavní soud ČR. Jeho rozhodnutí bude mít význam zejména do budoucna s ohledem na možné obdobné případy, jako je koronavir.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník